Apua! Vastasyntyneen vaippaihottuma, Miten pidätte vauvaa ilman vaippaa?
Vaikea tilanne, ei saa hauduttaa, yritän päivällä pitää isoimman osa aikaa ilman vaippaa, mutta rankkaa se on. Laitan lapselle vain pyyhkeen tai harsoliinan alaosaan ja pidän sen alla muovipussia, etteivät omat vaatteet ja tyynyt ja peitot menisi pissaan ja kakkaan.
Onko parempia keinoja, hyviä neuvoja? Sinkkivoide on käytössä myös.
Kommentit (25)
Joku lääkevoide pitäisi kai olla jos ihottumaa, sillä se poistuu nopeammin, unohtui aiemmasta viestistä.
Käytä niitä koiranpentujen pissa-alustoja. Muovia pohjassa ja hyvä imukyky. Tämä ei siis ole vitsi, itse käytän niitä kissojen kuljetusbokseissa. Myös kroonikkolakanat varmaan toimisi hyvin.
Itse ilmakylvetin pikkuvauvaa aikanaan niin, että sai olla paljaalla pyllyllä sylissäni. Pyyhettä pidin siinä välissä, ja jos sattui vahinko, vaihdoin uuteen. Näin marraskuussa kannattaa toki pitää pitkähihaista päällä ja sukkia jalassa, sekä sitä pyyhettä samalla peittona. Vartista puoleen tuntiin kerrallaan ilmakylpyjä aina vaipanvaihdon yhteydessä, jonka jälkeen sinkkivoide ja vaipat. Aamulla huolellinen pesu ja kuivaus ja puoli tuntia ilman vaippaa. Noin pieni ei muualla kuin sylissä halua ollakaan, ja vauvan voi ruokkia siinä samalla.
Tsemppiä, kyllä se paranee! :)
Tarkoitatkohan kestovaippoja? Taittelen myös harsoliinasta vaipan, mutta siitähän tulee kaikki läpi myös, jos ei heti huomaa.
Pampersit roskiin ja muut vaippamerkit käyttöön. Meidän perheessä Pampersit aiheuttaneet vauvana ihottumaa minulle ja molemmille lapsilleni. En tiedä, mistä materiaalista ne on tehty, mutta ei vissiin ainakaan mistään ihmisiholle sopivasta.
Laita puuvillabody, ei keinokuituja.
Meillä vauva oli pyyhkeen päällä sylissä tai sängyllä vaipanvaihtoalustan ja pyyhkeiden kanssa. Joskus siten, että vaippa oli auki, mutta vauvan alla. Koskaan ei sattunut suuria vahinkoja.
Pahaan vaippaihottumaan auttaa perunajauho.
Bepanthen auttoi meillä. Parissa päivässä helpotti jo huimasti.
Jos käytät kertakäyttövaippoja, vaippamerkkiä kannattaa vaihtaa ensimmäiseksi. Perunajauhottelet alapäätä. Bepantheniakin voi kokeilla.
Käytin pestäviä kangasvaippoja vauvoillamme. Niitten päälle tulee sellaiset muovihousut, muutenhan ne falskaa heti läpi. Ne tulee kuitenkin vaihdettua useammin kuin kertaköyttövaipat, jotka imee ihan järkyttävät määrät ja hautovat.
Muovitettu frotee lakanan alle vielä taaperolle kun opetteli yökuivaksi.
Vierailija kirjoitti:
Bepanthen auttoi meillä. Parissa päivässä helpotti jo huimasti.
Bepanthen on ihan ehdoton. Muistan kun ekan lapsen kanssa kokeilin sinkkivoiteet ja talkit - aivan turhia tököttejä.
Kiva, kun joku muukin mainitsi perunajauhot.
Ne oikeasti auttaa!
Bepanthen on myös hyvä.
Hydrocortisonivoidetta ihottuman ollessa pahana - auttaa nopeasti
Meidän herkkähipiä neiti oli unipesässä minkä pohjalla oli koiran pissa-alusta, päällä pyyhe johon lapsi laitettiin. Päällä paita ja toista pyyhettä käytettiin peittona. Näin oli 1h ja viimeistään vaihdettiin pyyhkeet yms ei tullut kakkaa. Sillon oli helppo tuulettaa kun ei osannut liikkua. Nyt 1w4kk ikäisenä hankalaa kun viipottaa vaan karkuun 😅
Ja pampersit roskiin, ne on pahimmat vaipat mitä on. Ja varmistaa että on hyvän kokoinen vaippa ettei liian pieni ja sitä kautta kiristä.
Vierailija kirjoitti:
Meidän herkkähipiä neiti oli unipesässä minkä pohjalla oli koiran pissa-alusta, päällä pyyhe johon lapsi laitettiin. Päällä paita ja toista pyyhettä käytettiin peittona. Näin oli 1h ja viimeistään vaihdettiin pyyhkeet yms ei tullut kakkaa. Sillon oli helppo tuulettaa kun ei osannut liikkua. Nyt 1w4kk ikäisenä hankalaa kun viipottaa vaan karkuun 😅
Ja pampersit roskiin, ne on pahimmat vaipat mitä on. Ja varmistaa että on hyvän kokoinen vaippa ettei liian pieni ja sitä kautta kiristä.
Ja perus vaseline on parasta, ainakin meillä käytännössä ollaan niin todettu. Laitetaan puhtaaseen ihoon, ei "pissatun" ihon päälle. Muutenkin tiheät vaipan vaihdot niin ei pääse muhimaan siinä pissassa ja pahentamaan ongelmaa.
Onnea uudesta tulokkaasta ja tsemppiä uuden elämänvaiheen aloittamiseen! <3 Et ole huono äiti vaan vauvallasi on ihottuma. Ne on kaksi TÄYSIN eri asiaa. Hienoa, että jaksat etsiä parhaita ratkaisuja lapsellesi.
Kangaskaupasta saa vedenpitävää, muovitettua froteeta ja vedenpitävää pul-kangasta (jälkimmäistä käytetään kestovaippojen kuoriosissa). Nämä on konepestäviä. Päälle nämä tarvitsevat jonkun kankaan (pyyhe/harso/lakana), joka imee pissat. Alkuun kannattaa testailla näitä vain päällekkäin asetettuna. Jos nämä toimii hyvin, näistä voi ommella "avovaipan" eli sellaisen taskun, jossa on alapuoli vedenpitävää ja yläpinta jotain miellyttävältä märkänäkin tuntuvaa materiaalia (esim. fleece), taskuun sitten sujauttaa sen nestettä imevän kankaan.
Ikeasta saa vähän isommille lapsille tarkoitettuja, konepestäviä kosteussuojia sänkyyn. Tena tekee vanhuksille ja kroonikoille sellaisia isoja (n. 70 x 70 cm), kertakäyttöisiä kosteussuojia. En ole ihan varma, missä näitä Tenan vuodesuojia myydään, ehkä isommissa marketeissa? Ikean ja Tenan versioita voi käyttää sellaisenaan, ei tarvitse asetella mitään päälle.
Tällaisia ratkaisuja olen itse käyttänyt ilmakylpyalustana. Tuon ikäinen viihtyy vielä lähinnä sylissä, mutta onhan se kiva, että vauvan voi kääräistä tällaiseen ja pitää huoleti sylissä ilman vaippaa. Ja tietysti toimivat sopivina alustoina, jos vauva viihtyy hetken lattialla.
Oleellista kaikissa näissä ratkaisuissa on, että VAUVAA EI JÄTÄ KOSKAAN VALVOMATTA näiden päälle, koska vedenpitävä osio ei päästä myöskään ilmaa lävitseen. Jos siis lapsi kierähtää kasvot vasten suojaa, on vaara, ettei saa kunnolla henkeä. Erityisen tärkeää tämä on vastasyntyneellä, joka ei vielä jaksa nostaa päätään, mutta isommallakin lapsella voi tulla ongelma ainakin jos nukahtaa.
Ilmakylvyn ajaksi kannattaa laittaa vauvalle sukat jalkaan, ettei tule kylmä. Parhaita on vähän paksummat säärystimet, jotka tulee ylös reiteen asti.
Ja tosiaan kannattaa kokeilla vaihtaa vaippamerkkiä, kokeile myös jaksamisen mukaan kestovaippoja. Ja sinkkivoidetta, bepanthenia, talkkia/perunajauhoa.
Ennen oli kangasliinoja vaipaksi, niitä saa nykyäänkin jostain, jotkut harrastavat niitä. Onko se joku ekojuttu.