Diabeetikot tai raskausdiabeetikot; montako hedelmää syöt keskimäärin päivässä?
kerro jotain esimerkkejä
Kommentit (5)
Varmaan 4-5. Aamulla syön yleensä kaurapuuroa ja banaanin, lounaalla jälkiruoaksi mitä sattuu olemaan (omenaa, päärynää, banaania, appelsiinia), ja iltapalaksi voi mennä kaksikin hedelmää.
Olen mittaillut verensokerimittarin kanssa ja hedelmät eivät nosta verensokeriani yli suositeltujen arvojen, ei myöskään ruisleipä. Tietääkseni tämä johtuu siitä että molemmissa on runsaasti kuitua, joka hidastaa verensokerin nousua. Pahimmin verensokeriani nostaa vehnä, ei tarvitse olla makeaakaan vaan esim. ranskanleipä, vesirinkelit, patonki jne.
Keskimäärin ehkä 2 per pvä. Joskus enemmän ja joskus menee varmaan nollassakin.. rypäleistä tykkään kovasti mutta hitsi kun niistä menee sokerit ihan vuorille tunniksi, pariksi vaikka kuinka yrittäis pistääkin.
DM I 30 vuotta takana
Yleensä 1-2 verigreippiä, appelsiinia tai päärynää, treenipäivinä saatan lisätä banaanin ja oon siis raskausdiabeetikko.
1-2 vaihtelevasti