Lapsen kallein ikävaihe?
Kommentit (8)
Lukioaika tytöllä.vaatteet, meikit, kampaaja ym.normien lisäksi ipad koulua varten, koulukirjat, vihot, materiaalimaksut joillekin kursseille, bussilippuu, laskin...
Veikkaisin 15-18 v. Mopo ja ajokorttia. Mopo. Auto. Vakuutukset. Opiskelu. Omaan kämppään muutto ja sinne huonekalujen yms. osto.
Teinipoika, ikä 16-18v. ja myös sen jälkeenkin, ei ne kulut mihinkään häviä vaikka toinen täyttää 18v. ja asuu kotona.
Mototoripyöräkorttia, autokorttia, harrastusta harrastuksen perään. Vaatekulut tähtitieteellisiä kun esim. normikengät ei kestä. Ja kasvaahan nup juuri teini-iässä. Ruokaa saa kantaa kamelina kotiin ja silti tuntuu että jääkaappi on aina tyhjä. Huh! Ehdottomasti teini-iässä menot on huimat
Kallein vuosi edessäpäin, lukion ekaluokka, toisella puolella Suomea.
15-19, eli lukion jälkeen helpottaa rahallisesti kun muuttavat pois kotoa. Tosin apuja on annettu senkin jälkeen epäsäännöllisesti suurempiin hankintoihin.
Halvin taitaa olla tuo 3-vuotias jolle kelpaa vanhoina vaatteet ja lelut ja ei enää vaippakuluja. Ei syökään juuri mitään kun vertaa teineihin :) Päiväkotimaksuineenkaan ei pääse lähellekään teinien summia.
Miksi näin?
"Teinityttö, jolla vaatteita pitää olla paljon ja vielä merkkivaatteita". Ei kai vaatteita pidä olla paljon ja muitakin vaihtoehtoja on kuin merkkivaatteet.
Kyllähän rahaa saa kulumaan kaikenikäisiin lapsiin ihan järjettömiä summia, mutta ei se kaikki ole välttämätöntä millään tavalla.
Teinityttö, jolla vaatteita pitää olla paljon ja vielä merkkivaatteita. Pienelle lapselle löytyy tavaraa kirpparilta ja EI paljon tarvita.