Äidillä käsi paketissa, isä ei voi ottaa lapsia luokseen vaikka yhteishuoltajuus
Miten menee? Mulla nyt käsi paketissa pari kolme päivää. Ollaan lasten isän kans erottu ja yhteishuoltajuus. Lapset asuu mun luona. Nyt lasten isä sanoi ettei ota lapsia. Myöskin aiemmin kun jouduin sairaalaan tokasi että parin päivän varotusaika tarvii. Voinko vaatia sitä hakee lapset nyt kun en itse pysty hoitaa?
Kommentit (59)
[quote author="Vierailija" time="17.03.2014 klo 16:48"]Herranen aika... KYllähän lapset hoituvat yhden käden avulla pari päivää. Jos vaippaikäisen nostelu tuottaa hankaluuksia, laita hoitohommat lattialle. Noin pienen nostaa kyllä yhdellä kädellä kainaloon.
Myöskin totaali-yh vuosikausia
[/quote]
Ei välttämättä onnistu. Mullakin on ollut olkanivelessä tulehdustila. Kipu oli tosi invalidisoiva. Kävellessäkin askelten tärähtely otti kipeää vaikka kuinka hiiviskeli varovasti. Kumartelu ja vartalon taivuttaminenkin sattui. Ei mitään mahdollisuutta hoitaa pientä lasta. En edes pystynyt pukemaan ja riisumaan itseäni.
Suomalainen nainen uhrautuu ja hoitaa pääkin kainalossa lapsensa, ettei hänen palvomansa miehen tarvitse sohvalta nousta kaljapullon äärestä.
Sitten kuorossa huudetaan, että minä ainakaan en tarvinnut mieheni apua, vaan pystyin hoitamaan kaiken yksin.
Huh huh, onneksi osasin valita lapsilleni isän, joka välittää heistä ja haluaa hoitaa heitä ja pitää heistä huolen.
Mutta ehkä se on niin, että kun takapenkin tiinat ei parempaa miestä saa, heidän pitää raataa yksin, ettei vain mies jätä.
[quote author="Vierailija" time="17.03.2014 klo 16:35"]
ehdotat varmaan samalla myös isälle ettei siltä ajalta tarvitse elatuksia maksaa? isä joutuu kuitenkin järjestämään tuolle ajalle lapsille ruuat, hoitopaikan, kuljetukset yms. Jos isä käy töissä ja on tapaamissopimuksen mukaan suunnitellut työvuoronsa yms on ihan ymmärrettävää ettei hän noinvaan voi lapsia ottaa ja jos lapset eivät ihan vaippaikäisiä ole tuskin yksi käden paketissa olo hoitamista estää?
[/quote]
On tää niin mahtava palsta!
Eilen haukuttiin eronneen isän avovaimo, joka paheksui sitä, että mies oli ilman keskustelua luvannut exälleen, että koululainen voi tulla heille syömään myös "äitiviikon" jokaisena arkipäivänä, koska isä asui avopuolisonsa kanssa lähempänä.
Ap oli ihan hullu ja kamala ilkeä äitipuoli, kun edes näki tässä jotain neuvottelemista. Tästä järjestelystä ei olisi ollut mitään vaivaa, eikä siinä ollut mitään keskustelemista, edes ilmoitusta ei olisi tarvittu. Kukaan nyt ei ollut niin köyhä, että olisi miettinyt että se maksaa jotain ekstraa kun syöntipäivät tuplaantuu. Ap:lla ei ylipäänsä ollut mitään sanottavaa tähän, vaikka omisti kämpän puoliksi.
Yh-iskät kilvan kertoi, kuinka lasten etu tulee aina ensin ja kaikkien osapuolten tulee siihen sopeutua.
Nyt sitten isän ei kuitenkaan tarvitse sopeutua tähän hätätilanteeseen ja juttu olisi vaatinut kauheat etukäteisneuvottelut mm. ruokakustannuksista ja muista järjestelyistä eikä ap:lla ole mitään oikeutta edes pyytää sitä isää huolehtimaan lapsistaan. Mihinkäs se isän velvollisuus laittaa lapsen etu kaiken edelle katosikaan???
Jos teillä on tapaamissopimus, niin sitä noudatetaan. Enempää et voi vaatia.
Miksi antaisit lapset tuollaiselle mulkulle, jos ei edes halua lapsia hoitaakseen. Vie lapset vaikka isovanhemmille tai serkuille hoitoon, jos sellaisia on.
Minkä ikäisiä sun lapset on? Mikä vika sinulla on kädessäsi, kun on paketissa noin vähän aikaa?
ehdotat varmaan samalla myös isälle ettei siltä ajalta tarvitse elatuksia maksaa? isä joutuu kuitenkin järjestämään tuolle ajalle lapsille ruuat, hoitopaikan, kuljetukset yms. Jos isä käy töissä ja on tapaamissopimuksen mukaan suunnitellut työvuoronsa yms on ihan ymmärrettävää ettei hän noinvaan voi lapsia ottaa ja jos lapset eivät ihan vaippaikäisiä ole tuskin yksi käden paketissa olo hoitamista estää?
[quote author="Vierailija" time="17.03.2014 klo 16:37"]Miten niin et pysty hoitamaan?
[/quote]
Aatteleppa jos aloittajalla on vaikka pieni vauva?
siis joutuisiko isä olemaan poissa töistä? Etävanhemman poissaolot lasten takia ei ole mikään yksinkertainen juttu, siitä ehkä kyse?
Ja ymmärrän kyllä, että parin päivän varoaika asioiden järjestelylle voi olla tarpeellinen.
Jos lapset taas hoidossa ja kyse siitä, että mies hakisi töiden jälkeen lapset ja veisi taas aamulla tarhaan ennen töihin menoa niin mies on aikamoinen laiskiainen, jos siis nuo työaikataulut sopivat kuvioon.
Antamillasi tiedoilla on siis vaikea sanoa, onko mies vastuuton sika vai vaaditko vain liikaa?
Ei sen tarvitse ottaa yhtään ylimääräistä, ihan samalla tavalla kuin sun ei tarvitse antaa lapsia hänelle yhtään ylimääräistä.
[quote author="Vierailija" time="17.03.2014 klo 16:35"]
ehdotat varmaan samalla myös isälle ettei siltä ajalta tarvitse elatuksia maksaa? isä joutuu kuitenkin järjestämään tuolle ajalle lapsille ruuat, hoitopaikan, kuljetukset yms. Jos isä käy töissä ja on tapaamissopimuksen mukaan suunnitellut työvuoronsa yms on ihan ymmärrettävää ettei hän noinvaan voi lapsia ottaa ja jos lapset eivät ihan vaippaikäisiä ole tuskin yksi käden paketissa olo hoitamista estää?
[/quote]
Hyvä että erosit moisesta paskaläjästä, ottakoon joku kilahtanut ämmä sen vaivoikseen.
Minkä ikäiset lapset? Tarvitsetko oikeasti hoitamiseen ne kaksi kättä, on siis vaipanvaihtoa jne? Kaikesta muusta kyllä suoriudut yhdelläkin kädellä.
Nimimerkillä saman kokenut totaali-yh
Jos oisit pyytänyt etkä vaatinut, niin lopputulos olisi saattanut eri. Tai vaikka kysynyt, että pystyisikö mies auttamaan.
Joo, kyseessä on miehen lapset, mutta jos heti ollaan kyselemässä "onko oikeus vaatia", ni en yhtään ihmettele, jos mies ilmoittaa samantien, että ei onnistu.
Lisäksi miksei onnistunut? Kenties miehellä on työkuviot tms sellaiset ettei voi tosta vaan jäädä pois töistä, kun lähivanhempi VAATII.
Jos asuisitte samassa talossa lasten isän kanssa niin pitäiskö isän sit kans jäädä pois töistä kun sulla on käsi paketissa?? mistäs perhe sitten saisi rahaa elämiseen?
jos ette olis eronnu ni uskoisinpa suuresti että sä pystyisit hoitaa lapset ihan siinä missä muulloinkin..
up