Kaikki pelottaa..
Tulevaisuus on yks harmaa ja ahdistava alue jota pelkään niin että olen kaiken aikaa ahdistunut enkä voi nukkua. Muita?
Kommentit (18)
[quote author="Vierailija" time="02.04.2014 klo 22:24"]Mikä siinä pelottaa?
[/quote]
En tiedä oikein..Että epäonnistun kaikessa. Yksinäisyys. Vanheneminen. Sairaudet.
Eli kärsit turvattomuudesta. Arvostatko itseäsi?
TV7, Radio Dei ja Raamattu.
Ole hyvä, et pelkää kohta enää mitään:)
[quote author="Vierailija" time="02.04.2014 klo 22:59"]TV7, Radio Dei ja Raamattu.
Ole hyvä, et pelkää kohta enää mitään:)
[/quote]
Paitsi kiirastulta ja valaan vatsaan joutumista
[quote author="Vierailija" time="02.04.2014 klo 22:58"]Eli kärsit turvattomuudesta. Arvostatko itseäsi?
[/quote]
Siitäpä juuri. En kyllä arvosta itseäni ihan kamalasti. Mutta en tiedä miten se liittyy pelkooni..
Minä myös. Just yritin iltapäivällä ottaa päikkäreitä ja kolme kertaa heräsin omaan huutooni just kun meinasin nukahtaa, tai miten sitä kuvaisi. Sellainen ölähdys minkä ehkä joku puhekyvytön vanhus päästää hädissään.
8: Se kertoo persoonallisuutesi rakenteesta. Paradoksi on, että jos kykenet arvostamaan itseäsi enemmän pelkosi vähenevät.
Ei sinulla hätää ole. Nuku rauhassa.
[quote author="Vierailija" time="02.04.2014 klo 23:00"]
[quote author="Vierailija" time="02.04.2014 klo 22:59"]TV7, Radio Dei ja Raamattu.
Ole hyvä, et pelkää kohta enää mitään:)
[/quote]
Paitsi kiirastulta ja valaan vatsaan joutumista
[/quote]
Ja kadut syntymääsi, lastesi syntymää, elämääsi ylipäätään koska et ole tehnyt mitään oikein, eikä sulla ole mitään mahdollisuuksia pelastua.
Paitsi jättämällä hihhulit sikseen.
[quote author="Vierailija" time="02.04.2014 klo 23:03"]8: Se kertoo persoonallisuutesi rakenteesta. Paradoksi on, että jos kykenet arvostamaan itseäsi enemmän pelkosi vähenevät.
[/quote]
Voi hyvin pitää paikkansa. Miten tällaisen persoonallisuuden rakenteen sitten olen onnistunut kehittämään, onkin toinen kysymys. Tai miten sitä voisi muuttaa..
[quote author="Vierailija" time="02.04.2014 klo 22:50"]
[quote author="Vierailija" time="02.04.2014 klo 22:24"]Mikä siinä pelottaa?
[/quote]
En tiedä oikein..Että epäonnistun kaikessa. Yksinäisyys. Vanheneminen. Sairaudet.
[/quote]
Kaikki me vanhennetaan! Sairauksia on ja on ollut, tulee olemaankin.
Itse olen tällä hetkellä flunssassa, menee ohi muutamassa viikossa..
Tulevaisuudessa voi odottaa vakaviakin sairauksia, mutta tähän saakka olen elänyt melko terveenä, enkä tahdo haaskata arkeani peläten että joskus 60- vuotiaana voisi tulla rintasyöpä.
Epäonnistumisenpelko on varmaan kaikilla läsnä. Eihän se hyvältä tunnu mutta kannattaa opetella olemaan armollisempi itselleen. Jos ajattelet vaikka miten työkaveri teki jonkun virheen tai naapuri mokasi niin hän varmaan sitä itse piti kurjempana ja muistaa sen paremmin kuin me muut?
Tulevaisuus voi tuntua pelottavalta mutta sitä kannattaa auttaa tällä hetkellä miten pystyy: mieti mitä voisit tehdä tänään, mitä valintoja voisit tehdä huomenna, ensi viikolla jne.
Mieti mitkä valinnat voisi helpottaa elämääsi. Näitä voi vaikka kirjoittaa ylös paperille, näin ne ei tunnu enää niin suurelta sekamelskaltakaan kun vähän saat niitä järjestymään. Kaikkia asioita ei voi varmaan heti saada kuntoon, mutta jotain vähitellen? Terapia on hyvä asia.
Mikä siinä pelottaa?