Myydäänkö pariisin piiraita enää missään kaupoissa?
Muistan, kun lapsena niitä oli kiva syödä saunan jälkeen esim pizzan sijasta. ♥
Sellainen pienessä pyöreässä foliovuoassa oleva jauheliha-tai kinkkupiirakka. Muistaakseni ne kulki ainakin silloin nimellä "pariisin piiras" tjs.
Tekisi joskus mieli ostaa sellaisia suolaiseen nälkään, mutta ei tunnu enää löytyvän mistään niitä. Onko niiden valmistus lopetettu kokonaan? :-/
Kommentit (48)
Joskun näin tokmannilla ja lidlissä niitä. Minunkin herkkua olivat nuorempana!
Ne olivat kyllä mahtavia. Uskomatonta että niitä ei saa enää mistään.
Joo hyvän makuisia olivat, mutta eipä ole enää näkynyt. Toinen piirakan versio oli .. jotenkin italiaan viittaava .. ? Vai muistanko väärin. Oisko siinä ollut jotain kinkkua täytteenä? Mutta se Pariisin piiras oli näistä se paremman makuinen
Myytäisiinkö nykyään Quiche Lorraine -nimellä, onko sama? https://www.foodie.fi/entry/rainbow-quiche-lorraine-kinkkupiiras-2-x-15…
Lidlissä on tuollaisia "ranskalaisilla viikoilla" mutta ymmärtääkseni ei jatkuvasti.
Joskus 15 vuotta sitten nähnyt näitä viimeksi, ihan hyviä ja ruokaisiahan ne oli.
Vierailija kirjoitti:
Myytäisiinkö nykyään Quiche Lorraine -nimellä, onko sama? https://www.foodie.fi/entry/rainbow-quiche-lorraine-kinkkupiiras-2-x-15…
Quiche Lorraine taitaa olla lähtökohtaisesti kinkkutäytteellä. Tää Pariisin piiras oli itseasiassa jauhelihatäytteellä. Luulen että nimi oli ihan kotimaista keksintöä :) Ja se oli eineshyllyssä eli ei ollut pakaste. Aika pienikin se oli, veikkaisin että paino tuskin oli ainakaan yli 100 g.
Joo, ei niitä enää eineshyllystä saa. Olivat hyvänmakuisia, edullisia ja syntisen rasvaisia. Kuitenkin salaatin kanssa kiva lounas duunissa. Tai jos päivällinen jäi väliiin, niin tuhti iltapala.
Niitä oli kolmea eri sorttia: jauheliha, kinkku ja kasvis.
Juurikin viime viikolla haikeudella kävin eineshyllyjä läpi. Nyt on vaan lihapiirakkaa, vihistä ja sitten niitä nyyttejä, jossa ällöttävän paljon taikinaa ja vähän makua. Intilaisittain ja meksikolaisittain väittävät maistuvan, paskat.
Minäkin olen kaivannut Portin valmistamia Pariisin Piiraita. Todellakin erinomaisen hyviä pieneen suolaiseen nälkään tai esim. Salaatin kanssa tms. Voisivat todellakin aloittaa valmistuksen uudestaan, Niitä Kaivataan, kuten näistäkin keskusteluista käy ilmi.
Hei!
Portin piiraiden valmistus lopetettiin useammaksi vuodeksi 90-luvun jälkeen.
Kauppojen einesaltaista (prismat esim.) on kuitenkin löytynyt vastaavia piirakoita nyt jo vuoden. Löytyy eineshyllystä osastolta pizzat ja piirakat. Vaihtoehtoja on kolme: kasvis, kinkku ja lohi.
Aivan samanlaisia, kuin portin piiraat aikoinaan!
T: portin piirakkafani
Eipä ole näkynyt pariisinpiirasta. Se oli noista ainut joka maistui minulle. Meinaa pää revetä kun ajattelenkin kuinka hyviä nuo piiraat oli!
Vierailija kirjoitti:
Joo, ei niitä enää eineshyllystä saa. Olivat hyvänmakuisia, edullisia ja syntisen rasvaisia. Kuitenkin salaatin kanssa kiva lounas duunissa. Tai jos päivällinen jäi väliiin, niin tuhti iltapala.
Niitä oli kolmea eri sorttia: jauheliha, kinkku ja kasvis.
Juurikin viime viikolla haikeudella kävin eineshyllyjä läpi. Nyt on vaan lihapiirakkaa, vihistä ja sitten niitä nyyttejä, jossa ällöttävän paljon taikinaa ja vähän makua. Intilaisittain ja meksikolaisittain väittävät maistuvan, paskat.
Salamipiiras oli myös ja nimenomaan tätä rupean himoitsemaan tasaisin väliajoin kun tulee mieleen vaan eipä noita enää saa :(
Opiskeluaikoina söin usein Portin Pariisin piiraita, niitä kasvispiiraita. Ne olivat tosi hyviä. Täytyy kokeilla noita uusia.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
PORTTI tuo nyt ne helvetin piirakat takaisin myyntiin, niitä kaipaa moni!
Mutta missä myydään enää perunapiirakoita/kakkaroita? Järjestäen pelkkiä riisipiirakoita kaupoissa:(
Nimenomaan. Eikö ne lue Portilla somea ollenkaan? Jonkun täytyisi avata oma Facebook-sivu Pariisinpiiraille. Kuka tekee? Tuskin jää kuolleeksi sivuksi.
Kuka perustaa adressin? Tai vähintäänkin ketkä kaikki laittaa nyt Portille asiakaspalautteena tuotetoiveen pariisin piirakasta?
nyt ne v tun pariisinpiiraat takas myyntiin PORTTI HOHOI
Mäkin haluan pariisinpiiraita. Ottaa kaaliin kun paras välipala vietiin pois kaupoista. Olen yrittänyt tehdä itse vastaavia mutta en saa yhtä hyviä tehtyä millään. Lisäksi ei ole aina aikaa tehdä itse. Harmittaa vietävästi.
mulla oli joskus eväänä. oli hyvää. pitänee opetella tekemään itse, voi tulla jopa parempi ;)