Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Bloggaajan äitiysrahat

Vierailija
22.04.2014 |

Miten bloggaajan äitiysrahat menee? Eli jos bloggaaja tekee bloggaamistaan työksi, niin saako hän mitään äitiystukia jos jatkaa bloggaamista äitiyslomalla. Jos blogi päivittyy siis säännöllisesti kuitenkin. Koska yrittäjän tulee raportoida kaikki työtunnit (myös 30min jaksot (?)), niin eikö bloggaajankin pidä ilmoittaa KELAlle?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tokihan kaikki palkkatyö pitää ilmoittaa kelalle (ja verottajalle), mutta eikös siinä ole joku raja, minka verrean saa tienata ilman, että vaikuttaa äitiyspäivärahaan.

Ja jos bloggaa esim. oman osakeyhtiön kautta, niin voi jättää palkan nostamatta kokonaan. Toiminimen kanssa ei sama kikkailu onnistu.

Vierailija
2/3 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

pitää, mutta eikös äitiyslomalla olevakin saa tienata sunnuntaisin? eli tekee sunnuntaisin postauksia ajastukselle? tätä ainakin yksi raskaana oleva bloggaaja näytti julkisessa facebookissaan suunnittelevan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sunnuntaisin saa tienata hyry mykke som helst.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä kaksi