Mitäs mieltä mun parin päivän eväistä?
Täällä on ollut muitakin niin koitanpa.
Päivä 1
Herättyä n .klo 10 muki kahvia, kuohukermalla
Noin tunti siitä klo 11:
Edelliseltä päivältä kanankoipia ja fetasalaattia (oliiviöljyä,kurkkua, tomaattia) ja avokado. Kesäkurpitsaa pötkö lohkoiksi leikattuna, puolikas keltainen paprika
50 g mangoa, 0,5 dl mango-appelsiinimehua, aitoa vaniljaa, kermarahkaa, vettä, muutama tippa makeutusnestettä, blenderissä smoothieksi
Noin klo 20: Broilerikasvispataa (kermaa, koskenlaskijaa) , avokado, 1/3 kurkku tikkuina
Get In Shape suklaanmakuista proteiinijuomaa 2.5 dl, tilkka kermaa sekaan :)
Päivä 2 (sisälsi tunnin hölkän)
Muki kahvia kermalla
Tonnikalaa öljyssä, raejuustoa, avokado, tomaatti, reilu pätkä kurkkua, kesäkurpitsaa.
Kermarahkaa ja marjoja ja vettä blenderiin.
Treenin jälkeen
Hieman urheilujuomaa, pienehkö banaani, pari ruokalusikallista kermarahkaa
Illalla
Naudan lehtipihvi, pippuria, suolaa, paistetaan voissa. Pitkiä vihreitä papuja reilu kourallinen oisko 150g , paistetaan pihvien jälkeen voissa, ja haudutetaan lorauksessa kermaa. Tomaattia. Yksi viipale ruisleipää (oikeeta, juureen tehty ja leivonnassa käytetty vain vettä, ruista ja suolaa) ja paksulti voita päälle.
Pistaasipähkinöitä kourallinen
Myöhemmin 3 kpl karamelleja. Mulla on jemmapussi, josta otan pari kolme silloin tällöin, yleensä treenipäivinä.
Kommentit (11)
Niin ja olen 160 cm pitkä ja painan nyt n. 58 kg ja tavoite on n. 51 kg. Tarkoitus oli kysyä muutenkin mielipiteitä ja kommentteja ruokavaliosta painonpudotuksen lisäksi. Moni muukin on niin tehnyt niin kokeilin.
Miten pakkasit voi eväät? Oliko sinulla reissussa kylmälaukku vai oikein jääkaappi?
Reissussa? Mä olen lomalla jos tarkoitat työmatkaa. Työaamuina mukaan tulee kolmas ateria aamiaisen muodossa, yleensä pari kananmunaa ja purkki rahkaa. Sillä tosin pärjää pitkälle iltapäivään silloin sitten lounasta (itse tuon kotoa tarvittavat ja vihanneksia voi pitää työpaikankin jääkaapissa). Smoothiet on vapaapäivien juttuja, joten töissä sitten menee turkkilaista jugua tai kermarahkaa pähkinöillä ja mehukeitolla tai marjojen kera ihan siltään.
Ei reissu tarkoita pelkästään jotain työmatkaa. Luulin että olit matkalla (siis reissulla), oli matka sitten työmatka tai lomamatka.
Mietin vain, että miten pidit nuo ruoat hyvänä matkallasi/reissullasi. Eväs on mukaan otettava ruoka, joka yleensä pitää pakata jotenkin.
Nostanpa, jos tulisi lisaa kommentteja.
Mikä pointti on lisätä rahkan sekaan kermaa?
Se on ihan valmista, rainbow kermarahka, löytyy rahkahyllystä.
Mä kans ihmettelin miksi pilata hyvä rahka kermalla. Mutta kai se on sitten hyvää jonkun mielestä. Ja miksi sitä pitää syödä joka välissä? Vähän kuulostaa ylipainoiselta naiselta joka yrittää laihduttaa karppaamalla ja on keksinyt että mitä vähemmän syö niin sitä enemmän laihtuu ja homma ei oikein tuota tulosta
Ah soo, siis joo. Minä nyt käytän ruoasta joskus sanaa eväs, mitäs evästä tänään. Ai vähän kiinnostaa tämä. Tarkoitus on pudottaa muutama kilo myös. Muihin ketjuihin on tullu kommenttia ni aattelin kysyy. Pitää nostaa tätä huomenna jos väki jo nukkuu osin.
Avokaadot on aika kaloririkkaita. Suurin piirtein 300 cal avokaadossa. Minusta paljon. Itselle menee n. 800cal. pv. siihen 20min. juoksumattoa. Juon lasin viinii illalla kyl ruoan kanssa, eli yli 1000cal pv varmaan. Silti laihdutuskuuri ikuisesti menossa.....
Se on tosi hyvää se kermarahka! Syön yleensä yhden purkin päivässä, joskus kaksi miten niin joka välissä?