Kuinka moni av-mammoista käy säännöllisesti
hierojalla/jalkahoidossa/kasvohoidossa/kampaajalla/jne.?
Missä näistä tai vastaavista ja kuinka usein?
Kommentit (8)
Hierojalla tarpeen mukaan sarjakäynteinä (esim. 5-10krt), täysi jalka- ja kasvohoito 3-4krt/v, ripset ja kulmat 1xkk, kampaajalla 2-3x/vuosi. Työt eivät salli rakennekynsiä.
En tosin olekaan mamma, enkä sellaiseksi haluakaan.
Kampaajalla käyn 6 krt vuodessa raitojen/värin vuoksi, en todellakaan ala itse värjätä kaupan tuotteilla, lopputulos on aina kaamea ja niitä näkee kaupungilla riittävästi teineillä.
Jalkahoidossa käyn 4 krt vuodessa, tanssiharrastuksen tähden jalkapohjat ovat todella kovilla. Jalkahoito on myös lempihoitoni!
Hierojalla käyn yleensä kausittain sarjahoitona jos jokin jumi tai muu akuutti tilanne.
Kasvohoidossa käyn nelisen kertaa vuodessa. Minulla on hyvä iho, ja haluan myös pitää sen hyvänä. Pelkkä kotihoito ei tähän riitä vaikka olisi mitkä kuorinnat, naamiot ja seerumit. Jos syväpuhdistusta kaipaan niin kyseessä on ultraääni-ihonpuhdistus joka on kivuton. Mutta käyn myös muissa kasvohoidossa, ennen kaikkea hemmottelevassa kasvohieronnassa, kun tarvitsen rentoutusta.
Noiden lisäksi 5-6 krt vuodessa käyn manikyyrissä tai pikamanikyyrisssä. Minulla on lyhyet kynnet, inhoan pitkiä kynsiä ja tekokynnet oksettavat minua, mutta lyhyissäkin kynsissä näkyy hoitamattomuus kiusallisen selvästi.
Sokerointi, kasvot, jalat, hiukset kaikki muutama kerta vuodessa. Joskus jotain uutta piristävää kuten kuumakivihieronta tai intialainen päähieronta.
Säännöllisesti kampaajalla parin kuukauden välein.
Luulin että kirkossa?
Jalkahoidossa, käsihoidossa tai hierojalla en ole käynyt ikinä, kirkossa käyntikin jää keskimäärin alle yhteen keikkaan vuodessa, mutta kampaajalla kuitenkin käyn noin 2 kk:n välein. Muuten ei pysty kestämään harmaita.
Kampaajalla käyn parin kuukauden välein, mutta muita hoitoja en ole kokeillut.
Kahdessa ekassa en ole käynyt koskaan, ei ole ollut mitään tarvetta. Kasvohoidossa tuli pari kertaa käytyä teininä kun oli akneongelmia, mutta kun ei siitä ollut mitään hyötyä, jätin käymisen välistä. Aikuisena en ole kokenut mitään tarvetta kasvohoidolle, on hyvin ongelmaton iho. Kampaajalla käyn noin 4 kertaa vuodessa tasaamassa latvoja. Värin laitan kotona itse kerran kuussa.