Energiajuomat ja karkit aiheuttavat nuorille rasvamaksoja. Pitäisikö jo luopua vanhasta ja väärästä leimasta keski-ikäisten juoppojen vaivana.
Jopa lääkäritkin syyttävät helposti piilojuopoiksi eivätkä kysy että miten paljon mahdat syödä makeaa?
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
Ihmettelen, miten noihin energiajuomiin ei laiteta k-18. Ihmettelen myös, miksi ne on nuorten keskuudessa suosittuja. Nehän on ihan karmean makuisia.
Eivät kaikki ole. Halpikset maistuvat karmeille mutta esim. battery mustikka on todella hyvää! Yövuoroissa siis juon noita, en muuten.
Joo, ei liity alkoholi rasvamaksaan useinkaan. Itse olen absolutisti, ja rasvamaksa löytyy suklaan ahmimisen takia.
"22. joulukuuta 2020
Oy Sinebrychoff Ab on ilmoittanut poistaneensa markkinoilta tuotteen Monster Energy LH44 (0,5 l).
Tämä energiajuoma sisältää
lisäaineiden, aromien ja entsyymien kantaja-aineena käytettyä
propyleeniglykolia (E 1520)
yli lainsäädännössä sallitun enimmäismäärän.
Euroopan elintarviketurvallisuusviranomainen EFSA on määrittänyt
kantaja-aineen E 1520 hyväksyttäväksi
päivittäiseksi enimmäissaanniksi (ADI-arvo, Acceptable Daily Intake) 25 mg/henkilön painokilo/vrk.
Tämä saanti täyttyy 60-kiloisella henkilöllä yhdestä 0,5 litran tölkistä kyseistä juomaa.
Takaisinveto koskee kaikkia nyt myynnissä olevia tämän tuotteen valmistuseriä."
Terveisiä Ruokavirastolta.
Siihen kun lisätään mäkit,pizzat.. Nuorin kellä maksaarvot oli korkeet ,tiedän alle kouluikäinen hieman pulska iso kokonen poika.Kaikki ruoka mitä on melkein kaikki prosessoitua lihottavaa...silti ruokasuositukset hyi helv..Tää teki joskus kokeilun,pois leipä,viljat,peruna,,ja -35,kg,liikunnan myötä veks.Vesi juoma,kahvi..vesi puhdisti elimistöä.Ihmettelivät ei turvotuksia :) ..luut killotti hyvä olo..Light tuotteet ei ole terveellisiä.Kohtuudella kaikkee tavallista..
Eihän lääkäreillä ole ollenkaan ravitsemuskoulutusta!
Ihmettelen, miten noihin energiajuomiin ei laiteta k-18. Ihmettelen myös, miksi ne on nuorten keskuudessa suosittuja. Nehän on ihan karmean makuisia.