Auttakaas viisaat (ov)
Eli, meillä lapsi oli yksityisessä päiväkodissa. Ensi elokuussa(14.8) jatkaa samassa paikassa eskari+päivähoito. 31.5 oli viimeinen hoitopäivä. Nyt tuli kuitenkin KESÄKUUSTA lasku 177 e. Lapsen hoitomaksu oli meidän osuus per kk 213 e kk. Nyt tuli siis tuollainen summa(177 e) Lapsi ei ole ollut hoidossa kesäkuussa. Heinäkuun päiväkoti kiinni. Mistä tuo lasku on tullut? Kiitos etukäteen.
Kommentit (3)
mutta tuo teidän summa ei ole puolet, ja kun on yksityisestä päikkäristä kyse niin heillähän on omat jutut mutta aika hurja hinta siitä että ei ole hoidossa, me maksetaan 100 euroa, luulisin, kun laskuhan ei vielä tule.
Niin ja jos tyttö olisi aloittanut hoidon elokuussa niin emme maksaisi mitään heinäkuusta
Tähän pätee se, että yksityinen päiväkoti / yksityinen pph on yritys / yrittäjä, joka ajattelee, että työsopimus on voimassa ja maksu on määritelty per kuukausi.
Ainakin meidän sopimuksessa lukee, että hoitajasta riippumattomasta syystä jos lapsi on pois hoidosta niin siitä pitää maksaa. Sehän ei ole hoitajan syy jos vanhemmat haluaa pitää lapsen pidempään kotona kuin sen hoitajan / hoitopaikan 4 viikon loman (jos vanhemmilla on eri aikaan lomat).
Kelan virkailijan kanssa puhuin pitkään tästä, koska mulle soitettiin sieltä viikkoa ennen lomaa että ollaanko otettu huomioon, että tuet katkaistaan kun lapsi on 8 viikkoa kotona eikä vain 4 viikkoa. Että toisen 4 viikon ajalta meidän pitää maksaa koko hoitomaksu itse. Tällaista ei ole missään selkeästi sanottu ja pääsimmekin sopimukseen, että koska emme tienneet ko. asiaa niin osa tuesta lakkautettiin mutta osan antoivat ja taas elokuussa alkaa tuet normaalisti.
Mutta siis virkailijankin kanssa ihmeteltiin tätä, että jos vanhemmat ovat lomalla ja vievät lapset hoitoon ja laiskottelevat itse kotona, niin saavat kaikki tuet. Mutta jos tekevät kuten me, että ottavat lapset koko loman ajaksi pois hoidosta, niin joutuu maksamaan itse enemmän kuin silloin jos lapsi olisi hoidossa. Siis tosi järjetöntä!
Meillä lapsen kelan kannalta katsottuna " ylimääräinen loma" maksaa meille tällä hetkellä n. 100 euroa normaalia hoitokuukautta enemmän. Silti en vie lasta hoitoon. Jos kela olisi tehnyt ekan päätöksensä mukaan, olisi tuo ylimääräinen maksu ollut 300 euroa. Tiedänpähän, että kannattaa ensi kesänä sopia vain 4 viikon lomasta.
Hauskinta (?) tässä on se, että kelan virkailijakin sanoi, että he katsovat yhtenäistä pitkää lomaa. Eli jos ilmoittaa että lapsi on 4 viikkoa lomalla ja sitten hoitajan kanssa sopii vaikka siitä kesä/elokuusta, että lapsi on 1-2 päivää hoidossa ja sitten taas lomalla vaikka 3 päivää niin se ei taas kelaa tukien suhteen kiinnosta! Eli täytyy vaan viedä lapsi päiväksi hoitoon välillä =)
jos ette ole irtisanoneet hoitopaikkaa kesäkuuksi niin tottakai sieltä tulee lasku kun hoitosopimus on voimassa. Jos taas olette irtisanoneet hoitopaikan 1.6. alkaen niin ei pitäisi tulla mutta harvoin yksityiset suostuvat kesän irtisanomisiin.
Itse maksan kesä-heinä-elokuulta täyden maksun vaikka lapsi ei ole tuosta ajasta kuin 4 viikkoa hoidossa (kaksi kesäkuussa ja kaksi elokuussa). Mulle sanottiin kelasta, että tuet voidaan ottaa pois kun ei makseta tukea kuin 4 viikon kesäloman ajalta eli jos lapsi ei ole hoidossa niin joutuu maksamaan enemmän kun tuet loppuu. Toisaalta sanottiin taas, että yksityinen hoitopaikka voi veloittaa normaalimaksun josta on vähennetty joku kulukorvaus (kulukorvaus = se mitä lapsi kuluttaa esim. ruokaa yms. kuukauden aikana) jonka hoitopaikka/yksityinen hoitaja saa vähentää verotuksessa. Kun ei ole lasta niin ei ole kulujakaan.
Uskoisin, että teillä tuo summa on just joku sellainen, että normaalista maksusta on vähennetty tuo kulukorvaussumma kun lapsi ei ole hoidossa mutta loppuosuus pitää maksaa koska hoitosopimus on voimassa.