KAMPAAJAT PULASSA KUN ASIAKKAAT OVAT KAIKONNEET!
Ei tarvitse laittaa pikkujouluhiuksia kun ei ole pikkujouluja.
Kommentit (18)
Varmaan etätyöläiset lintsaa kampaamokäynneistä.
Minä kävin ainakin maski naamalla ja niin oli kampaajallakin. Kädet desinfioin kun menin sisään ja jatkuvasti pintoja pyyhitään muutenkin puhtaaksi.
Kyllä normaali kauppareissu on riskialttiimpi.
Näinhän se on. Kotona voi olla miten sattuu, harva tilaa mitään ns. isoa kampausta ihan muuten vain.
Minä olen antanut hiusten olla. Välillä itse napsinut latvoja. Ei värejä tai väkerryksiä. Hiukset voi todella hyvin. Tästä lähtien käyn jollain opiskelijalla tasoittamassa, mutta hiuksiin en rahaa enää tuhlaa.
Tässä olen miettinyt että onkohan maskipakko omalla vakikampaajalla. Aikaisemmin oli, siksi en ole mennyt.
Vierailija kirjoitti:
Minä kävin ainakin maski naamalla ja niin oli kampaajallakin. Kädet desinfioin kun menin sisään ja jatkuvasti pintoja pyyhitään muutenkin puhtaaksi.
Kyllä normaali kauppareissu on riskialttiimpi.
Miksi desinfioit kädet ?
Miksi tuolilla istuessa pitää olla kädet desinfioitu.
Kampaajat tekivät niin kuin halusivat, ei kuten pyysin.
Vuosia sitä katseltuani siirryin eri systeemiin, eli leikkaan itse. Parempi lopputulos.
Mielelläni olisin tukenut Suomen yrittäjiä, mutta he tekivät sen mahdottomaksi. Jos palkkaatte nuoria kampaajia, pitäkää huoli, että he kuuntelevat mitä asiakas sanoo.
Liian usein joku juuri valmistunut tällätty purkkasuu teki kuten huvittaa, ja oli vielä töykeä. Asiakaspalvelu ei ole sitä, että tehdään oman pään mukaan. Asiakkaan pää määrää, jos on kyseessä kampaamo.
Mun sukulaisella on oma kampaamo. Hän käyttää sitä visiiriä kun maskin kanssa oli vaikea hengittää. Asiakkaat on tosiaan vähentynyt, 0-2 päivässä enää. Mutta niin se on kaikilla pienyrittäjillä nyt vaikeaa ja ihan kaikilla. Siksi rasittaa kuunnella tämän kampaajan vuodatusta, kun meillä on lomautettuna molemmat, mies ja minä, koronan takia.
Olen töissä kauppakeskuksessa, jossa on 5 kampaamoa/parturia. On kyllä selvästi asiakkaat vähentyneet, ja ovatkin lyhentäneet aukioloaikoja. Sääliksi käy pienyrittäjiä jotka joutuvat liiketiloistaan kuitenkin melko kovaa vuokraa maksamaan. Taitaa tulla monelle kampaamolle konkurssi, jos tilanne jatkuu vielä vuodenkin näin.
En tunne sympatiaa. Olen itsekin joutunut koronan takia lomautetuksi eikä mulla olis edes rahaa käydä kampaajalla. Jos menevät konkkaan niin menköön, ei oo mun asia huolehtia kampaajien toimeentulosta.
Vierailija kirjoitti:
Tässä olen miettinyt että onkohan maskipakko omalla vakikampaajalla. Aikaisemmin oli, siksi en ole mennyt.
Johtuu siitä, että koronaan sairastuminen pilaa liiketoiminnan. Haluavat varmistaa asiakkaan ja hänen läheistensä turvallisuuden. Siksi maskipakko.
Olen sanonut parturilleni, että käyn täällä niin kauan kuin henki pihisee jotta raha kiertää. En ole tissejä ikinä niin vahvasti sen jälkeen niskassani tuntenut.
Maskit on turhia.
Ja leikkaan itse kotona, ei tarvitse olla turhaakin turhempi maski päällä.
Ikävää, mutta Suomessa nyt vaan haluttiin päästää epidemia taas leviämään. Jos olisi tartuntaluvut pidetty kurissa, olisi pikkujouluja ja kampaajillakin asiakkaita.
Vierailija kirjoitti:
En tunne sympatiaa. Olen itsekin joutunut koronan takia lomautetuksi eikä mulla olis edes rahaa käydä kampaajalla. Jos menevät konkkaan niin menköön, ei oo mun asia huolehtia kampaajien toimeentulosta.
Voi jessus että voi ihminen olla katkera. Suoraan sanottuna mua ällöttää tämmöset minäminäminä ihmiset.
Ei ole sun asia tosiaan, mutta eikö silti voisi olla hiukan kannustavampi tai ainakin pitää turpa kiinni.
Itse toivon kaikkille yrittäjille tsemppiä ja toivon että kaikki selviäisivät pahimman yli, alasta riippumatta.
Joo ja ei ihmiset sinne halua koronan pelossa.
Eikä kukaan osta lahjakorttejakaan lahjaksi.