Miksi minusta ei tehty ls-ilmoitusta?
Kun olin 14-vuotias vuonna 2004.
Eli tuhmina tyttöinä sotkimme koulun seinät huulipunalla, kajaalilla, tussilla jne.
Poliisijuttu tuli ja jäimme sitten kiinni ja pitivät koulussa ns."kuulustelun."
Vanhemmille ilmoitettiin ja isäni jutteli puhelimitse toisen polisiin kanssa.
Jouduimme puhdistamaan seinät jne, mutta ls-ilmoa ei tehty. Miksi?
Yleensähän poliisi tekee sen aina jos alle 15 v tekee rikollista, vai miten se meni.
Kommentit (15)
Ei sitä ennen tehty niin herkästi.
Nykyinen lastensuojelulaki tuli voimaan vasta 2008. Aikaisemmin viranomaisilla ei ollut automaattista ilmoitusvelvoisuutta.
[quote author="Vierailija" time="01.02.2014 klo 18:16"]Nykyinen lastensuojelulaki tuli voimaan vasta 2008. Aikaisemmin viranomaisilla ei ollut automaattista ilmoitusvelvoisuutta.
[/quote]
Aa, okei. No sitten ymmärrän :)
Onhan ne voinu tehdä, sossu voi tyytyä vaan kirjaamaan tuon jossei muuta huolenaihetta oo. Tai soittaa äidille ja todeta yhdessä puhelimessa että vanhemmilla on homma hanskassa
No tuolla tavallahan pitäisi nykyäänkin toimia. Siivoat ne paskat, mitä olet aiheuttanut. Mutta ei. Tulee sossu kotikäynnille ja silittää päätä. Koulun siivooja käy jynssäämässä huulipunat pois.
Ja tiukennuskin ilmoittamiseen tuli muistaakseni vasta viime vuonna.
me juotiin 9-luokalla koulun juhlissa jouluna siideriä, ja jäätiin kiinni (5 tyyppiä). eikä mitään ilmotuksia, pari tuntia jälkkää ja käytösnumero laski numerolla..
Jos olit vähintään keskiluokkaisesta ydinperheestä, jossa kulissit kunnossa eikä vanhemmilla näkyviä vakavia päihde- tai mielenterveysongelmia, niin päätyminen lastensuojelun asiakkaaksi oli lähes mahdotonta vaikka olisit tehnyt mitä tai saanut selkääsi julkisella paikalla.
me oltiin niitä joilla käytösnumero oli 9 ja ka myös ysin pintaan, ehkä se oli osasyy siihen ettei mitään ilmoja
[quote author="Vierailija" time="01.02.2014 klo 18:28"]Jos olit vähintään keskiluokkaisesta ydinperheestä, jossa kulissit kunnossa eikä vanhemmilla näkyviä vakavia päihde- tai mielenterveysongelmia, niin päätyminen lastensuojelun asiakkaaksi oli lähes mahdotonta vaikka olisit tehnyt mitä tai saanut selkääsi julkisella paikalla.
[/quote]
Juu ydinperheestä. Vanhemmat eivät käyttäneet alkoholia koskaan. Eivätkä käytä vieläkään. Ja muutenkin kaikki päällisin puolin paremmin kuin hyvin. T.ap
Ootko muuten ihan varma, ettei tehty? Pienessä asiassa sossulle saattaa riittää se, että juttelevat puhelimitse vanhempiesi kanssa.
Ootko muuten ihan varma, ettei tehty? Pienessä asiassa sossulle saattaa riittää se, että juttelevat puhelimitse vanhempiesi kanssa.
Olen varma. Isäni olisi todellakin kertonut siitä.
Samana vuonna olimme kännissä kavereiden kanssa ja vartija sai meidät kiinni huoltoaseman takaa. Otti nimet ylös, paniikissa annoin oikean henkilötunnuksen, nimeni ja osoitteeni, kun pyysi.
Pelkäsin kauheasti että lähettää jonkun sakon, mutta ei koskaan kuulunut mitään.
Ja vanhempani olisivat todellakin sanoneet ja ottanut puhutteluun, enkä ois saanut vuoteen liikkua missään, jos olisivat saanet tietää. -ap
Ei kannata antaa oikeita tietoja edes poliiseille -
Ei tieto välttämättä kulje tai sossussa kiireitä.