Olenko ainoa, joka ei ymmärrä nukketeatterin pointtia? Ilmeettömiä, heiluvia nukkeja, tylsää katsoa
Muita, jotka ovat samaa mieltä? En veisi lapsia nukketeatteriin.
Kommentit (5)
Nukketeatteri on keksitty aikana, jolloin lapset eivät tuijottaneen puhelimia eikä edes televisiota. Se on ollut ihan erilainen elämys joskus. Nukeilla leikitään myös nykyäänkin vielä.
Miksi ne nuket ovat aina aika pelottavan näköisiä? Miksei voisi tehdä siistejä, sieviä, nättejä nukkeja?
Nukketeatteri voi kyllä olla oikeiden taiteilijoiden käsissä uskomattoman taidokasta, ilmeikästä ja herkkää. Mutta ehkä enemmänkin aikuisille suunnattu.
Ammattilaisnukketeatterit esim. Sampo, Ofelia, Pikku kulkuri, jotka tulivat nyt ekana mieleen, tarjoavat laatua ja elämyksiä ihan kaiken ikäisille. Olen töissä päiväkodissa ja teemme itsekin omia teatteriesityksiä lapsille ja lasten kanssa. Lapset nauttii teatterin tekemisestä ja esityksistä.
Oho, kaikki ilmeisesti pitävät nukketeatteria ilmeikkäänä taiteenmuotona, jota katsoessa aika lentää.