Tartart ja muut raakalihaherkut, vinkkejä (Riistaa ja lintuja)
Olen tunnettu eränkäviä mutta huonohko kokki, yleensä pienemmät elukat syön nuotiolla ja isommat palvaan. Veret käytän tuoreeltaan. Riistaa syödessä on periaatteena että rasvaa jos tarvitaan paitamisessa niin sitä ja suolaa mutta mieluumin vaikka suolaheinää. Lihoja on nyt paljon ja lintuja vielä tuleekin- pelkkää hirveä satoja kiloja kun ostin metsäkaverin osuuden myös. Palvaan suurelta osin hirveä- myynkin sitä pariin ravintolaan ja kaiken ostaisivat mitä tuottaisin.
Käytännössä syödään pelkkää lihaa kumppanin kanssa. Nyt olemme alkaneet syödä aika paljon raakana tuotteita, alkoi varmaan munista mutta on huomaamatta edennyt aika pitkälle. Palvatussa jotenkin se savukin alkaa ällöttää, rasvainen savu tai joulukunkun, meillä on aina sanottu noin, soulat ja väriaineet.
Jotenkin hullua väriaineet, suolat, marinadit lihassa- kumppani sanoo että ihme kun jauhelihaa ei myydä marinadissa. Miksei kaikkia hedelmiä marinoida ja värjätä tai tukita täyteen suolaa?
Vinkkejä lihalle! Raa'alle tai laitetulle
Kommentit (6)
Saimaannorpan kuutista tehty tartar pihvi keltuaisen kanssa on aivan mahtavuutta.
Tartar raaputetaan, ei leikata kuutioita. Oletko kokeillut carpacciota riistasta?
Entä riimi-lihaa? Entä suolakyspytettyä lihaa? Eli tuhti suolaliemi ja fileenpala siihen noin kolmeksi päiväksi jääkaappiin. Sitten ohuiksi siivuiksi
Vierailija kirjoitti:
Saimaannorpan kuutista tehty tartar pihvi keltuaisen kanssa on aivan mahtavuutta.
Norsunkärsäpihvi on kanssa yliveto.
Exä teki aivan ihania raakalihaleikkeleitä ja kuivalihaa. Kerran oltiin kaukana erämaassa vaelluksella ja syötiin aivan ihanaa kuivalihaa, se aivan suli suussa. Eksä alkoi kertomaan että se on tehty Amirstanin lampaan reseptillä saksasta tilatusta pintakäsitellystä vasikan lihasta joka parhaiten vastaa ihmislihan koostumusta. Ihmettelin että mitä ihmettä niin kertoi että koko idean niihin raakalihoihin oli saanut Elossa kirjan ihmissyönnistä ja herkkujen käsittelystä. Sanoi että kokintaidoilleen voi olla vielä käyttöä jos muuttuu maailma sekasortoisemmaksi.