Onko ketään muuta, joka kaipaisi Suomeen oikeasti toimivaa hallintosysteemiä?
Ei tällainen sekametelisoppa kertakaikkiaan toimi. STM, THL, kuntien päättäjät, sairaanhoitopiirit, PM, presidentti, eduskunta jne.. Kaikilla oma sanansa sanottavanaan, toisilla jopa omat sanansa ihan osastojensa kesken, ja toiset ei sano yhtään mitään.
Toivooko kukaan muu että Suomessa olisi tämän sekoilun sijaan ihan oikeasti toimiva hallintomalli, jossa selvä ylin keskusjohto antaa käskyn ja muut tekee sen mukaisesti?
Nythän tämä tuntuu siltä että Suomi ei ole mikään yksi valtio, vaan yksittäisistä kaupunkivaltioista koostuva liittovaltio, jossa ei kuitenkaan ole liittovaltion keskusvaltaista hallintojärjestelmää ja sen seurauksena kukaan ei tiedä, kenen pitäisi showta pyörittää.
Kommentit (6)
Sotesopassa on ihan riittävästi vielä useaksi vuodeksi, palataan ensi vuosikymmenellä asiaan sitten kun pöly vähän laskeutunut.
Miten Suomen valtiomuoto voitaisiin muuttaa? Riittääkö asian esille nostamiseen kansalaisaloite tms.
Euroopan yhdysvalloissa ei tarvitse miettiä tämmöisiä.
Vierailija kirjoitti:
Mä olen miettinyt että diktatuurikin olisi parempi kuin tämä demokratian irvikuva.
Joo kunhan se diktatuuri olisin minä tai vähintään haluaisi samoja asioita, jos se haluaa juttuja joita mä en kannata niin sit mä huutasin!!!11
Suomessa on jonkun ihmeellisen vapaus- tai oikeusvaltio- jne. periaatteen mukaisesti annettu kaikille valta kivoihin asioihin, mutta unohdettu nimetä kuka joutuu tekemään ne ikävät päätökset.
Ei tätä sekoilua voi edes puolustella millään liberalismin ihanteella, kun Suomihan on todellisuudessa hyvin kaukana liberaalista valtiosta.
Mä olen miettinyt että diktatuurikin olisi parempi kuin tämä demokratian irvikuva.