Mitä mieltä egyptistä lomakohteena
Olisimme lähdössä egyptiin kesällä perheen kanssa. Mitä mieltä olette lomakohteesta? Millainen siellä on hintataso ja millaiset shoppailumahdollisuudet siellä on? Onko muutakin kuin basaarikrääsää?
Kommentit (14)
Kävin viisi vuotta sitten. Nyt en enää lähtisi kun on niin levoton paikka. Mutta sillon kun me käytiin niin oli kyllä ihan kiva. Ei siellä oo muuta kun aurinkoa, hiekkaa, pyramidit ja krääsää, silleen oletusarvosesti. Ja vähän riippuu kaupungista missä ootte. Kairon museo ja pyramidit on must see. Muut jutut on ihan samaa kun missä vaan turistikohteessa.
Just, lähdössä Egyptiin.. Kairoon vai Hurghadaan vai jonnekin muualle? Pikkusen vaikuttaa vastaukseen nimittäin. Siellä Saharan autiomaassa tuskin kummempaa shopattavaa on, mutta ei oo kyllä mitään ruuhkiakaan. Hurghadassa on sit enemmän kauppoja mutta on sit vähän ruuhkaakin.
Me olimme Punaisen meren rannalla ja valitsimme hyvän all inclusive -hotellin, jossa oli loistavat snorklaus- ja sukellusmahdollisuudet. Oli todella siistiä; yleinen vessa siivottiin varmaan jokaisen käyttäjän jälkeen jne. Ostoksia emme tehneet juuri ollenkaan. Uiminen oli se juttu, ja jo viisivuotiaskin snorklaili siellä innoissaan, kun meillä oli pelastusliivit mukana. Meren takia voisin lähteä uudestaan.
Kuvottava paikka.. Koskaan enään en itse mene. Hotellin työntekijä koitti raiskata ja muutenkin minnekään ei sielä ei kannata mennä ellei ole joku mies mukana
Jos totta puhutaan, niin en lähtisi enää mistään hinnasta, samaa sanonut useat ystäväperheet. Aurinkoa kyllä on joo mutta se onkin ainoa hyvä puoli. Levotonta ja epäsiistiä, varma vatsatauti ja hotellien ulkopuolella ei ole juuri mitään. Toivottavasti teillä on hyvä hotelli! Hurghadassa on joitain shoppailupaikkoja, mutta aikalailla kyllä pelkkää basaaria.
Ennen käytiin useasti. Viimeisin reissu viime vuonna. Ja se jäi viimeiseksi. Taksikuskit kirjaimellisesti ryösti rahat.
Kyllä Mubarakin aikana hommat toimi. Ei ikinä enää Egyptiin.
Hurghadaan en ehkä menisi, mutta syys-/kevätloma El Gouna - Marsa Alam - Sharm -akselilla juu. Varsinkin El Gouna kiva, on suljettu alue, siellä ei turisteja häiriköidä
Me käytiin just El Gounassa ja hyvä kokemus. Sisko oli Sharm el Sheikissä eikä tykänny.
Jos haluu säästyä miesten tuijotukselta kannattaa käyttää kevyttä huivia olkapäillä. Toimii kun häkä merkkinä miehille että eivät huutele.
Siellä on kameleita, pyramideja ja muumioita. Niilissä on krokotiili.
Olen ollut 2002-2003 (UV) Hurghadassa, 2010 El Gounassa ja 2012-2013 (UV) Marsa Alamissa: kaikki paikkoja voin suositella! Ihana sää, meri, hotellit ja ystävällisiä ihmisiä. Luxorissa olen käynyt ekalla ja vikalla reissulla, suosittelen sitäkin. Turistikohteet ovat rauhallisia, eli levottomuuksia ei tarvitse pelätä.
[quote author="Vierailija" time="15.04.2014 klo 15:52"]
Olen ollut 2002-2003 (UV) Hurghadassa, 2010 El Gounassa ja 2012-2013 (UV) Marsa Alamissa: kaikki paikkoja voin suositella! Ihana sää, meri, hotellit ja ystävällisiä ihmisiä. Luxorissa olen käynyt ekalla ja vikalla reissulla, suosittelen sitäkin. Turistikohteet ovat rauhallisia, eli levottomuuksia ei tarvitse pelätä.
[/quote]
Ai että levottomuuksia ei tarvitse pelätä? Vasta joitakin viikkoja sitten kaikki saksalaisturistit lennätettiin pois Sharm el Sheikistä alueen levottoman tilanteen ja sitä seuranneen Saksan antaman matkustusvaroituksen vuoksi. Onhan siellä tapahtunut yhtä sun toista muutakin viimeaikoina.
http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/sharm-el-sheikh-british-holidaymaker-says-raped-3274556
Me oltiin makadi bayssä, hieno hotelli ja all inclusive. Silti kaikilla kamala vatsatauti. Minua naisena vähäteltiin esim kaupoissa. En pitänyt egyptistä.
Aivan ihana! Halpaa on ja tinkimällä vielä halvempaa tai ei oikeastaan tarvi edes tinkiä kunhan hintaa ehdottaa niin jo suostutaan! Tosi vapaa meininki, paljon parempi loma kuin perus Kreikat.