Nyyhkyleffasuosituksia?
Haluan itkeä silmät päästäni. Kyllä te tiedätte tän tunteen. Olisiko kellään hyviä nyyhkyleffasuosituksia? Haluan tänään illalla vain käpertyä sohvan nurkkaan viltti ympärillä.
Kommentit (31)
[quote author="Vierailija" time="28.12.2013 klo 16:09"]
Haluan itkeä silmät päästäni. Kyllä te tiedätte tän tunteen. Olisiko kellään hyviä nyyhkyleffasuosituksia? Haluan tänään illalla vain käpertyä sohvan nurkkaan viltti ympärillä.
[/quote]
Cherbourgin sateenvarjot. Sitä ei itkemättä yksikään nainen katso.
Itkin silmät päästä elokuvissa kun kävin tän kattomassa
Englantilainen potilas. Ihana leffa, ihana Ralph Fiennes
Ghost-näkymätön rakkaus
P.S rakastan sinua
Brokeback Mountain
Vihreä Maili
Precious
Ihana romanttinen komedia Human Centipede.
[quote author="Vierailija" time="28.12.2013 klo 16:31"]
Ihana romanttinen komedia Human Centipede.
[/quote] Tsot tsot =D Kehtaatkin vitsailla vuosituhannen koskettavammasta draamasta....
Onhan niitä... Tuli ekaksi mieleeni Leijapoika, kun katsoin sen niin itketti sen palvelijan pojan kohtalo. romanttisessa genressä laulamalla puhuttu klassikko Cherbourgin sateenvarjot on mielestäni ihana. Muistan myös itkeneeni kun ekan kerran näin Love Storyn. Ruotsalainen Jalla Jalla oli jotenkin suloinen, ei nyt niin itkettävä, mutta ihana.
Dokumentti-elokuva "Oman tiensä kulkijat" tuli noin vuosi sitten telkusta. Se oli ihan huippu. Kertoi uusiseelaintilaisesta perheestä ja se jäi ihan lähtemättömästi mieleeni.
Love Story ja Notebook.
Minun mielestä myös Vuosaari, joista tosin osa ihmisistä näkee vain suomalaisen elokuvan perikuvan, mutta minua kosketti syvältä. Tosin elokuvasta jää aika huono fiilis, on niin surullinen, etten katsoisi jos hakee jotain herttaista ja koskettavaa. :)
Hachiko! Tarvii olla täysin tunteeton jos itku ei irtoa.
Hellyyden ehdoilla. Vanha leffa, ja olen katsonut se useasti, joka kerta menee nenäliinoja.
http://www.leffatykki.com/elokuva/hellyyden-ehdoilla
Pikku naisia.
Brokeback mountain
Ei nyt muista muita vaikka usein itkettää leffassa
Tahraton mieli on kaikista ihanin - kaunis ja romanttinen, mutta ei ällö
Notebook
Sotahevonen