Minkä bongasin vessanpöntössä? (eriteasiaa)
Minulle asennettiin Mirena kierukka raskaudenkeskeytyksen jälkeen viime viikolla.
Keskeytyksen jälkeen ei kuukautisia tullut kertaakaan ja sen sanoinkin lääkärille Mirenaa asentaessa.
Lääkäri epäili kiertoni olevan puolivälissä. Mirenan asennuksen jälkeen aloin vuotamaan hieman, ajattelin että on nyt sitä tiputteluvuotoa, mutta vuoto on kuin vähän niukat kuukautiset: paperi pyyhittäessä kastuu verestä, mutta siteeseen tulee vain ehkä puolet kuukautisiin verrattuna.
Aamulla kävin vessassa ja satuin katsomaan pönttöön. Pöntön pohjalla oli klönttejä, ja niiden yhden klöntin päässä kellui verisiimassa jokin "helmi".
Oli kaksi kertaa nuppineulan pään kokoinen, ihan kuin ohrasuurimo tai jokin. Se helmi kellui ja sen alapuolella vessanpöntön pohjaa päin oli veriklöntti.
Kiinnostuin tuosta, koska ajattelin, että se on se kierukka joka siinä niin pystyssä kelluu. Mutta ihan oli limaista veriplasmaa ja se helmi.
Minkä veikkaisit sen olleen? Munarakkula (niin iso)? Ovatko nämä nyt kuitenkin sitten oikeat menkat, vaikka Mirena onkin nyt asennettu?
Kokemuksia?
Kommentit (5)
[quote author="Vierailija" time="19.03.2014 klo 22:18"]
kihomato
[/quote]
Kihomadot eivät ole helmimäisiä eivätkä tule pillusta kera verihyytymien.
[quote author="Vierailija" time="19.03.2014 klo 23:05"]
[quote author="Vierailija" time="19.03.2014 klo 22:18"]
kihomato
[/quote]
Kihomadot eivät ole helmimäisiä eivätkä tule pillusta kera verihyytymien.
[/quote]
Kihomatoja kasvaa kohdussa jos noudattaa vähähiilihydraattista ruokavaliota. Kihomadot eivät saa enää ravintoaan suolistosta, ja siirtyvät pesimään maitohappoiseen pimperoon.
Otsikko on maailman sympaattisin :D
Eiköhän se ollut vaan jonkinlaista hyytymää tai kohdun limakalvoa. Mulla tuli kierukan asentamisen jälkeen jonkin aikaan oikein kunnon hyytymiä ja vuotoa ainakin. Taisi tulla peräti 3 viikkoa.