Miksi lastenohjelmien näyttelijät ylinäyttelee ja sekoilee?
Miksi lastenohjelmissa näyttelijät liioittelevat, huutavat, vääntelevät kasvojaan ja käyttäytyvät kuin ADHD-tapaukset? Missä on hyvin näytellyt ja huolella tehdyt lastenohjelmat tyyliin Marikki tai Saariston lapset. Tuo Jepu Neulanen on järkyttävää katseltavaa.
Kommentit (17)
Onneksi joku muu sanoi tämän. Olen sataprosenttisesti samaa mieltä.
Vierailija kirjoitti:
Mietin ihan samaa kun just erehdyin kattomaan minuutin pätkän jotain pikku kakkosen kissaohjelmaa :D
Se oli todennäköisesti Katti Matikainen. Mikä myötähäpeä.
Lapset ei havaitse mitään kaurismäkeläisiä herkkiä näyttelijätyön nyansseja, jossa hahmon tunnetila kuvataan ainoastaan silmien liikkeillä.
Samoin kotimaiset artistit Pikku Kakkosessa ovat ihan järkyttäviä. Esikoiseni näki painajaisia yhden ryhmän propeista. :DDDDDDDD Kasa aikuisia tanttoja askarrellut toinen toistaan psykedeelisempia tuotoksia, ei ihme jos vähän hirvittää.
Oletteko kuunnelleet sen Tuomon puhetta hidastettuna? Lapseni kuunteli kerran ja Tuomo kuulostaa hidastettuna aivan känniseltä. Muut juontajat eivät kuulosta, vaan puhuvat selkeästi.
Lasse Pöysti luki satuja lapsia arvostavasti. Ei pitänyt heitä tyhminä.
Lapset ovat ylivoimaisen tarkkaavaisia verrattuna aikuisiin ja muistavat pienimmätkin yksityiskohdat toisin kuin aikuiset. Ylinäytteleminen on sen vuoksi täysin turhaa.
Mä inhosin jo lapsena jos oli tuollaista sekoilua ja ylidramaattisuutta. Joo, lapset ei huomaa herkästi pieniä vivahteita, mutta selkeästi voi näytellä myös lyömättä sitä yli.
Tuntuu, että nykylapset vaatii sitä hirveää sählinkiä ja huutamista. Alkuperäinen Peukaloisen Retket ei kelvannut liian rauhallisena vaan siitå tehtiin uusi versio, jonka alussa rokit soi.
Vierailija kirjoitti:
Mä inhosin jo lapsena jos oli tuollaista sekoilua ja ylidramaattisuutta. Joo, lapset ei huomaa herkästi pieniä vivahteita, mutta selkeästi voi näytellä myös lyömättä sitä yli.
Minäkään en pienenä ymmärtänyt, miksi ne teatterissa niin huusivat.
Esiintyjää ei ohjaa kukaan ammattilainen, koska se maksaisi liikaa. Ohjelma pitää saada purkkiin lyhyessä ajassa, koska kuvausryhmän aika maksaa. Halvalla ei saa laatua.
Hyvistä käsikirjoituksista on pulaa, syy jo aiemmin mainittu.
Jotkut ohjelmat voisi sensuroida, jos on lasten aivopesua tai jotain täysin sopimatonta.
Lapsillekin voi tehdä laadukasta ohjelmaa eikä älämölöä ja riekkumista.
Katti Matikainen on järkyttävä. Miksi pitää muljautella silmiä ja elehtiä niin teennäisesti?
Lapset eivät välttämättä tykkää selkeästi epäaidosta touhusta, se hämmentää heitä. Samoin on hämmentävää, jos aikuiset kätkevät kaksimielisyyksiä lapsille suunnattuihin juttuihin..kuten esim. eräs joulupukki teki meillä kerran. Lapset katsoivat aikuisia silmät suurina, kun pukki alkaa höpisemään lasten tekemisen riemusta ja miten sitä pitää harjoitella wink wink. *yök*
Ihan normaalisti voisi näytellä, ei tarvi ampua yli tai olla hyperaktiivista. Lapset eivät ole tyhmiä.
Mietin ihan samaa kun just erehdyin kattomaan minuutin pätkän jotain pikku kakkosen kissaohjelmaa :D