Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Toimiva ennakkosuunnitelma, joka meni sitten yllättävien tapahtumaketjujen myötä ns. v*tuiksi?

Vierailija
15.11.2020 |

Ei tarvitse olla mikään tärkeä asia. Olet esim. aikonut tehdä seuraavana päivänä jotain ja sen jälkeen jotain muuta, mutta jokin on sotkenut hyvän suunnitelman tai pilannut lopputuloksen.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
15.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä yksi epäonnistumisten ketju:

En ollut kotonani vaan matkan päässä keskustasta. Aioin mennä seuraavana aamupäivänä katsomaan ja kuvaamaan paikallisesti merkittävää tapahtumaa taajaman keskustaan. Päätin, etten menekään, koska paikallinen lehti ilmoitti lähettävänsä suoraa nettistriimiä tapahtumasta. Kun sitten yritin  edellisenä iltana kirjautua lehden sivuille, kirjautuminen oli muutettu edellisenä päivänä, ja pitäisi luoda uudet tunnukset. Aiemmat tunnukset olivat kuitenkin toisen henkilön osoitetiedoilla luodut, joten en päässyt luomaan uutta tunnusta. Lähetyksen ilmoitettiin näkyvän vain tilaajille. Kun aamupäivällä (myöhässä lähetyksen alusta) kokeilin katsoa, se näkyikin ilman kirjautumista.

Aloin sitten tallentaa striimiä fullscreeninä ruudunkaappausohjelmalla. Kun en testannut lopputulosta, tallennuksen virkistystaajuus osoittautui jälkeen päin vääräksi, joten tallenteen kuva nyki ärsyttävästi. Noh, ajattelin, että video on jälkeenkin päin katsottavissa lehden sivulla. Olihan se, mutta kuvaa ei enää voinut levittää koko ruudulle, joten tallennuksen resoluutio jäi paljon huonommaksi kuin alkuperäisessä lähetyksessä.

Että sellainen tapaus.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi kolme