Rajoitatko 14-15-vuotiaan peliaikaa?
paljonko saa pelata ja miten rajoittaminen onnistuu? Totteleeko teini sinua aina?
Kommentit (22)
Meillä rajoitetaan, mutta useimmiten siitä tulee narinaa, siltikin vaikka annetaan pelata useampi tunti. Väkisin pitää ulos potkia ja muihin hommiin. Täyttää kesäkuussa 15.
Kyllä minä jupisen 14-vuotiaan koneenkäytöstä. Mutta toisaalta: koulu sujuu tosi hyvin, kavereita on muuallakin kuin verkossa. Aina joskus tsekkaan, mitä puuhaa läppärillään.
Tietysti! Sitä kutsutaan välittämiseksi. Toiset puhuvat myös kasvattamisesta tai lapsen hyvinvoinnista huolehtimisesta.
Mä olen niin aataminaikainen periaatteineni, että meidän viidellä muksulla on yksi tietsikka, jolla pelailevat. Muita pelikoneita ei ole. Mä olen tuumaillut sen niin, että hankala pelata liikaa, kun ei ole millä pelata. Eikä kukaan noista edes valita, vanhin 14v.
On niin paljon treenejä, että ei tartte rajoittaa pelaamista. Kymmeneltä illalla pitää lopettaa, ps vanhempien makkarissa, helppo valvoa ;) pelaa yleensa pari tuntia kerrallaan, ehkä neljänä päivänä viikossa. En pidä pahana urheoluharrastuksen rinnalla. Jos ei treenaisi pelaisi varmasti huomattavasti enemmän.
Rajoitan. Ruutuaikasuositus on max 2h päivässä. Tutkimusten mukaan yli 4h päivittäinen ruutuaika johtaa nuoren tyytymättömyyteen omasta fyysisestä kunnostaan. Meillä laitetaan sähköiset laitteet kiinni viim. klo 21 ja makkariin ei saa edes puhelinta ottaa. Herätyskello hoitaa herättämisen. Näistä säännöistä en jousta, olen mieluummin paskamutsi. Kannattaa vähän perehtyä ruutuajasta tehtyihin selvityksiin ja tutkimuksiin.
Aika paljon pelaa (17 vee) ja läksyihin ei mene juuri mitään aikaa, ainoastaan koeviikolla jonku verran. Lukion toisella ja koulu sujuu hyvin.
[quote author="Vierailija" time="31.01.2014 klo 20:23"]
On niin paljon treenejä, että ei tartte rajoittaa pelaamista. Kymmeneltä illalla pitää lopettaa, ps vanhempien makkarissa, helppo valvoa ;) pelaa yleensa pari tuntia kerrallaan, ehkä neljänä päivänä viikossa. En pidä pahana urheoluharrastuksen rinnalla. Jos ei treenaisi pelaisi varmasti huomattavasti enemmän.
[/quote] Jääkiekkoa ja pelaa kun aikaa on. Ehtiikö käydä koulua? Entä läksyt
No jos pelaa neljänä päivänä viikossa ja pari tuntia kerrallaan, ja harkat on ehkä viitenä päivänä viikossa kolmisen tuntia/ kerta, niin äkkiä laskettuna aika paljon jää vielä aikaa läksyillekin.
siis tämä nrolle 14.
Vierailija kirjoitti:
paljonko saa pelata ja miten rajoittaminen onnistuu? Totteleeko teini sinua aina?
Siis what :DDD ite oon 15veee ja pelaan päiväs 3-10h :D lomalla ja viikonloppusin enemmän :) Ei ole mitään ongelmaa siinä?? Eikö saa pelata jos siitä tykkää?? :DD Miksi sitä pitäs rajottaa wtf
Olen 17 luokion toisella ja peliaika tasan 0 tuntia arkipäiväisin. Viikonloput menee yleensä harrastuksissa ja tyttöystävällä, mutta vapaapäivinä saan pelata ehkä max 3h.
En rajoita, ei ole ollut tarvetta. Muutaman kerran viikossa pelaa jonkun aikaa verkossa kavereitten kanssa, kunnes keksivät lähteä uimaan, pelaa korista tms. Iltaisin onkin sitten niin naatti ettei enää pelaa.
Ei ole tarvinnut rajottaa, viikolla ei juuri pelaa koska on harrastuksia, läksyt ja ulkoilee kavereiden kanssa. Löhinnä iltaisin sängyssä on puhelimella ennen kuin menee nukkumaan.
Viikonloppuisin sitten pelailee vähän enemmän varsinkin jos sataa vettä tms. Ettei ulkona viitsi olla.. en ole tähän ainakaan vielä puuttunut.
up