Mietteitä Kurhelan tapauksesta?
surullista luettavaa....(iltalehti), sosku tänä päivänä kyllä tekee paljon virheitä (mutta enemmän päinvastoin eli eivät puutu kun olisi pitänyt ja siitä seuraa kauheita seurauksia). Tässä jutussa saa semmoisen hämärän fiiliksen - miten oikeesti VOI sattua näin x 2 "vahingossa" samalla perheelle??? ensin kaksoset alkuvuodesta ja nyt taas....onko tässä jotain mitä ei kerrota? miksi haettu tukiperhettä? ja miksi hankittu noin monta lasta jos ei yksinkertaisesti jaksa? pisti surulliseksi..
Kommentit (19)
Osa lapsista kestää perheen olosuhteet ja osa ei.
Tuosta on vaikea sanoa oikeasti juuri mitään, mutta jännä että lapset kuitenkin itse kotiin haluaisivat. Ja surullista, jos lastensuojeluviranomaisia ei tosiaan edes kiinnostanut kysyä turvapaikan tarjonneelta papilta, kuinka tyttö voi.
Perheessä on asiat todella pahasti vinossa, liikaa lapsia vanhempien kyvyille ( vaikuttavat suoraan sanottuna heikkolahjaisilta), eivät tule koskaan ymmärtämään itselleen liian kimurantteja asioita.
En millään usko, että viranomaiset ottavat lapsia huostaan kevein perustein.
Lapset ovat matkalla samanlaiseen maineeseen. Ei ole kovin kummoiset eväät kotoa.
-- Tällaisia vaikutelmia. En tunne heitä, olen lehtijuttujen varassa.
Jännä että nuorisokodissa sekin poika jonka äiti pahoinpiteli sairaalaan paistinpannulla eikä tullut koskaan katsomaan, halusi kotiin.
Kaikki haluavat kotiin, insestin uhritkin. Jonkun pitää vetää se raja jolloin elämä kotona on liian haitallista.
Uskon, että sossu voi joskus tehdä mokia siihenkin suuntaan, että lapsia huostaanotetaan liian helposti, mutta mä en vain usko, että se voi olla kovin yleistä, mm. juuri sen takia että niitäkään lapsia, jotka pitäisi huostaanottaa ei usein oteta.
Tätä kyseistä perhettä en ainakaan osaa ottaa vakavasti, sen verran lapsellisen provosoivalta kuulostaa toiminta.
Voihan se isoin syy haluta kotiin olla myös suojelunhalu nuorimpia sisaruksia kohtaan. Isoissa perheissä vanhimmat ovat usein varaäidin tai -isän roolissa sisaruksiin.
-ap-
Lehtijutussahan mainittiin, että tukiperhettä oli haettu, jotta lapset saisivat vaihtelua. Nyt olivat päässeet kuulema ajamaan mönkijällä yms. Jep, mäkin taidan hakea meille tukiperhettä, että lapset pääsee Afrikkaan safarille ja muihin paikkoihin. Vaikka ihan hyvätuloisia ollaan, niin rahat riittää vain Kanarian ja Thaimaan pakettimatkoihin. Argh, pistää niin kiukuksi, kun mietitään saisiko homot adoptoida ja samalla kaiken maailman tyypit saavat kuitenkin lisääntyä rajatta!
[quote author="Vierailija" time="13.04.2014 klo 12:20"]
Lehtijutussahan mainittiin, että tukiperhettä oli haettu, jotta lapset saisivat vaihtelua. Nyt olivat päässeet kuulema ajamaan mönkijällä yms. Jep, mäkin taidan hakea meille tukiperhettä, että lapset pääsee Afrikkaan safarille ja muihin paikkoihin. Vaikka ihan hyvätuloisia ollaan, niin rahat riittää vain Kanarian ja Thaimaan pakettimatkoihin. Argh, pistää niin kiukuksi, kun mietitään saisiko homot adoptoida ja samalla kaiken maailman tyypit saavat kuitenkin lisääntyä rajatta!
[/quote]
Hae vaan. Eihän kukaan estä sua hakemasta lapsillesi tukiperhettä jos susta tuntuu että he sellasta tarvitsevat.
Minusta noita lapsia on tullut kyllä ihan liian peräkkäin jo järjellä ajateltuna. Sitten sisarukset ovat "kuin kolmoset" ja "kuin kaksoset", kuten vanhemmat sanovat. Ehtiiköhän vanhemmat siinä ajatella ja kohdella lapsia yksilöinä?
Ensimmäinen aputoimi pitäisi olla piuhat kiinni jommalta kummalta vanhemmista... ettei ainakaan tulisi enää lisää lapsia.
-ap-
No, tuohan on ilmiselvää, miksi lapset haluavat takaisin kotiin: kodissa ei ole mitään rajoja, kieltoja, elävät kuin pellossa. Muualla taas kieltoja ja rangaistuksia huonosta käytöksestä.
Lasten parasta täytyy ajatella. Kyllä sossu tietää. Ei mun lasta ole huostaanotettu.
Paljon on lapsia jotka pitäisi huostaanottaa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014041318207319_uu.shtml
"Ei jaksa nurkkia nuohota."
Olisi mielenkiintoista olla kärpäsenä katossa tuossa perheessä ja seurata mitä siellä oikeasti on meneillään.
Olen sitä mieltä että joku raja pitäisi olla lisääntymisessä, tällä parilla on omiin resursseihinsa nähden liikaa lapsia johan sen sokea Reettakin näkee.
Olisi mielenkiintoista tietää mikä on noiden vanhempien ja lasten äö.
Tää kannattaa lukea ja katsoa video
http://uutiset.perussuomalaiset.fi/perhe-kohuvideon-takana-taistelemme-pojistamme/
http://murha.info/phpbb2/viewtopic.php?f=11&t=16241&start=60
Poikien sisko (eli siis se perheen kolmas huostaanotettu lapsi) puolestaan avautuu Facebookissa:
minä olen poikien sisko ja myös huostaanotettu.. asia meni niin että pojat karkasivat kotiin onnelan lastenkodista ja äiti (Ritva) ja isä (Janne) ei ilmottanu siitä sossuille ja muille. sitten sossut oli saanut jostain tietää ja tuli kyttien kans hakee poikia. joo, olen ite sitä mieltä et ihan oikee et tuli poikia hakee, mutta ei silti tarvittis tolla tyylillä viedä. tiedän kyllä täysin miltä pojista tuntuu kun itsekkin olen useamman kerran joutunut samanlaiseen tilanteeseen kyttien kanssa. syy siihen miksi minut ja kaksospojat huostaanotettiin, ei ole niin iso, että se olisi peruste huostaanottoon.. mun mielipide asiasta on se, että pojat pääsisi kotiin, jos kerran haluaa sinne. tiedän, että tämä on pojille raskasta olla vain onnelassa, koska olin itsekkinkk siellä.. mutta sehän on äidin ja isän oma vika, että kaksoset kärsii onnelassa, koska ei päästä niitä lähtemään perheeseen. he olisivat tullu samaan perheeseen missä itse olen mutta siihen äiti ja isä ei suostunut. vanhemmat ovat yrittäneet saada minutkin karkaamaan täältä, koska haluavat, että olisin metsolan lastenkodissa, jossa kaikki ovet on lukittuja ja ne saa auki vai ohjaajien avaimilla.. lisäksi metsolassa on vain pieni sisäpiha jossa saa käydä ulkoileen.. isä ja äiti ei saa lapsiaan takaisin tällä menolla, että käskee karata ja sitten kun karkaa ja kytät + sossut tulee hakeen, niin kuvataan vain videoa.. äitikin olisi voinut olla vähän reilumpia omia poikiaan kohtaan...
Tuon kirkkoon menneen tytön facebookista tuo edelllinen viesti 18.
VAnhemmat yllyttää karkailemaan.
Ei normaalissa perheessä ole tarvetta huostaanotoille, jotain siellä on pahasti pielessä. Vanhemmuus taitaa olla hukassa totaalisesti.
Äiti istuu hiljaa tyhjä katse silmissä kun mies selittää jotain. Mies on huostaanotettujen kaksoslapsiensa kertoman mukaan väkivaltainen.
Mielestäni perheeseen pitäisi asentaa valvontakamerat ja seurata mitä siellä oikeasti tapahtuu, onko lasten kaltoinkohtelua. 24/7 kuvaa kehiin vaan. Ei tuo perhe yksityisyyttä tarvitse kun ovat lähteneet itse juttuaan levittämään ja videoitakin on julkaistu.
Haluaisin nähdä miten toimivat arjessa lapsiensa kanssa. Kiinnostuisiko joku tosi-tv tästä perheestä.
"Elokuussa 2012 hän soitti sosiaalityöntekijöille: pojat olivat kertoneet isän hakkaavan, lyövän remmillä ja tukistavan heitä. Ilmoittajan mukaan pojat eivät halunneet palata kotiin."
http://uutiset.perussuomalaiset.fi/perhe-kohuvideon-takana-taistelemme-pojistamme/
Aika isot rahat tuosta sijaisperheenä olemisesta tienaa... jopa 3000 e/kk kahdesta pienestä lapsesta. :o
Miksi luulet että huostaanotot ovat vahinkoja? Eivät ne ole koskaan. Tuossa perheessä osa lapsista voi liian huonosti.