Milloin suomalaiset oppivat alkeellista käyttäytymistä kassajonossa: uusi kassa avaa, sinne ei juosta jonon päästä
Suomalaiset juntit: kun uusi kassa avaa, jonon päässä olevat juoksevat sinne. 🤦🏻♂️
Ei liity suoraan tähän, mitta tiedättekö mitä ulkomailla saatetaan tehdään, vähemmän tavaroita oleva asiakas voidaan päästää jonossa jopa edelle. Suomessa tämä on TÄYSIN ennenkuulumatonta.
Kommentit (46)
Vain yksi esimerkki siitä että suomalainen on metsäläinen.
Ei suomalainen osaa jonottaa ilman lappusysteemiä 😂🤣
Valitettavasti sinne juoksevat ovat ainakin Lidlissä usein aika karvaista väkeä...
Tietenkin uudelle kassalle menevät nopeimmat. Moni ei edes tajua sitä kuulutusta. Jos kiinnittää niin huonosti huomiota ympäristöönsä, sietää jäädäkin kauppaan vaikka koko päiväksi jonottamaan.
no, näkee selvästi ettet ole muualla käynytkään kuin Suomessa. Jossain muualla nimittäin saa jonottaa loppuikänsä, jollei pidä puoliaan. Ja missä se on muka säädetty, missä järjestyksessä sinne avautuvalle kassalle mennään? Tottakai se menee, joka ekana ehtii ja siihen muodostuu ehtismisjärjestyksessä sitten uusi jono.
En tiedä missä kuvitelmissa oikeen teet ruokaostokses, mutta monesti kärryllisen ruokaa ostavat päästää edelleen sen yhden tuotteen ostavan tyypin, joka tulee paikalle suunnilleen samaan aikaan :D ja jonon päästähän just kannattaa ottaa ihmisiä vapaalle kassalle, mistä muualtakaan!
Niin ja mikä hitto siinäkin on, että se viereisen jonon ensinmäinen jää tönöttämään eikä siirry sinne avatulle kassalle? Sitten sen viimeisen pitää ottaa se eka askel kun muut ei tee MITÄÄN.
Problema on siinä, että jotkut ei siirry jonossa sinne ..
Sitten sinne lappaa koko ajan uusia asiakkaita. Ne menee sitten vanhojenkin jonottajien edelle.
Zinc
Sen joka on alkuperäiselle kassalle pääsemässä seuraavaksi ei enää kannata ryhtyä vaihtamaan kassajonoa.
Usein se edellä oleva ei tajua mennä siihen uuteen jonoon ja jos jäät odottamaan, niin joku kiilaa takaa eteesi.
Onneksi aloittaja ei ollut Estonialla.
Vierailija kirjoitti:
Ei suomalainen osaa jonottaa ilman lappusysteemiä 😂🤣
Eikä sekään auta. "mulla on ihan pieni asia", "nopeesti vaan tässä välissä" jne.
Minut on päästetty usein edelle kun on nähty että minulla on vain pari ostosta ruokakärryllisen sijaan. 🙂
Suomessa sentään osataan jonottaa. Monessa maassa jonottaminen on sitä, että seistään haja-asetelmassa ja sieltä sitten röyhkeimmät tunkee ensin. Tai jonoissa ei ole yhtään henkilökohtaista tilaa.
Olen asunut ulkomailla pian 20 vuotta, viidessä eri maassa. Jään aina jonoissa alakynteen. En vain osaa. Viimeeksi hevi-osaston punnitusjonossa joku mummeli kiilasi suoraan eteen porkkanapussin kanssa. Tuijotti vaan haastavasti mua silmiin. Samoin jos ei ole missä tahansa paremmin muodostetussa jonossa ihan edessä olevan perseessä kiinni, niin joku hätähousu alkaa kysellä, oonko jonossa vai en.
Käy jossain lasten tapahtumassa tai leikkipaikassa. Olin typerä ja opetin lapsilleni käytöstapoja. Muut lapset sitten alkoi jyrätä yli sen verran hienoilla kyynärpäätaktiikoilla että oli omillekin pakko opettaa ettei niin väliä niistä muista. Varmaan nämä jonorynnijät saaneet saman kokemuksen lapsina.
Vierailija kirjoitti:
Käy jossain lasten tapahtumassa tai leikkipaikassa. Olin typerä ja opetin lapsilleni käytöstapoja. Muut lapset sitten alkoi jyrätä yli sen verran hienoilla kyynärpäätaktiikoilla että oli omillekin pakko opettaa ettei niin väliä niistä muista. Varmaan nämä jonorynnijät saaneet saman kokemuksen lapsina.
Minä olen sitä sukupolvea, ku opettajalle tai äidille kertoi kiusaamisesta sanottiin vaan että opetteleppa pitäämään puolesi. Eli jää jalkoihin tai...
maailmassa monta on ihmeellistä pulmaa
😕
Eivät koskaan.