Lue keskustelun säännöt.
Pientä apua tarvitaan PIKAISESTI Helsingissä liikkumiseen =)
26.07.2006 |
Ei tänne palstalle kuulu, mutta keskustelu on vilkkainta täällä juuri oikeassa kohderyhmässä =)
Lähden lasten kanssa Helsinkiin ja tarkoitus on yhden päivän ajan liikkua julkisilla. Millaisia lippuhintoja joudun makselemaan bussissa ja ratikassa, kun lapset ovat alle 2v sekä 8 ja 10v.
Luin YTV:n sivuilta joistain 1 pv matkustajalipusta...
Kommentit (4)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
On tarkoitus shoppailla ja käydä Suomen linnassa, joten vaunut ehdottomasti oltava mukana.
Silloin heidän on helppo käydä vilauttamassa korttia kuskin luona olevaan lukiaan (luusin ainakin että se on samanlainen kuin kuukausi tai arvokortti). Silloin sinä ja nuorimman matkustatte ilmaiseksi, kun nuorin on rattaissa.
Eli jos pienin lapsista on vaunuissa liikut sinä ja hän ilmaiseksi kun nousette bussiin keskiovesta. Vanhemmista lapsista menee lastenlipun hinta. Heidän täytyy silloin käydä itse ostamassa lippu kuljettajalta. Samoin raitiovaunussa ja metrossa pääset vaunujen ja rattaiden kanssa ilmaiseksi.
Jos pienin ei ole rattaissa tai vaunuissa maksat sinä aikuisten (2,20¿) lipun hinnana ja kaksi vanhinta lasta lastenlipun (1,10¿) hinnan.
Täältä löydät lisätietoja.
http://www.hel.fi/wps/portal/HKL/Artikkeli?WCM_GLOBAL_CONTEXT=/fi/Helsi…