Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten ihmeessä lasken raskausviikot? Epämääräinen kierto!

Vierailija
27.01.2014 |

Mulla on viim. kuukautiset olleet 25.11. Raskaustestejä olen tehnyt joulukuun lopusta asti, n. viikon välein. Tänään sain plussan testiin, edellisestä testistä vajaa viikko. Miten ihmeessä lasken viikot?  Ovulaatiosta ei hajuakaan.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
27.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö kukaan osaa auttaa? Milloin voin varata ajan äitiysneuvolaan kun en ole varma viikoista?

Vierailija
2/4 |
27.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Soitat neuvolaan ja sanot että raskaustesti oli positiivinen. Antavat sulle sieltä ajan, viimeistään ultrassa tarkentuu sikiön viikot vaikka ne varmaan jo neuvolassakin laskevat suuntaa antavan lasketun ajan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
27.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun kierto on epämääräinen, ainakin meillä päin Suomea odottaja pääsee alkraskauden ultraan kunnalliselle, jossa raskauden kesto määritellään. Soita neuvolaan siis.

Vierailija
4/4 |
27.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja jos eivät päästä sinua kunnalliselle alkuraskauden ultraan, voi olla ihan oman mielenrauhan vuoksi järkevää käydä yksityisellä. Alkuraskauden ultrassa nähdään, paitsi tarkat viikot, myös mahdollinen keskenmenoriski. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä kahdeksan