Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ongelmana miehen laukeamattomuus

27.07.2006 |

Olen kipuillut tuolla vauvakuume- ja odotus-palstoilla, vähän tilanteesta riippuen. Takana kaksi keskenmenoa, joista toinen tuulimunaraskaus. Nyt kova yritys jälleen päällä ja toiveet raskautumisesta ovat korkealla. Tätä raskautumishaavetta vain hieman varjostaa toisinaan esiintyvä ongelma, eli mieheni laukeamisvaikeus.



Mieheni ei siis kykene joka kerta laukeamaan, laukeamisia tapahtuu suunnilleen joka toinen kerta tai harvemmin. Tämä ongelma on kausittaista ja varsinkin näinä vauvantekoaikoina se on enemmän pinnalla.



Yritän ymmärtää miestäni, mutta tahtomattani asetan hänelle paineita asian suhteen. Usein jälkeenpäin on pettynyt olo, enkä pysty sitä kovin hyvin peittämään. Tämä taas tuo lisäpaineita miehelleni, tottakai. Tämä asia kiristää lisäksi välejämme toisinaan jonkun verran, ymmärrettävästi.



Onko kellään muilla samantyyppisiä kokemuksia ja mitä olette keksineet ratkaisuksi? Olemme miettineet kotona tehtyä inseminaatiota ruiskun avulla ja ruiskujakin hankin jo valmiiksi. Onnistusikohan se? Rakastamme toisiamme ja toivomme kovasti perheenlisäystä edellisistä pettymyksistä huolimatta.

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
27.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on samankaltaista ongelmaa ollut, tosin taustalla on se, että miehelläni on masennus ja siihen käytettävät lääkkeet heikentävät paitsi seksuaalista halukkuutta niin myös -kyvykkyyttä. Meillä ei edes erektiota saada nykyisin aikaiseksi ilman erektiolääkettä - paitsi jos edellisestä yhdynnästä on noin kuukausi =( ja luonnollisesti noin pitkän aikaa seisseet siittiöt eivät ole kovin hyviä, joten ollaan noin viikkoa ennen tyhjennetty varastot ja sitten oviksen aikoihin erektiolääkkeen kanssa oltu yhdynnässä, eikä sekään ole aina ihan kunnolla onnistunut...

Lisäksi olemme koti-inseminaatiota kokeilleet jo reilun vuoden (yritystä takana reilu 2 v.). Tuolla Verkkoklinikan puolella on yksi nainen (ainakin!) joka raskautui juuri koti-inseminaatiolla, heillä oli miehessä jotain rakenteellista vikaa.. Eli sillä keinoinkin voi siis onnistua =) Meilläkin siis mies onnistuu käsipelillä homman hoitamaan, vaikkei yhdyntä onnistuisikaan..

Tiedän, miltä se tuntuu, kun PITÄISI onnistua se homma, kun on juuri se H-hetki käsillä, ei paljoa naurata ;(



Meillä on takana jo kolme inseminaatiota julkisella puolella ja ensimmäinen IVF on vuorossa syksyllä. Tuolla se lääkäri sanoi, että siittiöt kärsivät koti-inseminaatiosta jonkin verran, eikä siksi sitä suosittele - mutta jos muutakaan mahdollisuutta EI ole, niin minusta se on varteenotettava vaihtoehto!! Ja jos ne siittiöt ovat vaikkapa miehelläsi ihan priimatavaraa, niin eiväthän ne nyt niin paljoa kärsi. Meillä tilanne sikäli hankala, kun tiedämme, että miehen simpat ovat aikalailla heikkokuntoisia, että meillä ei välttämättä se homma sillä keinoin onnistuisikaan.



Kovasti jaksamista asian kanssa ja toivottavasti pian tärppää koti-inseminaation keinoin! =)

Vierailija
2/11 |
27.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ollut myös samanlaista ongelmaa. On hienoa (ongelma ei todellakaan ole hieno asia) =( kuulla että ei ole asian kanssa yksin ja että muillakin on samankaltaisia ongelmia.



Olemme olleet ilman ehkäisyä jo 1.5 v, miehen laukeamattomuuden takia (ei laukea kuin käsipelillä) olemme kokeilleet koti-inseminaatiota. Vielä ei kuitenkaan ole tärpännyt. Välillä turhautumisen takia jätimme homman silleen mutta nyt taas keskustelujen jälkeen aloitimme uudelleen. Sydän täynnä toivoa että onnistuisi, rakastamme toisiamme ja se pieni perheenlisäys olisi kuin kuun saisi taivaalta.



Itse olen miettinyt teenkö jotain väärin inseminaatiossa mutta todennäköisesti ajankohta on ollut vain väärä vaikka kiertoa laskeskelenkin.



Jos joku tietää ja on onnistunut koti-inseminaatiolla raskautumaan, kaikki niksit ja keinot ovat tervetulleita. Mammaksista tilasin ovulaatiotestejä mutta niillä en onnistunut bongaamaan ainuttakaan ovulaatiota vaikka ohjeen mukaan teinkin ne testit, outoa.



Mutta vauvauutisia odotellessa ja aurinkoista loppukesää....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
27.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos tuhannesti viestistäsi! Ihanaa oli saada vastauksesi, vaikkakin ikävää kuulla että joillain on samankaltaisia ongelmia kuin meillä. Olenkin kuullut että masennuslääkkeet aiheuttavat erektio-ongelmia, ikävää että joudutte ajoittamaan yhdynnät aina noin tarkasti.



Meillä ei erektion kanssa ole ongelmia, mutta juuri tuon laukeamisen kanssa kylläkin. Siemenet minunkin mieheni kyllä yksikseen saa aikaiseksi ja olen tosiaankin alkanut miettiä niiden " hyötykäyttöön" ottamista. Olemme löytäneet netistä hyvät inseminaatio-ohjeet ja ajattelimme käyttää niitä tarvittaessa. Voihan olla, että jo tietous vaihtoehtoisesta keinosta saa jännityksen poistumaan ja mieheni onnistuu laukeamaan ihan yhdynnässäkin. Tämä keino tosiaankin poistaisi meiltä sitä ikävää painetta siemensyöksystä, mikä helpottaisi miehen olotilaa huomattavasti.



Harmittaa vietävästi, koska miehessä ei ole sinänsä mitään vikaa ja jos kyseessä ei olisi raskautumisen yrittäminen, ei asia haittaisi ollenkaan. Mutta kyllä se vaan naaman mutruun vetää, kun pupuilu pitäisi olla kiivaimmillaan eikä vaan irtoa. Olenkin pettymyksen ihan suoraan näyttänyt ja välillä vähän syyllistänytkin, mikä tuottaa itselleni todella pahan mielen. Mutta kun ei tunteilleen vaan mitään voi :(



Mukava kuulla että myös koti-inseminaatiolla on mahdollista raskautua. Tämähän on käytetty keino naisparien keskuudessa ja heilläkin on se toisinaan onnistunut. Uusi tieto oli tuo, että siittiöiden laatu saattaa siinä kärsiä. Onneksi miehelläni on aika toimivat siimahännät, koska edellisen kerran raskauduin kolmen kuukauden yrittämisen jälkeen.



Kyllä me tätä ruiskukeinoa kokeilemme tässä piakkoin, kunhan saadaan nämä kuukausikiroukset tästä alta pois. Toisaalta ihan huojentavaa että normaali kuukautiskierto alkoi, koska pääsee taas yrittämään normaalisti raskautta. Minulla tuosta kaavinnasta on kuitenkin vasta 4,5 viikkoa aikaa.



Kiitos onnentoivotuksista ja kovasti onnea myös teille syksyn IVF-hoitoon! Toivotaan meille molemmille iloisia uutisia tässä syksyn aikana :)



Vierailija
4/11 |
27.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ikävä kuulla että on lisää kohtalotovereita! Teilläkin on pitkä aika takana yrityksessä raskautua, varmasti on ollut hyvin kuluttavaa aikaa.



Oletko siis tehnyt inseminaation aina ovulaatioiden aikaan? Tai siis oletetun ovulaation, koska et ole sitä varsinaisesti bongannut. Minäkään en muuten ole koskaan ovulaatiota bongannut, tosin tikuttanut olen kyllä ainoastaan pari kertaa. Mutta en tunnista ovislimoja tai muita oireita. Uskoisin kyllä ovuloivani, koska olen raskautunut muutamaan kertaan.



Minulla on tämän seuraavan kierron suhteen toive, että voisimme joko pupuilla tai sitten tehdä inseminaation melkein joka päivä mikäli vain aika antaa myöten. Eli pelata varman päälle. Taitaa tulla vaan aika rankkaa. Kuten kerroit, turhautuminen saattaa varmasti iskeä.



Oletko muuten kokeillut orgasmin saamista aina inseminaation jälkeen? Useastihan sitä suositellaan keinoksi edesauttaa simppojen kulkeutumista oikeaan paikkaan. Itse ajattelin myös tuota keinoa kokeilla ja mitäpä siinä muutakaan tekisi sen puolen tunnin makaamisen aikana, heh :)



Vauvauutisia odotellaan, toivotaan samaa kovasti teillekin miehesi kanssa!

Vierailija
5/11 |
27.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

laskeskelen kierron mukaan puoliväliä ja sen molemmin puolin ollaan sitten " ruiskuteltu" . Lapsia on ennestään edellisestä liitosta joten raskautuminen on mahdollista.

Orgasmin saan joka kerta ruiskutuksen jälkeen ja puolisen tuntia makoilen. Nyt tein niin tällä kertaa että jäin nukkumaan joten makoilua tuli noin 9 tuntia =)

Mietin pitäisikö ovistestiä tehdä joka päivä koko kierron ajan.

Nytkin vatsassa jomottelua kp 16/29 edellis päivänä oli " ruiskuttelu" . Tänään olisi taas tarkoitus " ruiskutella" (hauska sana toi ruiskuttelu). Vatsassa jomottelua ja huonoa oloa tätä on aina kierron puolivälissä.



mutta kai se tästä...

Vierailija
6/11 |
27.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä kaikki 7 ovat saaneet alkunsa " käsipelillä" .

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
27.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerrotko miten kauan olette " ruiskutelleet" . Ihan mielenkiinnolla kyselen.



Tässä kun ollaan jo jonkin aikaa hommaa hoideltu. Välillä tuntuu että en saa " tavaraa" tarpeeksi syvälle, mutta kaipa sinne jotakin aina jää. Laitteletko sähköpostiosoitteen niin voisin mailailla, asian tiimoilta kun teillä näyttää olevan kokemusta asiasta.



" meillä kaikki 7 ovat saaneet alkunsa " käsipelillä" ."

Vierailija
8/11 |
27.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täytyypä muistaa tuo orgasmi ruiskuttelun jälkeen (hinnalla millä hyvänsä!) :) Kyllähän ihan normaali yhdynnöissäkin kannustetaan myös naisen orgasmiin, se kun jouduttaa siittiöiden kulkua eteenpäin. Eli varmastikin tässä tapauksessa sama juttu!



Itse olen myös miettinyt tuota oviksen tikuttelua joka päivä kierron ajalta, mutta olen luottanut siihen että jos joka päivä tai melkein joka päivä harrastelee, joskus on pakko osua tärppi kohdilleen. Olisi toisaalta niin mukavaa oppia tunnistamaan tuo ovis.



Voidaankin lisätä tuo " ruiskuttelu" palstaslangiin ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
28.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

taisin toisella palstalla jo vastakin sinulle. No, joka tapauksessa meillä miehellä krooninen ongelma tuo yhdynnässä laukeamattomuus - meillä ratkaisuna se, että mies " runkkaa" omatoimisesti ja kun tuntee, että tulee niin sisälle kiiruusti ja homma hoitunut näin. Emme siis ole harrastaneet mitään " koti-inseminaatiota" tai muutakaan erityistä ruiskuttelua - mies vain käsihommiin + " yhdyntä" .

Vierailija
10/11 |
28.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin, tuo koti-inseminaatio on yksi ihan tavallinen naisparien harjoittama raskaaksi hankkiutumiskeino. Mekin olemme saaneet lapsemme sillä lailla.



jos joku ketjussa kaipaa käytännön ohjeita, niin niitä löytyy mm. sateenkaariperheiden nettisivuilta:

http://www.seta.fi/rainbow/lapset.htm#Kotiins



Ana

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
28.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri noita teidän sivujenne ohjeita mekin täällä kotona käytämme, kiitos vain " lainasta" :)



Tänään turvauduimme ensimmäistä kertaa ruiskutteluun, koska emme halunneet homman menevän puurtamiseksi. Hyvin tuntui onnistuvan ja tavaraakin valui jälkeenpäin ulos huomattavasti vähemmän kuin normaaliyhdynnässä. Aika jännä juttu. Kaiketi se sitten onnistui menemään tarpeeksi syvälle.



Onhan tämä vaihtelua tuohon perinteiseen lapsentekoon, jos jotain positiivista täytyy sanoa :)