Vaatteiden värjöyksestä kysyisin, auttakaa kokematonta.
Ostin käytettynä ihanan ja laadukkaan lasten takin, jonka joku oli pilannut pesemällä väärin. Takki on ollut alunperin kauniin auringon keltainen mutta on ottanut pesussa tummaa väriä ja on sellainen likaisen keltainen nyt. Onko mahdollista palauttaa takki takaisin kauniin kirkkaan keltaiseksi jollan vaatteiden värjäysvärillä? Laittaa pesukoneeseen pyörimään?
Ajattelin kokeilla koska takkia ei tule käytettyä muuten. Onko teillä kellään kokemuksia?
Kommentit (21)
Ja kokeile pestä ensin. Jos uskallat laita vanishia. Värjää vasta sitten.
Kokeile ensin kloriittia ja värjää sitten. Kirkkaaksi saatat saada voimakkaammalla värillä, mutta jos tuota tummaa värjäymää on paljon, tuskin onnistuu.
Ei ole läikkiä tai haalistumia, on ihan priima kuntoinen takki noin muuten. Menee pihalla tuollaisenakin, on lämmin ja hyvä, mutta olisihan se kiva jos olisi nätin värinen. Onnistuisiko paremmn sitten jos värjäisi punaiseksi tai tummansiniseksi? Ap
Tummaa väriä ei ole hirveän paljon, on semmoinen tasainen likainen, mutta selkeästi edelleen keltainen vaan ei kirkas niin kuin alun perin. Sekava selitys
Tummaa väriä ei ole hirveän paljon, on semmoinen tasainen likainen, mutta selkeästi edelleen keltainen vaan ei kirkas niin kuin alun perin. Sekava selitys
[quote author="Vierailija" time="19.02.2014 klo 20:30"]Tummaa väriä ei ole hirveän paljon, on semmoinen tasainen likainen, mutta selkeästi edelleen keltainen vaan ei kirkas niin kuin alun perin. Sekava selitys[/quote]
Tässä siis ap:) Auttaisikohan tuo kloriitti tai Vanish sitten?
[quote author="Vierailija" time="19.02.2014 klo 20:30"]Tummaa väriä ei ole hirveän paljon, on semmoinen tasainen likainen, mutta selkeästi edelleen keltainen vaan ei kirkas niin kuin alun perin. Sekava selitys[/quote]
Tässä siis ap:) Auttaisikohan tuo kloriitti tai Vanish sitten?
Vaate pn ilmeisesti pesty kirjopyykissä? Värjäys ei auta.
Mäkin kokeilisin ensin kloritessa liotusta ja jos ei tule hyvä, niin värjäisin vasta sen jälkeen. Mä olen aika monesta vaatteesta saanut niin ihan alkuperäisen värisiä. Tosin osa on vaihtanut yllättävästi väriä, mutta ei yleensä kuitenkaan huonompaan suuntaan.
Värjää esim. oranssiksi? Tosiaan alkuperäiseen väriinsä tuskin sitä saat, mutta kaikki oranssit, punaiset sun muut tummemmat varmaan käyvät. Kloriitti ohentaa takkia ja vahingoittaa vaatetta, en suosittele. Vanishista en tiedä, ei ole varmastikaan ainakaan yhtä voimakasta. Mulla ei Vanish toiminut ollenkaan, olen kokeillut kaikkiin valkeisiin vaatteisiini. Ihan samannäköisiä olivat pesun jälkeen...
Se kangasväri mitä minä käytin, vaati vähintään 90 asteen pitkän pesun koneella tai sitten olisi pitänyt kiehuttaa kattilassa. En tiedä onko muunlaisia sitten, googleta?
[quote author="Vierailija" time="19.02.2014 klo 20:34"]Mäkin kokeilisin ensin kloritessa liotusta ja jos ei tule hyvä, niin värjäisin vasta sen jälkeen. Mä olen aika monesta vaatteesta saanut niin ihan alkuperäisen värisiä. Tosin osa on vaihtanut yllättävästi väriä, mutta ei yleensä kuitenkaan huonompaan suuntaan.
[/quote]
Ok kokeilen tuota kloriittia ensin. Jos menee pieleen niin sitten menee, ei ole niin vaarallista. Pihalla menee kummallisen värisenäkin:) ap
Vai voiko vahingoittua tuosta kloriitista? Se harmittaisi kun on muuten tosi hyvä takki. Äh. Ap
Mitä materiaalia se takki on? Mä en värjäisi oman muksun ulkovaatteita ollenkaan, menee ominaisuudet piloille.
Dylonilla on tällaisia värinpoistoja: http://dylon.fi/varinpoisto itse käyttäisin sellaista ja värjäisin sen jälkeen. Dylonin värit värjää myös 40 asteessa, ei tartte mitään 90. Ja klorite ei musta vahingoita tekstiiliä, jos ei siinä liota liian kauaa.
Takki on 100 % PA materiaalia, kosteussuoja 10 000. Meneeköhän ominaisuudet pilalle?
Tuo värinpoisto kuulostaa hyvälle ratkaisulle, kokeilen sitä. Ja sitten värjäys.
Kiitos teille kilteille, av-palsta on paras silloin kun tarvitaan neuvoja:)ap
Takki on 100 % PA materiaalia, kosteussuoja 10 000. Meneeköhän ominaisuudet pilalle?
Tuo värinpoisto kuulostaa hyvälle ratkaisulle, kokeilen sitä. Ja sitten värjäys.
Kiitos teille kilteille, av-palsta on paras silloin kun tarvitaan neuvoja:)ap
Sorry kun kaikki tulee tuplana, yhteys temppuilee. Ap
Eikös ainoastaan luonnonkuidut värjäänny? Siis puuvilla, silkki, villa jne... Korjatkaa jos olen väärässä.
Epäilen että menee pilalle jos laitat kloriittiin, tuo kosteussuoja tuskin pelittää kloriitin ja värjäyksen kanssa. Tekokuidut eivät värjäidy PA on joku tekokuitu?
Et pysty likaista(murrettua) väriä värjäämään kirkkaammaksi. Ainoastaan jos värjäät tummemmaksi. Toki saat keltaisella ehkä voimistettua takin väriä.
Varmista ettei takissa ole läikkiä ja haalistumia.