Lääkäriä tai hoitajaa paikalla?
Eilen iltayöstä lapsi tuli herättämään kun pyllyä kutitti. Ajattelin heti että kihomatoja ja katsoin taskulampun valossa. Pyllyvako ja peräreiän ympärys oli kuitenkin valkoisen töhnän peitossa, aivan kuin sammasta, joka ei lähtenyt paperilla pyyhittäessä pois. Mitä se on? Kyseessä alakouluikäinen tyttö. Kiitos jos viitsit auttaa.
Kommentit (13)
Kuulostaa hiivatulehdukselta. Käykää näyttämässä lääkärille niin saatte toivottavasti oikean diagnoosin.
Hiivaa ajattelin itsekin sen olevan, mutta kun netistä etsin niin hiivan sanottiin olevan punainen alue iholla. Varasin lääkäriajan (yksityiseltä yleislääkäriltä, kai sekin osaa kertoa), iltapäivästä olen sitten toivottavasti viisaampi.
-ap
p.s. mikä siinä muuten on, että tk:ssa tuommosen asian takia sais ajan vasta 4vk päähän?
Vaikuttaisko nämä supistukset/säästöt tuohon lääkäriajan saatavuuteen...
Hiivatulehdus tekee kutinaa ja valkoista töhnää häpyhuulien ja pepun alueelle.
[quote author="Vierailija" time="31.03.2014 klo 10:27"]
pääsiskö päivystyksen kautta nopeempaa...
[/quote]
Ei kyllä ole mikään päivystysasia. Toivoisin kovasti, ettei päivystyksiä kuormitettaisi peppuihottumilla, kun siellä on muutenkin jonottamassa tosi sairaita ihmisiä.
Aika 4 vkon päähän kuulostaa kyllä sekin kohtuuttomalta, onhan tuollaista kutinaa vaikea sietää niin kauan ,vaikkei se vaarallista olekaan. Hyvä että ap:lla on mahdollisuus käyttää yksityistä.
Kyllähän se yksityisellä lääkärillä käynti aikamoisen loven yksinhuoltajan kukkaroon tekee, mutta lapsen vuoksi olen valmis omistani sen verran tinkimään. Päivystys ei oikein kuulosta oikealta paikalta tähän saumaan.
-ap
Itse veikkaisin streptokokki-infektiota (perianaalidermatiitti). Todella ikävä vaiva joka voi olla hirvittävän kipeä muutaman päivän päästä ilman antibioottikuuria. Samalla kuurilla menee ohi kuin angiinakin. Ja teillä muilla perheenjäsenillä voi sama pöpö löytyä nielusta.
t:LL
Käytiin lapsen kanssa lääkärissä. Hiivalääkkeen (daktacort) määräsi, mutta ei ollut ihan varma onko hiivaa. Lääkäri sanoi että jos ei parissa viikossa ole yhtään parantunut, niin pitää mennä ihotautilääkärille.
-ap
Sen verran lisään vielä, että aamulla kun kysyin että kutittaako, niin tuntui kuulemma ihan tavalliselta. -ap