ero ja käytännön asiat
Nyt pitäisi sitten yllättäen erota. (Syy eroon: mies löi uudestaan.) Meillä on kaksi pientä lasta, joita hoidetaan yhdessä kotona. Avoliitto ja omistamme asunnon puoliksi, erillisillä lainoilla.
Miten lähteä etenemään asian kanssa? Olen kuullut jotain sellaisesta kuin lastenvalvoja. Voiko sinne mennä sopimaan tapaamisista ja huoltajuuksista jo ennen kuin meillä on virallisesti eri osoitteet? Asunnon myynnissä voi kestää, varsinkin kun en usko miehen olevan yhteistyökykyinen. Ajattelin majailla äidilläni odotellessa. Entä saanko lainan "siirrettyä" tästä asunnosta uuteen, vaikka olen nyt vain sovitellulla päivärahalla? Eli olen työtön, ansiosidonnaisella, ja teen keikkatöitä. Tuloni ovat yhtä suuret tällä hetkellä kuin vakitöissä ollessani, mutta saan hoidettua lapset kotona. Pitääkö minun laittaa lapset päiväkotiin ja aloittaa kokopäivätyö saadakseni ostettua uusi asunto?
Mitä muuta pitää tehdä / ottaa huomioon?
Kommentit (3)
Lastenvalvojalle soitat ja varaat ajan, menette sitten sinne sopimaan tapaamisista yms.
Lainaa et voi siirtää, vaan maksat lainan sitten pois, kun asunto on myyty ja uuteen asuntoon pitää ottaa uusi laina, sitä en uskalla veikata, että saatko ja minkäverran.
up