Mitä tehdä kaksinaamaisen kaverin suhteen?
Ystävystyin uuden, mielenkiintoisen naisen kanssa ja tunsin että monella tapaa tässä oli ystävä, jollaisen olen aina halunnut. Ihailin häntä ja koin että olimme samalla aaltopituudella.
Pian kävi kuitenkin ilmi että tämä ihminen on kaksinaamainen: puhuu pahaa seläntakana monista ystävistään. Ja jos puhuu muista, niin puhuu todennäköisesti minustakin. Seurassa hän jopa yritti saada minut porukan ulkopuolelle ja jotkut ihmiset hän saa manipuloitua mukaansa helposti. Muuten hän on usein välittävän oloinen ja epäitsekäs. Hän ei itse luota kehenkään ja koen että loppujen lopuksi hän on aika yksin. Voiko tällaisesta ihmisestä saada kunnon ystävää, jos kerron suoraan että en hänen kaksinaamaisuuttaan hyväksy?
Kommentit (8)
Naisten ''ystävyys'' on naurettavaa.
Täällä taitaa aika samanlainen tilanne olla eli töissä uutena tulokkaana tutustuin naiseen, joka vaikutti ihan kivalta. Selvisi kuitenkin, että on epäluotettava ja puhuu muitten aroistakin asioista ja lipsauttelee asioita. On kuitenkin hyvää pataa joka suuntaan ja moittii takana. Korostaa omaa erinomaisuuttaan, vaikkei kuitenkaan ole muita kummempi. Puhuu joskus töissä kahvipöydässäkin, kuinka monella ei ole ketään muuta kuin hän, jolle puhua asioista. Mainitsee sitten näitä luotettavana kerrottuja juttuja. Mietin, että on pokkaa jollakin toimia noin. Olen mieluummin yksin kuin epäluotettavan ihmisen seurassa.
Sama ongelma...olin tänäänki mun toisten kamujen kans ja mun besu suuttu siitä. Sitten se haluaa aina tulla meille ja jos sanon et tänään ei jaksa tai huvita se haukkuu heti lolliks ja laiskaksi.esittää kuiteski toisille hyvää ystävää. En tiiä kyl mitä tässä ny pitäis alkaa tekee...
Jätin tuollaisen pikkuhiljaa vain facekaveri osastolle. Ja oikein tein. Edelleen hänellä on tarve haukkuayhteisiä tuttujamme favessa, kertoa toisten salaisuuksia jne. En tarvitse tuollaista "ystävyyttä".
Ei tollanen ansaitse ystävyyttä!! Mä en ainakaan tollasta kattele.
MIksi haluat hänestä ystävän? Ei kuulosta siltä että lähtökohta olisi kovin hyvä jos olet jo muodostanut hänestä tuollaisen käsityksen. Oletko varma asiasta? Tuollaisen väittäminen ilman konkreettisia esimerkkejä kokemastasi kyllä tekisi sinusta aikamoisen inhottavan joten perustele kantasi huolella jos aiot keskustella asiasta.
Vierailija kirjoitti:
Naisten ''ystävyys'' on naurettavaa.
Kyllä miehetkin harrastaa selkäänpuukotusta. Nimimerkki Oon omin korvin kuullu mut en tiiä kehtaanko kertoo miesystävälleni, että hänen hyvä kaverinsa puukottaa häntä selkään.
Sinun kannattaisi lopettaa ystävyys tuollaisen ihmisen kanssa ja sanoa hänelle suoraan oma mielipiteesi hänen "kaksinaamaisuudestaan ".