Tavara kodissa ahdistaa
Eilen ihan yhtäkkiä tunsin ahdistuneeni. Tavarasta. Tiedän olleeni aina ihminen, jolla on vaikeuksia päästää tavarasta irti. Jopa vaatteista, koska ainahan niitä voi tarvita.
Joskus raahasin tavaraa kirpputorilta. Ihania sisustuksellisia asioita. Halvalla kun sai, eikä minulla (opiskelijalla) ole pitkiin aikoihin ollut varaa ostaa mitään uutena. Nyt sitten katson noitakin kahta helvatun tuikkukippoa tuossa pöydällä, ja mietin miksi ihmeessä olen ne ostanut? Koen siis, että tavaraa on ihan liikaa juuri siksi, että olen ne kirpputorilta ostanut.
Tämä on ensimmäinen oma kotini. Onhan minulla pieni keittiö ja hyvin vähän kaappitilaa. Joka paikassa on kumminkin pientä tavaraa tai sitten jopa sitä suurta. Monet asiat ovat mielestäni ihania enkä osaa luopua. Eniten ottaa pannuun hyllyt, joilla on DVD-elokuvia. En halua hävittää hyllyjä, mutta tahtoisin laittaa DVD:t piiloon, jottei vaikutelma olisi niin sotkuinen.
Mitä teen?
Kommentit (6)
Otat ja laitat ärsyttävät tavarat pahvilaatikkoon tai jätesäkkiin ja viet ne varastoon tai vaikka lapsuudenkotisi kellariin.
Ajattele viedessäsi, että voit hakea sieltä sen tavaran, mitä kaipaat. Et siis luovu mistään vaan saat käsityksen itsellesi, mitä oikeasti tarvitset.
lajittele tavarat sen mukaan joita tarvitset joka viikko, joka kuukausi ja ne joita saatat tarvita ja turhat. Sitten heivaat takaisin kirpparille muuta paitsi ne joita kaytat joka viikko ja kuukausi. DVD hakit laatikon, arkun tai vastaavan.
Muakin ahdistaa, eikä siitä edes pääse eroon, kun ovat miehen tavaroita. Olen karsinut omat tavarani minimiin, ja käyn kaiken vielä läpi pari kertaa vuodessa. Mies taas haalii kasoittain viihde-elektroniikkaa (meillä on neljä konsolia, neljä käsikonsolia, kolme tablettia, viisi tietokonetta jne.), kaapeleita on kaikkialla, latureita, kuulokkeita, kirjoja, kaikkien pakkaukset pitää säilyttää.
ARRRGH, haluan isomman asunnon ja miehen kamat yhteen huoneeseen, johon mun ei tarvitse ikinä mennä!
Haluatko elää tilavassa kodissa, vai puolitarpeellisten romujen ympäröimänä ahtaudessa? Niinpä, sitähän minäkin.
Kaikki, mikä häiritsee, suoraan roskiin/kierrätykseen tms., ja mitä ei raaski poistaa, laatikkoon ja varastoon. Varastoa kaivellessa myöhemmin tulet ihmettelemään, että miksi olet nekin säästänyt.
Rojujen hävitys on IHANAA, vaikka kuinka olisikin "tarpeellista" tavaraa se hävitettävä.
Järjestä ne tavarasi kunnolla, esim. ne dvd:t, ja hankkiudu täysin tarpeettomasta eroon (myy, vie kirpparille, anna hyväntekeväisyyteen). Niin minä aion tehdä.