Citalopram/Sepram ja outo olo...
Sepram aloitettu 10 mg aamuisin, tosin tämänkin annoksen jouduin puolittamaan. Eli 5mg aamulla.
Siltikin pää jotenkin jumissa. Sellainen outo jumitus ja lamaantuneisuus. Ei jaksa tarttua mihinkään eikä järki ei juokse :-D Sanat kadokissa kun pitäis puhua jotain...
Onko kokemusta vastaavasta?? Tuntuu aika hurjalta...Että tällainen vihannesko musta tulee...
Töissä ei tuu hommista mitään, kun vaatii ajatustyötä... :-(
Kommentit (9)
Jos olet ihan hiljattain sen aloittanut, niin tuo on normaalia. Olon pitäisi korjaantua viimeistään muutaman viikon päästä.
Ei välttis. Lopetin 2 kk kohdalla kun en jaksanut olla elävä vihannes.
Noi oireet yleensä katoaa muutamassa viikossa. Ei kannata lopettaa ennen aikojaan.
Kiitos vastauksista. Eli yritän nyt jaksaa muutaman viikon...toivottavasti menee ohi tää jumitus olo.
Joskus noista mielialalääkkeistä voi saada välittäjäaina"överit". Itselle on käynyt kahden eri lääkkeen kanssa niin. Toisesta dopamiiniöverit ja toisesta serotoniiniöverit. Neurologin mukaan siis johtui siitä, että lääkkeen takia oli välittäjäaineita liikaa. Lääkkeet määrättiin mulle muuhun kuin masennukseen, mutta silti annos oli niin pieni, että oireita ei kuulema olisi pitänyt tulla, mutta tuli kuitenkin.
Kysy lääkäriltä miten toimia. Uneliaisuus on Sepramin yleinen sivuvaikutus, toisaalta myös unettomuus. Annos on homeopaattisen pieni jos se on 5 mg, se pitäisi nostaa jollain aikavälillä ainakin siihen 10 mg. Toisaalta kaikki lääkkeet eivät sovi kaikille ja tuon sepramin jälkeen on jo vuosia sitten tullut markkinoille modernimpia SSRI-lääkkeitä, esim Cipralex.
Mä olen aloittanut kolme kertaa. Ekalla kerralla tuli pahoinvointia ja lopetin alkuunsa. En pystynyt hoitamaan edes lapsia kun oli niin kamala olo.
Tokan kerran oli jotenkin epämääräinen, liian tasainen olo. Lopetin.
Kolmas yritys oli sellainen, että ei tuntunut tabut missään. Ei mitään vaikutusta. Paitsi rauhallisempi olo (olin tosi ahdistunut). Otin muutaman päivän ja kun sain sit nukuttua hyvin, lopetin taas. Ihan hyvä olo oli.
Ei kai näitä lääkkeitä näin otettavaksi kukaan määrää, mutta en tykkää olla "orja", vaikka joskus onkin katkaistava ahdistus - vaikka sitten cipralexillä.
Mulla on ollu SSRI-lääkitys nyt 2 kk. Alkuun 2 vkoa Seronil 20 mg ja sen jälkeen Sepram 20 mg, joka nostettiin 40 mg:aan, mutta nyt lasketaan 30:een. Aika Seronilin kanssa oli painajaista, Sepramiin siirryttyä pahin oli jo ohi ja tukena myös ahdistuslääke. Olo oli outo alussa, ehkä vähintään 3 vkoa. Minulla oli uniongelmia, jotka ovat jo helpottaneet. Positiivinen vaikutus on selvä, joskin vieläkin on joskus huonoja päiviä. Tarkoitus on aloittaa myös terapia. Tällä hetkellä ainoa ikävä sivuvaikutus on seksuaalisen halukkuuden ja kyvykkyyden väheneminen huomattavasti, sen vuoksi kokeillaan pienentää annosta. Minäkin teen vaativaa tietotyötä, ja keskittyminen on alun jälkeen entistä parempaa. Tsempit ap:lle.
Annos ei riittävä? Sehän kestää, ennen kuin alkaa vaikuttta (kuukausi vähintään). Jaksamista!