Kyläruokailuketjun kummastelua
Luin koko ketjun läpi muutamassa päivässä... Itsellä ei ollut mitään laitettavaa, vaikka mummovainaan tarjoiluja kannatti aina ensin hieman nuuskiakin pilaantumisen varalta - sen ihmeellisempää ei oikeastaan olekaan tarjonnut. Toki myös on sattunut kohdalle joitain liian kosteita juhlia, joissa monen tunnin ryyppäämisen kyytipoikana on pussi sipsejä jaettavaksi isolle joukolle tms..
Eniten ihmettelin sitä, ettei esimerkiksi omat vanhemmat tarjoa ruokaa, tai jos onkin tapana että ollaan vierailuillakin omissa ruoissa, isäntäperhe (omat vanhemmat!) hamuavat kyläreissulle varatut (pienten lasten) eväät - en vain voi tajuta.
Toiseksi oli kumman tavallista tuo tarjoiluista laskuttaminen perästä päin, vaikka kutsuttaessa ei ole mainittu kustannusten jakamisesta. En tajua, miten joku rahastaa illallisilla tai kehvitteluilla (köyhän tarjoilut asia erikseen - ihan ok ennen yhteistä mökkireissua jutella, että tasataan laskut sitten tai käydään yhdessä kaupassa tms, mutta näissä ei tainnut olla kyse siitä, että tarjoilut olisivat tehneet loven kuukausibudjettiin, vaan silkasta ahneudesta). Huippu oli myös se pariskunta, joka pyysi tuomaan herkkuja suosikkikohteistaan ja sulloikin ne kaappiin omia herkutteluhetkiä varten - miten ihmiset kehtaavat!
Selittääkö tallaisia tapauksia mielenterveysongelmat, vai voiko tällaista tapahtua "tuosta vain"?
PS. Pidetäänkö ne rotinat ja karppaajat tästä poissa, jooko?