Mitä ympäristöä tuhoavaa tekisit, jos se ei olisi ympäristöä tuhoavaa ja sinulla olisi varaa toteuttaa mitä vain?
Itse lentäisin lentokoneella joka ikinen viikonloppu pois Suomesta. Perjantaina työpäivän jälkeen suoraan Helsinki-Vantaalle, iltalento (tai oma lentokone) etelään ja sunnuntai-iltana takaisin.
Kommentit (8)
Ajaisin työmatkat omalla autolla. Nyt kävelen. Työmatka 2km.
Pitäisi kotona +25 asteen lämpötilaa.
Lentäisin lentokoneella niin paljon, että lopulta kyllästyisin siihen.
En osaisi heittää roskia luontoon, vaikkei se tuhoaisi luontoa. Silti ärsyttää kantaa jotain roskaa kädessä tai taskussa pitkään, jos roskista ei ole lähettyvillä.
Ehkäpä jättäisin kotona lajittelematta - biojäte ainakin joskus ällöttää.
Mulla viikonloppulentely on kiinni ainoastaan rahasta, en ajattele ympäristöä yhtään. Jos olisi varaa, ostaisin kakkoskämpän jostain Italiasta ja viettäisi siellä viikonloput. Jos siis ei olisi koronaakaan. Mies kuitenkin sellainen viherpiipertäjä, ettei antaisi mun lentää joka viikonloppu :D
Polttaisin kaiken roinan, jota muistisairas hamstraajaäitini on haalinut rintamamiestaloonsa. Nyt menee ikä ja terveys, kun lajittelen roinaa, kuljetan sitä pyörällä kierrätysastioihin ja tarjoan ilmaiseksi Facebookin roskalavaryhmissä.
En lajittelisi mitään, vaan ostaisin ison roskapöntön keittiöön, johon tunkisin kaikki maalipöntöstä maitopurkkiin.