Mihin asioihin sinulla ennen oli varaa mutta nyt ei?
Kymmenisen vuotta sitten joka kuukausi jäi rahaa säästöön, nyt ei. Ennen raaski käydä kampaajalla usein, nyt ei.
Kommentit (24)
Minulla oli varaa lorvia paljon enemmän, olin aikamiljonääri.
Nyt tulen miten kuten toimeen aikavarannon kanssa, olen kahden lapsen kokopäivätyössä käyvä äiti. Silloin kun lapset olivat pieniä ja olin töissä, olin aikakerjäläinen.
Rahallisesti on paljon enemmän varaa aivan kaikkeen. Muistan vieläkin kun mieheni osti silloin joskus 90-luvulla palvelutiskistä laskiaispullat ja suutuin sille 'kun ei tällaiseen ole varaa'. Nykyään matkustellaan ja kulutetaan ihan eri malliin. Leveäksi on kehittynyt elintaso, vaikka verottaja uhkaakin viedä työn hedelmät.
[quote author="Vierailija" time="24.04.2014 klo 14:35"]
[quote author="Vierailija" time="24.04.2014 klo 08:30"]
Mä olin ennen lapsia opiskelija joten järkytyin siitä miten paljon oikeasti saa tukia yhteiskunnalta kun on lapsi.
Esim. Sossusta minut naurettiin ulos opiskelijana, nyt kun on pari lasta sitä rahaa tulee meille sieltä ihan tolkuttomat määrät.
Köyhän lapsuuden jälkeen ja varsinkin nuoruuden jälkeen pitää ylellisyytenä jos on varaa ostaa leikkelettä leivän päälle, käydä 1-2 krt vuodessa kampaajalla ja tankata auto kerran kuussa.
[/quote]
Köyhä sä oot edelleenkin jos sossussa käyt yhteiskunnalta pummaamassa, ei oo vissiin mikään muuttunut lapsuudesta.
[/quote]
Ei vaan sossuun olen tutustunut vasta lasten myötä jäätyäni yh:ksi. Vanhempani kävivät kyllä töissä (esim. Äitini on siivooja) mutta palkoista jäi hyvin vähän käteen rahaa. Juuri ennen lamaa ostivat ison talon johon oikeasti ei ollut varaa ja se söi kaiken rahan. Lapsena en esim. päässyt kampaajalle ikinä ja meillä oli tasan yksi vhs-lastenleffa :D
Karkkipäivänä ostettiin yksi pussi poppareita ja se jaettiin koko perheen kesken (5henkeä).
Eli tähän nähden tunnen oloni nyt todella rikkaaksi.
Öö, nykyisin säästän osakkeisiin ja ei oo varaa turhiin vaatteisiin ja kodinkrääsään. Sisustan vähemmän.
Mä olin ennen lapsia opiskelija joten järkytyin siitä miten paljon oikeasti saa tukia yhteiskunnalta kun on lapsi.
Esim. Sossusta minut naurettiin ulos opiskelijana, nyt kun on pari lasta sitä rahaa tulee meille sieltä ihan tolkuttomat määrät.
Köyhän lapsuuden jälkeen ja varsinkin nuoruuden jälkeen pitää ylellisyytenä jos on varaa ostaa leikkelettä leivän päälle, käydä 1-2 krt vuodessa kampaajalla ja tankata auto kerran kuussa.
Minulla oli varaa arvostella toisia ja tuntea ylemmyyttä. Siihen ei ole enää tarvetta.
Ei ole varaa säästää, käydä kampaajalla, matkustella, käydä hotelleissa, ostella vaatteita (paitsi kirpparilta ja h&m.n alesta),ostaa sitä ruokaa mitä haluaa koska sitä tarvis niin älyttömät määrät ja tulis tosi kalliiks..
T.kolmen lapsen äiti
Minulla menee taloudellisesti nyt paljon paremmin kuin koskaan aikaisemmin.
Vaatteet ja ruoka on halpaa verrattuna 80 lukuun ja palkkoihin
Ennen oli varaa säästää 500 euroa kuukaudessa, nyt koko kuukauden käytettävissä olevat varat ovat murto-osa tuosta :/
Vaatteisiin ei ole nykyään enää oikein varaa :-(
Minusta taas monet asiat on halventuneet todella paljon viimeisen 15 vuoden aikana. Juuri laitoin kierrätykseen 10v vanhan läppärin. Se oli ostohetkellä halvin mahdollinen mopomalli, ja maksoi 800 euroa. Nykyään halvimmat läppärit maksaa enintään puolet siitä. Kaikki elektroniikka on halventunut todella paljon.
Lisäksi vaatteita saa nykyään etenkin aleista hyvin edullisesti, muutamalla eurolla. 10-15 vuotta sitten sai vain haaveilla esim. 5 euron t-paidoista. Kenkiäkin (ihan laadukkaita) saa aleista kympillä tai parilla, kun joskus sillä sai vain jotain muovipopoja. Myös internetmaksut, puhelut jne on toooodella halvempia kuin sen 10v sitten.
Ainoa minkä huomaan kallistuneen on bensa, sähkö ja jotkut elintarvikkeet kuten täysliha ja tonnikala. Mutta suurin osa ruoastakin on vielä samaa hintaluokkaa kuin ennen. Mulla on tallessa esim. kuitti vuodelta -92, ja silloin raejuustopurkki maksoi 6mk (eli reilun euron inflaatio mukaan lukien) ja naminamit 3mk (noin 60c). Eli ihan samaa luokkaa kuin nykyäänkin. Jauheliha oli 60mk/kg ( = 12e) jne.
Viinaan ja tupakkaan oli aina rahaa, sitten meni terveys.
Junalla matkustamiseen ei ole varaa yhtä usein kuin ennen, koska hinnat ovat nousseet törkeästi enkä saa enää opiskelija-alennustakaan.
Lapsen vuoksi jouduin muuttamaan kalliimpaan asuntoon ja on tullut muutenkin lisää menoja, ollut mm. pakko ottaa vakuutuksia joita mulla ei ennen ollut ollenkaan, joten ei ole enää varaa säästää juuri mitään.
Ennen oli varaa matkustaa (yksin tai puolison kanssa), nykyisin ei ole varaa, kun meitä on neljä.
Ennen oli varaa matkustaa (yksin tai puolison kanssa), nykyisin ei ole varaa, kun meitä on neljä.
Ennen oli varaa käydä kampaajalla kahden kuukauden välein, nyt leikkaan itse hiukset Ennen oli varaa matkustella ja käydä usein risteilyillä esikoisen kanssa. Nelihenkisenä perheenä se on liian kallista.
Enää ei ole varaa ostaa juustoa. Eikä talvitakkia tai talvikenkiä, 5 vuotta samat. Ei ole varaa käydä kampaajalla. Kaikki rahat menee lasten menoihin, heillekään ei liiemmälti ole varaa ostella.
Kuntosalilla käyntiin, hiusten värjäykseen, viihteellä käyntiin
Sellaista ei ole. Olen vaurastunut hitaasti mutta varmasti jo parikymmentä vuotta putkeen eli koko työurani ajan.
[quote author="Vierailija" time="24.04.2014 klo 08:41"]
Minusta taas monet asiat on halventuneet todella paljon viimeisen 15 vuoden aikana. Juuri laitoin kierrätykseen 10v vanhan läppärin. Se oli ostohetkellä halvin mahdollinen mopomalli, ja maksoi 800 euroa. Nykyään halvimmat läppärit maksaa enintään puolet siitä. Kaikki elektroniikka on halventunut todella paljon.
[/quote]
Samaa ja eri mieltä. Kestääkö tänään ostettu läppäri seuraavat 10 vuotta?