Kenestä tulee Suomen seuraava presidentti?
Mietimme tätä tänään ystäväni kanssa. Onko Haaviston aika jo ohi? Keitä muita voisi olla ehdolla, siis sellaisia joilla on aito mahdollisuus tulla valituksi?
Kommentit (114)
Ei tule pressaa, ryhdymme kuningaskunnaksi, kuten hienot naapurimme Skandinaviassa. Kuninkaaksi järjestetään joku kakkosprinssi Ruotsista tai Norjasta.
Haavisto, Rehn, Stubb - joku näistä.
Haavistolla ei ole mitään saumaa. Todistetusti siirsi virkamiehen sivuraiteelle. Syynä se ettei virkamies syyllistynyt laittomuuksiin vaikka Haavisto käski.
Anne Berner, Anneli Jäätteenmäki, Mari Kiviniemi, Katri Kulmuni, Maria Ohisalo, joku nainen se on.
Vierailija kirjoitti:
Haavisto, Rehn, Stubb - joku näistä.
Rehn. Veikkaan, että Stubb ei ehkä ala ehdolle. Haaviston voi unohtaa täysin. Jäljelle jää Olli Rehn, joka on sopivan ikäinenkin jotta voi istua kaksi kautta. Yhden kauden pressaa ei kannata valita.
Vierailija kirjoitti:
Anne Berner, Anneli Jäätteenmäki, Mari Kiviniemi, Katri Kulmuni, Maria Ohisalo, joku nainen se on.
Teit listan niistä kuka se ei ainakaan ole. Maria Ohisalo! Ziisus.
Joskus äänestin Haavistoa, mutta en enää tekisi niin. Vapaavuorenkin pisteet ovat menneet. Vaikea sanoa. Voi olla, että äänestäisin nyt Väyrystä, jos asettuisi ehdolle. Ja jatkoa ajatellen ehkä Suomessakin voitaisiin rakentaa sellainen ihmisennäköinen puhuva robotti, joka voitaisiin ohjelmoida presidentiksi. Pesisi useimmat nykypoliitikot mennen tullen.
Vaikea sanoa. Sen sijaan on aika todennäköistä että toisella kierroksella ovat demareiden ja kokoomuksen ehdokkaat. Luultavasti Urpilainen ja Stubb. Persuilla on ratkaisun avaimet käsissään siinä tilanteessa, kummalle Mestari suosittaa antamaan äänensä...
Jenkeil oli trumppi niin eikö meidän pitäis saada hjallis?
Haavistolla ois selkeästi paras kokemus siihen hommaan ja tietotaitoa. On kyllä mielenkiintoista nähdä, ketkä kaikki ilmoittautuvat mukaan kisaan. Vapaavuori nyt varmaan ainakin, mutta vaikuttaa vähän äkkipikaiselta ja lapselliselta. Väyrysestä nyt ei tarvii varmaan sanoa mitään.