Suihkukysely ; )
Millä peset kroppasi? Suihkugeeli vai palasaippua vai mitä käytät? Käytätkö sientä ja jos käytät niin minkälainen on sienesi.
Kommentit (18)
Ja Korresin suihkugeelit ovat parhaat.
t. Se pesukukkafani
Pesen kropan (Lushin) palasaippualla, tukan (Lushin) palashampoolla ja hoitoaineella, alapään Acon pesuöljyllä.
Käytän hiuksiin tällä hetkellä Paul Mitchell-shamppoota, pesee ja hoitaa niin hyvin ettei tarvitse hoitoainetta. Muun vartalon pesen suihkugeelillä ja suihkun jälkeen puhdistan ja pesen hiusharjani.
YÄÄKKKK!! Ei ihme että tuollaisilla pesuilla ja noilla aineilla hajuja riittää ;(
Pesen kainalot, jalat ja alapään shampoolla (samalla kuin tukankin), muuten riittää vesi ellen ole jossain mutalammikossa ryöminyt. Kasvoille Dermosilin kasvojenpesuainetta, hiuksiin lisäksi hoitoaine.
Käyn suihkussa joka toinen päivä näin talvisin, kun en hikoile. hiukset pesen, kun näyttävät likaisilta. Ihan normaalia silikonitonta shampoota käytän (XZ) ja suihkugeeliä. Kesällä käyn suihkussa kaksi kertaa päivässä ja pesen miedommilla aineilla, kuten seba medillä... Käytän pesuharjaa, koska sillä yltää myös selkään... :)
Pissaan joskus suihkussa. Ihan vaan kun olen laiskahko. Samasa syystä ostan eineksiä. Nämä asiat kuuluu ikäänkuin yhteen. Elämäntapa.
Käytän pesukukkaa. Se säästää aivan tajuttomasti suihkugeeliä. Yksi 200 ml suihkugeeli kestää pesukukan ansiosta 4-5 kk.
Erisan nestemäinen mikä nyt onkaan ja pirkka-sieni, on minusta parempi kuin frina. Pesen sienellä siis kaulasta varpaisiin joka toinen päivä. Samalla tietty hiukset, se on lv:tä. Alapäähän lactolineä, sillä on paras ph. Eikä tule mitään oireita.
Minä aloitan vaahdottamalla shampoolla hiukset. Huuhtelen ne ja lisään hoitoaineen. Sen vaikuttaessa ajelen kainalo-, alapää- ja säärikarvat palasaippualla ja kertakäyttöterällä. Sitten pesen kasvot kasvojenpesuvaahdolla ja pesulapulla. Jos on ollut oikein hikinen olo, saatan vielä lopuksi laittaa vamppuun jotain suihkusaippuaa ja huiskin sillä sinne tänne.
No hyi vittu, jonkun Pentti 54-veen aloitus.
Hiukset pesen Fairylla, kyllä, luit oikein! ja vartalon mäntysaippualla. Näillä on menty jo 52 vuotta ja minua luullaan järjestään ikäistäni 20-30 vuotta nuoremmaksi!
Pesen itseni pääsääntöisesti vedellä. Jos olen reilusti likainen niin voin kainaloihin, jalkoihin ja alapääähän käyttää vähän saippuaa. Mutta koska en käytä vartalovoiteita, enkä muitakaan aineita, niin hiki lähtee ihan vedelläkin.
Hiukset pesen kaupan shamppoolla mahdollisimman harvoin. Ehkä 2 kertaa viikossa. Muuten huuhtelen vain vedellä. En käytä päässäkään juurikaan mitään aineita arkena.
Seba med kainaloille, jaloille, kasvoille ja persiille. Muuten vesi.
Käytän marseillepalasaippuaa. En pese sillä kuin kainalot ja alapään. Joskus hinkkaan luffalla, mutta mitään sientä en käytä vakituisesti.
Suihkugeelillä ja saippualla, käytän pesuharjaa tai pesusientä.
Lidlin palasaippua kainaloille, jaloille ja vessanpöntön renkaaseen koskeneille alueille.
[quote author="Vierailija" time="12.03.2014 klo 17:54"]
Minä aloitan vaahdottamalla shampoolla hiukset. Huuhtelen ne ja lisään hoitoaineen. Sen vaikuttaessa ajelen kainalo-, alapää- ja säärikarvat palasaippualla ja kertakäyttöterällä. Sitten pesen kasvot kasvojenpesuvaahdolla ja pesulapulla. Jos on ollut oikein hikinen olo, saatan vielä lopuksi laittaa vamppuun jotain suihkusaippuaa ja huiskin sillä sinne tänne.
[/quote]
Mahtavaa. Ensimmäinen joka peseytyy.