Pukeudutko ikäisesi mukaisesti?
Vai oletko ennenaikaisesti tätiytynyt/mummoutunut nuori, tai sitten keski-ikäinen teini?
Mitä mieltä olet niistä, jotka pukeutuvat ikänsä mukaan? Entä niistä, jotka eivät?
Kommentit (21)
Jaa, kait pukeudun kuin teinit. Tuo goottityyli kun yleensä mielletään teini-ikäisten jutuksi.
N29
En tiedä miten pukeudun. Missään en ole nähnyt taulukkoa, jossa määritellään minkä ikäiselle mitkäkin vaatteet sopivat. Ihan tilanteen mukaan olen tähän asti mennyt.
[quote author="Vierailija" time="19.04.2014 klo 01:17"]En tiedä miten pukeudun. Missään en ole nähnyt taulukkoa, jossa määritellään minkä ikäiselle mitkäkin vaatteet sopivat. Ihan tilanteen mukaan olen tähän asti mennyt.
[/quote] Tämä minullakin. Lisäksi olen valinnut vaatteet, missä viihdyn.
[quote author="Vierailija" time="19.04.2014 klo 01:17"]En tiedä miten pukeudun. Missään en ole nähnyt taulukkoa, jossa määritellään minkä ikäiselle mitkäkin vaatteet sopivat. Ihan tilanteen mukaan olen tähän asti mennyt.
[/quote]
Huoh.. Facepalmia sulle! No esimerkiksi sinä tuskin käytät näitä logoilla varustettuja teinipipoja vai mitä ? Siinä sulle taulukkoa
Sillä perusteella, että minua luullaan aina vanhemmaksi kuin olen, veikkaan että en pukeudu ikäni mukaisesti. Rakastan jakkutakkeja ja korkokenkiä ja omastakin mielestäni pukeudun välillä kuin mikäkin business woman, vaikka olenkin tällä hetkellä ihan perusduunari ja ikää 22 vuotta.
Minulle ei mahdu lastenosaston vaatteet, joten oletettavasti pukeudun aikuisesti.
Pukeudun kuin 20000-vuotias.Tylsin aihe pitkään aikaan.
t. 20-vuotias
Minä en paljon ajattele, minkä ikäisen mukaan pukeudun. Pukeudun siihen, mikä tuntuu päällä hyvältä. Paitsi ajattelen sen verran, etten halua näyttää teiniltä. Mieluummin olen mummomainen kuin teinimäinen. Mutta pienikokoisena joskus sopivia vaatteita löytyy lasten- ja nuorten osastolta. Ihan mitä tahansa en sieltä osta, vaan neutraaleja yksivärisiä. En kaupassa kehtaa niihin mennä, joten tilaan. Tavarataloissa haen kyllä farkut ihan huoletta nuorten puolelta.
No en varmasti. En tiedä, miten vähän päälle kolmekymppisen tulisi normien mukaan pukeutua, mutta oon aika varma, että ei ainakaan kirkkaanvärisiin minihameisiin ja yhtä kirkkaanvärisiin sukkahousuihin. Ylipolvensukat ja koulutyttöhameet lienee myös "sopimattomia" tän ikäiselle.
Ei mulla ole ikinä käynyt mielessä, että muuttaisin pukeutumistyyliäni iän takia. Pukeudun sellaisiin vaatteisiin joista tykkään.
Kerroppas ap miten pukeutuu
20v
30v
40v
50v
60v
Niin kerron sitten pukeudunko kuin ikäiseni.
Onko vaihtoehtoina teini vs.mummo?
Pukeudun kai sitten tätimäisesti? Pidän enimmäkseen kauluspaitoja, jakkuja, kynähameita, korkokenkiä, erilaisista neuleita, trenssiä yms. Ikää on vasta 19 vuotta. Kaikenmaailman nahkatakit, minihameet, tennarit, hupparit yms. taas tuntuvat todella epämiellyttäviltä päällä.
Olen kolmekymppinen ja tyyliäni on haukuttu tätimäiseksi ja mummomaiseksi. Mielestäni en ole tätiytynyt tai mummoutunut ennen aikojani, vaan löytänyt oman tyylini missä viihdyn ja minkä koen omakseni.
Väittäisin, että parikymppisenä pukeuduin tätimäisesti, mutta sen jälkeen tyylini on nuorentunut. En kuitenkaan ole ylikasvanut teini, vaan aikuinen nainen, jo mummoiässä, mutten mummomainen. Vaikka tällä palstalla on todettu, että yli 40-vuotias ei saa enää käyttää farkkuja, niin rikon iloisesti kieltoanne. Tosin pillifarkut eivät ole miellyttäneet minua koskaan.
Pukeudun omanikäisesti (olen 35).
Esim. Kynähameita, kietaisumekkoja (aina pituus polviin asti),
Farkut ja siistimpi pusero +neuletakki vapaalle
Farkut ja pusero +jakku/bleiseri, kietaisususero puolivirallisiin työjuttuihin
Kotelomekko coctailtilaisuuksiin
Jokin trendikäs kietaisumekko tai kynähame+seksikäs pusero bileisiin
Pitkä itapuku klo:18. jälkeisiin tilaisuuksiin
Metsäretkelle, puutarhatöihin tms. verkkatir ja ladyfit t-paita
Trenssi kesällä, villakangastakki talvella, muotoon ommeltu, trenssimäinen sadetakki syyssateisiin värikkäiden kumppareiden kera, tekoturkis iltapukujuhliin talvella.
Shaali harteille kesän juhliin, tai jakku kotelomekon kanssa, jos on tarvetta kylmän ilman takia (esim. ulkotilaisuus).
Olen vartalotyypiltäni täyteläinen tiimalasi, joten valitsen vaatteet sen mukaan.
Korit asun mukaan, samoin kengät ja laukku. Laukuissa ja kengissä seuraan trendejä, revittelen ja kokeilen erilaisia näyttäviä juttuja, jotka muuten sopivat asuun. Ei siis mitään mummokenkiä.
Talvella päässä hattu (villaa).
Osaan pukeutua mihin tahansa tilaisuuteen.
En pukeudu klassisen tanttamaisesti, mutta en myöskään "teinisti" tai päästä vasrpaisiin vaaleisiin neutraalinvärisiin kaapuihin. Tyylini on persoonallinen ja dramaattis-romanttinen. Paljon kirkkaita, puhtaita värejä ja kontrasteja. Ei mitään pikku-kukka-kuoseja.
Joskus räväytän ja vedän päälle PVC hameen (polvimittaisen) ja korsetin, korkeakorkoiset korot tai PVC saappaat, sähäkät sukkahousut ja lähden baariin goottina (parikymppisenä en muuhun tyyliin pukeutunutkaan), jos on sopiva porukka ja sopiva paikka johon ollaan menossa.
T: Brunetti
Vapaa-ajalla farkut, trikoopaita, neule, nauhalliset eccot tai muut leveälestiset kengät, joissa korkeintaan pieni (3 cm) korko.
Töissä, kangashousut strechiä, paitis tai neule ja neuleen alla voi olla kyllä nätti trikoopaitakin. Siistit farkutkin voin töihin joskus laittaa. Työkenkinä on tällä hetkellä riekerin sandaalit, kiilamalli, kannan osalta korkoa ehkä 3 cm..
Takkeja on muutama: lanteille ulottuva villakangastakki, polviin ulottuva toppatakki ja samanlainen untuvatakki kovia pakkasia varten. Talvisaappaita on yhdet Sievin kengät, yhdet nahkakengät, joissa tukeva 5 cm korko ja nilkkurit, joissa kiilmallin korko.
Lähes kaikki vaatteeni ovat yksivärisiä, mustaa, tummansinistä, hillittyjä punaisen sävyjä ja ruskeaa.
Hametta en käytä, mekkoa joskus juhlissa. Normaalipainoinen olen, en lihava, mutta en mikään ruipelokaan. Minkä ikäinen tämän perusteella olen?
19 on keski-ikäinen, eli ikähaitaria 35-55 -vuotta. Voi olla vähän nuorempikin, kuitenkin ihan varmasti yli 25-vuotias.
Tuota vanhemmat harvemmin pukeutuvat enää noin "nuorekkaasti", vaikka hyvin voisivatkin. Johtuu siitä, etteivät ehkä usein seuraa muotia ja itse kukin meistä jämähtää yleensä tiettyyn pukeutumistyyliin joko jo nuoruudessa tai keski-iässä. Ja nuoremmilla ei ole vielä noin hyvää tyyli- ja laatutajua, vaan vaatteet on useimmiten edullista kertakäyttömuotikamaa.
pukeudun rennosti. Ihailen maanläheisiä sävyja, välillä saatan pukeutua sporttisesti, esim. purjehtimaan lähtiessä,mut yleensä tyyli on casual
Pukeudun vanhahtavammin teininä ja vähän päälle parikymppisenä. Nyt pukeudun nuorekkaammin ihan tietoisesti ja muutenkin vähän eri tavalla. Kaiken kaikkiaan panostan kuitenkin positiivisiin mielikuviin ja vaatteiden oikeaan kokoon. Ikä ei ole ensisijainen juttu.
-Mies 29v-