Minkälainen sukupolvi meillä on kasvamassa?
60% nuorista ei koe, että koronarajoituksilla olisi ollut mitään negatiivista vaikutusta heidän elämäänsä. Ei siis harmita harrastustauot, se ettei näe kavereita, ettei pääse matkustamaan...Ovat tyytyväisiä kun saavat istua kotona koneella näkemättä ketään muuta kuin somen kuvissa ja videopätkissä ja ei tarvitse lähteä tanssitunneille/jäkistreeneihin jne. Huolestuttavaa.
Kommentit (7)
Ei jaksa kiinnostaa, kehitä uusia valituksen aiheita.
Aina vanhemmat ikäpolvet ovat päivitelleet nuorisoa. Aikanaan nuorista tulee sitten samanlaisia päivittelijöitä.
Elämän kiertokulku...
Vierailija kirjoitti:
Kertoo siitä miten kovasti nuoret harrastaa ja matkustaa, aikatauluja on liikaa, ei ole enää aikaa olla ja levätä, edes lomalla..
Pieni vähemmistö. Some on tässä avainsana. Lapset ja nuoret eivät kaipaa/halua harrastuksia, koska niihin käytetty aika on pois some-roikkumisesta. Some on valtava bisnes js kaikenmaailman psykologien, käyttäytymisasisntuntijoiden ym johdolla suunniteltu mahdollisimman koukuttavaksi. Me aikuiset emme ole eläneet some-elämää lapsesta lähtien, emme ymmärrä sen voimaa.
Mitä noita parikymppisiä ja vähän alle nähnyt niin erittäin fiksuja ja kohteliaita. Yritteliäitä ja sellaisia. Hyvä luotto tuleviin polviin.
Toki meillä suomessa löytyy pottunokkaisia pohjanmaalaisten viinarähinägeenejä mutta sekin toiminta on vähentynyt viimeiset 40 vuotta
Sukupolvi, joka jakautuu entisestään hyvä-ja huono-osaisiin. Lukutaito tulee jakamaan ihmiset. Jos katsoo sukupolvia taaksepäin, kaikki seurasivat maailmaa, lukivat vähintään lehtiä, katsoivat uutiset. Niin työläiset kun koulutetut.
Opettakaa lapsenne lukemaan lehtiä ja kirjoja vaikkette itse lukisi ja arvostaisi harrastusta.
Kertoo siitä miten kovasti nuoret harrastaa ja matkustaa, aikatauluja on liikaa, ei ole enää aikaa olla ja levätä, edes lomalla..