Ollaanko me ihan hulluja? 250k lainaa ja ikää vasta 24v?
Tällä hetkellä asutaan avomieheni vanhempien omistamassa kaksiossa,50 neliötä. Maksetaan vain yhtiövastike 150e/kk. Nyt ollaan katsottu jo hetken aikaa isompia asuntoja,lähinnä kolmioita,ja kerrostalo-tai rivitaloista.
Mies sai muutama kuukausi sitten idean,että mitä jos rakennettaisiin omakotitalo. Katsottiin netistä hintoja;tontit pyörivät täällä päin 50-60tuhannen paikkeilla ja talot vesikattovalmiina noin 100-150k. Vesikattovalmiiksi siksi, että isäni,veljeni sekä miehen isä ovat kaikki rakennusalalla ja pystyvät tekemään talon valmiiksi. Verrattiin hintoja kerrostaloasuntoihin: kolmiot maksavat täälläpäin keskustassa lähes 200k,eli samanverran suunnilleen kuin omakotitalo+tontti.
Perheenlisäystä on suunnitteilla muutaman vuoden päästä ja yhdessä olemme olleet jo 6 vuotta. Mies on hyväpalkkaisessa työssä ja minä valmistun vuoden päästä ammattiin, jossa palkka minimissään 2500e. Kuukaudessa tienaamme yhteensä noin 6000e. Tällä hetkellä ei ole muita lainoja,autot ovat maksettu pois jo.
Onko teidän mielestänne siis hullua ottaa näin "nuorena" 250 000 euron lainan ja rakentaa omakotitalo? Itse olen perustellut sillä sitä,että jokatapauksessa rakennettaisiin ok-talo viiden vuoden sisään, jos asuttaisiin kerrostalossa. Ok-talossa on oma piha ja tilaa paljon!
Kommentit (16)
Kyllä, on ihan liikaa ja taloprojekti pistää suhteen tiukoille, samoin lapsiperhearki. Olette vielä hyvin nuoria joten voi olla hankala suhtautua toisen stressiin rakentavasti.
Sori että sanoin suoraan, mutta tuskin se mitään kuitenkaan hyödyttää sanoa :D
En itse piittaa omakotitalosta enkä haluaisi sellaiseen asumaan. Mutta kyllähän asunto kannattaa hankkia mahdollisimman nuorena. Jos joka tapauksessa oman talon haluatte ja pystytte sen noin edullisesti rakennuttamaan, niin onhan teillä sitten enempi aikaa maksella sitä velkaa pois ja myös nauttia siitä talosta.
Mutta kun vaihtoehtona on asua nykyisessä kämpässä 150€/kk, niin en pitäisi turhaa kiirettä sen omakotitalon kanssa, vaan kartuttaisin säästöjä. Jos haluatte lapsiakin jossain vaiheessa, niin sitä varten olisi hyvä olla jotain muutakin kuin pelkkää asuntolainaa.
Rohkeesti vaan. Kaikki heti, ei mitään järkeä odotella enään pitempään.
Netto vai brutto 6000e? Paljonko taskussa? Millainen laina-aika laskettuna niin, että korkotaso 5% ja lainanhoitokulut 40% kuukausittaisista nettotuloista? Myös silloin kun et ole töissä. Mitä kaikkea laskit tontin ostamisen ja paketin pystyttämisen välissä meneväksi? On niin paikasta ja tontin muodosta ja maaperästä kiinni paljonko siinä palaa.
No se on hyvä, että heti valmistuttua on taattuna 2500€uron minimipalkka seuraavat 25 vuotta. Kehtaatko paljastaa mikä ammatti, kuulostaa hyvältä?
Olen samanikäinen, mies muutaman vuoden vanhempi. Olin 22v kun otin miehen kanssa 230 000 euroa lainaa. Elämäni fiksuin päätös.
Kai se nyt kannattaa rakentaa jos kerran meinaa. Ei sitten tarvitse vauvan kanssa samaan aikaan mitään rakennusstressiä kärsiä. Parempihan se että on puitteet valmiina sitten kun niitä lapsia alkaa yrittää.
Minun mielipiteeni: on hullua. Sitä paitsi tuohon budjettiin saat pistää vielä reippaasti lisää.
Miettisin myös työpaikkojen pysyvyyttä ihan realistisesti. Tiedän aika monta hulppealla asuntolainalla itsensä pulaan hankkinutta, jolla piti olla "varma" työpaikka mutta ei sitten ollutkaan...
Kokemusta on raksaprojektista enkä ole varma lähtisinkö siihen jos voisin valita uudelleen.
No jos kerran lainalle saatte takaajat, niin mikäs siinä. Takaajista se lainan saanti riippuu, ei tuloista.
Ei sitten mitään hoitovapaita tai työajan lyhennyksiä seuraavaan 15 vuoteen. Ei kannata, liian iso laina.
No jaa. Vaikea sanoa. Se riippuu ihan aloittajan asenteesta ja halusta.
Me päätettiin vuosi yhdessä olon jälkeen rakentaa omakotitalo maalle. Tiedettiin, että halutaan olla toistemme kanssa ja sitoudutaan tähän hommaan. Ei kyselty muilta mielipiteitä. 22 & 24-vuotiaina marssittiin pankkiin ja haettiin 250 000 laina 4500e/kk tuloilla. Nyt vuotta myöhemmin suunnitellaan perheenlisäystä. Rakentaminen vaan lujitti suhdetta.
Varaudu kuitenkin isompaan budjettiin. Meillä oli tontti jo omasta takaa, eikä sähkö tai vesiliittymää tarvinnut maksaa. Lämmön lähdekin oli valmiina.
[quote author="Vierailija" time="07.04.2014 klo 21:48"]No se on hyvä, että heti valmistuttua on taattuna 2500€uron minimipalkka seuraavat 25 vuotta. Kehtaatko paljastaa mikä ammatti, kuulostaa hyvältä?
[/quote]
No ei 2500 euroa nyt mikään järin kova liksa ole. Saman saa melkein duunista kuin duunista
Ette kai te ainakaan täyshulluja ole kun lainaa olette saaneet. Kiva koti merkitsee enemmän nuorena aikuisena kuin myöhemmin, luulisin. Ainakin minulle, keski-iän ylittäneelle, alkaa olla jo ihan sama missä murjussa asun kunhan vain on oma piha.
Mitä hullua tuossa on? Nuoret ihmiset, elämä edessä.
Tämä palsta on täynnä katkeria keski-ikäisiä ämmiä jotka suhtautuvat kaikkeen negatiivisesti.
Jos uskallatte ottaa riskin niin siitä vaan! Perheenlisäyskään tuskin teitä konkurssiin vie, kunhan vain muistatte pitää menot kohtuullisina.
Asuntolainasta voi sitä paitsi pitää lyhennysvapaata toisin kuin vuokrasta :)
Hulluja ootte, ensinnäkin joka toinen pari eroaa, sen jälkeen maksatte kumpikin lainoja lopun ikänne. Olen keski-ikäinen ämmä, en katkera, mutta kaiken kokenut.
Pankkien lyhennysvapaakin on aika suhteellinen ja rajattu aika. Kannattaiskohan aloittaa velan otto vähän pienemmällä summalla? Miettikää vielä, on sitä muitakin kivoja asumismuotoja, kuin omakotitalo ja perunamaa kalliilla alueella.
Ei millään tavalla uniikki tilanne