Istanbulia tuntevat
Täällä on varmaan paljon mammoja, jotka tuntevat Istabulia? Olemme menossa sinne viikoksi, ja ajattelin käydä shoppailemassa. Olisiko teillä ehdottaa kivoja vaatekauppoja, ja kertoa, mistä päin ne löytää? Ja internetissä olevia Istanbulin karttoja myös kaipailisin, jos on tietoa sivuista... Olen itse käynyt Istabulissa kerran aikaisemmin, ja silloin kiertelimme lähes vain keskustan turistipaikoilla.
Onko teidän mielestä siellä myytävät vaatteet hyvälaatuisia? Esim irtoileeko langat ja napit heti alkutekijöissä? Näin kävi yhdelle parille raskaushousuja, jotka ostin, Made in Turkey.
Kiitos vastauksista!
Faith
Kommentit (8)
olemme muuttamassa joksikin ajaksi istanbuliin aivan lähipäivinä, ja kysyisinkin sinulta asutko mahdollisesti itse istanbulissa?
Jos asut olisi mukvaa saada suomalaisia ystäviä sieltä, joten ota yhteyttä jos näin on ja haluisit tutustua....odotankin nyt ensin vastausta tähän... :)
Muutimme Istanbulista pois vuosi sitten...olisi ollut hauska tutustua jos viela olisimme siella :)
Istanbulissa on suomalainen koulu Aasian puolella, tassa yhteystiedot jos kiinnostaa:
Osoite:
Turistik Çamlýca Caddesi 8
34041 Çamlýca Ýstanbul
Puhelin: +90 216 335 00 55
Faxi: +90 216 335 17 60
E-mail:ollimustonen@superonline.com
harmi...koulu on jo tiedossa, kiitos kuitenkin vaivannäöstä :)tytär menee sinne , kun koulut nyt alkavat. Onko itselläsi ollut lapsi tuossa koulussa? jos oli niin mikä on mielipiteesi koulusta?
Ollaan oltu yhteydessä kouluun ja opettaja Mustoseen ja näin saatu tieto vaikutti myönteiseltä.
Kaikkea hyvää perheellesi ja ikävää ettei saatu tutustua, olen täällä jonkin verran törmännyt kirjoituuksiisi ja meillä taitaa olla samat arvot :)
Minkä ikäisille tuo koulu on tarkoitettu, ala-asteikäisille ja/tai yläasteikäisille myös? Onko koulussa miten monta luokkaa ja paljonko siellä on oppilaita 50, 100 vai enemmän?
meidan lapset eivat olleet suomalaisessa koulussa joten omakohtaista kokemusta ei ole. Koulu on aika uusi, pienehkö. Se toimii Diyalog Egitim- koulun yhteydessa jonka nettisivuilta löytyy ainakin jotain kuvia ja tietoakin:
http://www.diyalogegitim.com/
tosiaan harmi ettei tutustuta :/
meillä tytär aloittaa tuon istanbulissa olevan kansainvälisen koulun nyt syyskuussaja menee 6:lle luokalle,( ala-aste ainakin on kokonaisuudessaan) puolipvää on opetus englanniksi ja loppu pvä suomenkielellä, suomenryhmä on todella pieni vain 5 oppilasta, joka on hyvä ottaen huomioon , että täällä luokkakoot ovat suuret...ymmärsin, että myös yläaste olisi tässä koulussa, mutta en sano mitään varmaa....tämän koulun siis joutuu itse kustantamaan ja jos haluaa koulukuljetuksen sekin maksaa erikseen, samoin koulun yhteydessä toimivat harrastukset lukuunottamatta jalkapalloa....mutta kannattaa tosiaan kysellä ed. mainutuista yhteystiedoista, tässä vain meidän tiedot ja ensimmäistä lukukautta tytär aloittaa istanbulissa....
Jos haluat ostaa suht hyvalaatuisia vaatteita, kannattaa suunnata esim Boynerin liikkeisiin (niita on tosi paljon, joka ostarilla). Afrodite- ketju myy nuorisomuotia. Mavi Jeans myy hyvia farkkuja. Mudo on kallis mutta myös laadukas merkki jolla on omat puodit. Hyvistä lastenvaatemerkeista Ceylan tulee ensimmaisena mieleen. Poptip- liikkeissa on lapsille, varsinkin tytöille kivoja vahan juhlavampia vaatteita.
Isoja ostareita ovat mm. Metro City Leventissa, Akmerkez Etilerissa (toooooooooosi snobi paikka), Capitol Aasian puolella Altunizadessa....Niita tulee kuin sienia sateella joka kolkkaan. Mutta ostareilla ei sinansa ole mitaan eroa etta samojen ketjujen liikkeet löytyvat joka ikisesta ostarista.
Aasian puolella Kadiköyn kaupunginosa on ostosparatiisi josta löytyy valtava basaari tiistaisin ja perjantaisin (sali pazari) ja alytön maara kaikkien mahdollisten hintaluokkien vaatekauppoja. Basaarilta löytyy usein lapsille esim. H&M:n ja Disneyn vaatteita, tosi hyvalaatuisia, jotka ovat ulkomaan viennin jaannöseria. Olen ostanut tosi paljon lasten vaatteita basaarilta. Kadiköyssa on myös Mudon Outlet Center, ihan siina kavelykadun varrella, siella kannattaa ehdottomasti kayda.
Ja jos teilla on aikaa lahtea tunnin automatkalle Izmitiin, siella on tosi iso Izmit Outlet Center, jossa on merkkivaatteita halvemmalla kuin Istanbulissa.