Miksi ikää tai lasten lukumäärää pidetään tekosyynä läskille?
Kolmas on sitten "hidas aineenvaihdunta" tai "painavat luut". Kun tosiasiassa on kyse ihan vain siitä, että syödään liikaa ja liikutaan liian vähän. Ikä hidastaa aineenvaihduntaa, totta, mutta sitten pitää joko vähentää syöntiä tai lisätä liikuntaa. Ja raskauskilot eivät ole mitään sementtiä, lähtevät siinä missä muukin läski.
Terveisin 41 vuotias, viisi lasta ja vaatekoko 36
Kommentit (11)
En ymmärrä minäkään. Itellä 6 lasta, enkä ole läski.
No, minua hävettäisi, jos olisin nelikymppisenä vaateliikkeessä töissä. Itselleni koulutus ja hyvä työ on ollut aina tärkeämpää kuin pyllyn koko.
No kai se on jotenkin helppo tekosyy. Erityistä siinä on se että nuo ikää tekosyynä ylipainoon pitävät ovat yleensä aika nuoria, jotkut vaan jotain 25-vuotiaita. Viime kesänä minun 17-v poikani kertoi että hänen kesätyöpaikallaan kaikki naiset tulevat aina pyytämättä selittelemään hänelle ylipainonsa syitä ja kertomaan kuinka se johtuu korkeasta iästä. Kerran sitten kävin tuolla työpaikalla ja hämmästys oli melkoinen kun siellä olikin vain nuoria naisia työssä.
No, niin kuin itsekin totesit, niin aineenvaihdunta hidastuu vanhemmiten, ja on todettu olevan ihan terveellistä, että keski-iässä naisella on painoindeksi noin 25. Miksi sinua ahdistaa toisten kilot?
50+, 4 lasta ja vaatekoko M. Ilman tekosyitä normaalipainoinen
[quote author="Vierailija" time="24.04.2014 klo 15:54"]No, minua hävettäisi, jos olisin nelikymppisenä vaateliikkeessä töissä. Itselleni koulutus ja hyvä työ on ollut aina tärkeämpää kuin pyllyn koko.
[/quote]
Annahan kun arvaan: sinun pyllysi vie vähintään kaksi normaalia istumapaikkaa.
Niin no, hidas aineenvaihdunta ja ikä oikeasti ovat lihomisen syitä, eivätkä tekosyitä, joten siksi voin yhtyä ihmettelyyn. Myös raskausaikana on tarkoituskin kertyä kiloja, että on mistä imettää. Jos imetys ei sitten syystä tai toisesta onnistukaan, luonnon hyvää hyvyyttään kerryttämistä kiloista onkin vaikeampi päästä.
Itselläni nopea aineenvaihdunta on syy laihuuteen, josta olen saanut kärsiä, kun alipainon puolelta ei vaan saa pyngerrettyä millään mässäilyllä pois. Äidilläni oli sama vika, kunnes iän myötä on tullut painoa lisää ja nyt on viisikymppisenä vihdoin normaalipainoinen tavallisilla elämäntavoilla.
Turha sillä on leuhottaa, että itse olet niin onnekas, että pysyt ihannepainossa vaivattomasti. Minäkin varmaan olisin läski, jos olisi sattunut toisenlaiset taipumukset tai hormonitoiminta. Painoon vaikuttaa todellisuudessa moni muukin asia, kuin syöminen ja liikunta, vaikka tässä oman-onnensa-seppien maailmassa sitä ei voi tunnustaa.
Oikeasti kyllä nelikymppiselle naiselle sopiikin muutama lisäkilo! Jos niissä nuoruuden mitoissa yrittää sinnikkäästi pysyä, niin mun mielestä näyttää aivan kuivaneelta rusinalta! Pieni pyöreys kaunistaa iäkkäämpää. Esimerkkinä esim. Se ingren salkkareista. Se oli paljon kauniimpi ennen ku laihdutti ja näitä esimerkkejä löytyy tuttavapiiristä useita.
Varmaan siksi, että iän myötä aineenvaihdunta hidastuu, ja raskausaika vaikuttaa aineenvaihduntaan myös. Katsoin n. kuukausi sitten jotain dokumenttia papualaisesta luonnonkansaheimosta, ja kyllä vain kuulkaa kaikki keski-ikäiset naiset olivat mallia hieman pönäkkä. Voi tietenkin olla, että pullukat AV-mammat postittelevat sinne sipsipusseja ja sidukkaa, ja heidän pönäkkyytensä johtuukin sitten siitä, en tiedä.
(Ja en ole itse ylipainoinen, selvitettäköön se, ettei tarvitse kirjoittaa kalikan kalahtamisesta.)
Olen töissä naistenvaateliikkeessä ja siellä aina kuulee noita. Parhaimmillaan on käynyt niin, että asiakas on ennustanut: "Kyllähän sitä minäkin olin sinun iässäsi hoikka, mutta odotahan vain, kun saat lapsia." En sitten ilkeä sanoa, että itseasiassa olen jo yli neljäkymppinen ja lapsiakin viisi.
ap
Miksi tota muiden lihavuutta käytetään tekosyynä että voi haukkua muita ja nostaa itseään korokkeelle kun on olevinaan niin ihmeellinen ja kaunis jos on laiha?