Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tietääkö joku tota facebookissa kiertävää kaksosten huostaanotto-juttua?

Vierailija
13.04.2014 |

Jos paikkansa pitää, niin todella pöyristyttävää. Voiko tuollaista tapahtua?lapset otettu huostaan, haettu äidin ollessa poissa.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
13.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nythän niiden vanhin tytärkin on jonkun papin "turvapaikassa", kun muuten joutuisi huostaanotetuksi hänkin. Minä en tuota median välittämää "totuutta" purematta niele. Kaikella kunnioituksella, mutta haastattelujen perusteella vanhemmatkaan eivät kaikkein luottamusta herättävimmiltä vaikuta.

Vierailija
2/8 |
13.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanha juttu!

 

Ja koska sosiaalityöntekijät eivät saa lain mukaan kertoa omaa kantaansa/heidän tietojaan, ei pelkkiä vanhempien selostuksia kannata uskoa... Kuka järkevä aikuinen kuvaa tilanteen, kun lapset viedään pois? EI KUKAAN! Hyvä vanhempi olisi rauhoitellut lapsia ym.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
13.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Wt-vanhemmat. 'Nuff said.

Vierailija
4/8 |
13.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi olla niin, että sosiaalitoimikin on tehnyt virheitä, ylireagointia tms. Mutta vain typerät vanhemmat tekevät tällaisesta julkista, kun tietävät, ettei sosiaalityöntekijät voi, saa tai halua ottaa kantaa yksityisiin asioihin. Käsittämätöntä, että sen sijaan, että vanhemmat parantaisivat kotiolojaan, rauhoittelisivat lapsiaan, noudattaisivat tehtyjä sopimuksia, kasvattaisivat kunnollista porukkaa jne, he ulkoistavat kaiken vastuun ja syyn ulkopuoliselle taholle. Herää kysymys, miksi alunperin sossu on perheestä kiinnostunut..? Yritetäänkö kovaa kolisevilla tynnyreillä piilotella jotain muuta? Ja kuka vittu on kamera ojossa, kun penskoja tullaan hakemaan? Eikö siinä ennemmin halata ja itketä ja vakuutella lapsille, että tämä on väliaikaista ja äiskä ja iskä tulee ihan kohta hakemaan takaisin kotiin, ole kiltti ja reipas?

Vierailija
5/8 |
13.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

vai tarkoittaako ap sitä lakimiestä jonka 2v kaksoset haettiin pois?

Vierailija
6/8 |
13.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap taitaa itse olla tämä äiti ja hakee täältä sympatiaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
16.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

5986 Ketjua lastensuojelusta ja huostaanotoista tämän vuoden alusta.

Vierailija
8/8 |
16.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käsittääkseni ap tarkoittaa tätä uudempaa tapausta. Lasten äiti lakimies ja lapset haettu äidin ollessa poissa (oliko peräti sos.työntekijän kanssa tapaamisessa?). Kuulostaa kyllä uskomattomalta, ja ihan kauhistuttavaa jos on todella totta, eikä mitään muuta juttuun siis (äidin puolelta) liity. :o

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi neljä