Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kolmasosa vuokralaisista asuu veronmaksajien piikkiin, asumismenot kasvavat jatkuvasti: "Juuri suuri tukisumma aiheuttaa tämän tilanteen

Vierailija
04.10.2020 |

Tarttis varmaan tehdä jotain......

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kolmasosa-vuokralaisista-asuu-veron…

Samaan aikaan vasemmistoliiton kansanedustaja Paavo Arhinmäki asustelee 92,5 neliöistä valtion korkotukilainalla rahoitetussa asunnossa, jotka on alunperin tarkoitettu pienituloisten asunnoiksi. Eli vie jonkun perheen asunnon, kansanedustajan tuloilla voi asua muuallakin kuin köyhille tarkoitetuissa asunnoissa.

" Käytännössä asukasvalinnassa, jota kunta valvoo, tulisi asettaa etusijalle pienituloisimmat ja vähävaraisimmat hakijat. Asunnontarvetta arvioitaessa otetaan erityisesti huomioon hakijaruokakunnan asunto-olot sekä niiden parantamistarpeen kiireellisyys.

Arhinmäki oli ARAn osaomistusasuntoon muuttaessaan Helsingin kaupunginvaltuutettu ja vasemmistonuorten puheenjohtaja."

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
04.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

NYT TULEE RAHAA!

Vierailija
2/7 |
04.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ennen vvo, sato jne oli samaa hintatasoa kuin kaupungin asunnot mitä tapahtui että nämä lafkat nosti vuokrat pilviin? Ja keillä on varaa asua näissä missä kolmiokin on 1400e

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
3/7 |
04.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet sitämieltä että kun ihminen joutuu yhden kerran elämässään yt neuvottelujen alle niin hän joutuis myös kadulle? Vaikka olisi 40 vuoden työputki takana...

Toki olen sillä linjalla että työttömän ei pitäisi asua paraatipaikalla Helsingin uumenissa.

Itsekkin asun pienemmän kaupungin laidalla, ideana oli aloittaa oma toiminimi tänä vuonna, mutta päätin pistää jäihin vallitsevan hysteerian takia.

Olen ollut vuosia töissä tienaamassa, voin välillä olla pois hyvällä omalla tunnolla.

Opiskelen webdsignia tällä hetkellä itsenäisesti, eli pyrin laajentamaan taitojani.

Pystyn sit luomaan tulevan yritykseni sivut itse.

Vierailija
4/7 |
04.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä on vihervasemmiston päiväuni. Pieni joukko raataa töissä ja muut saavat parantaa maailmaa.

Vierailija
5/7 |
04.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitään tuskin tehdään, koska vasemmisto tykkää kun köyhät saa rahaa ja kokoomus tykkää kun rikkaat saa rahaa

Vierailija
6/7 |
04.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä niitä veroja maksetaan vaikka köyhemmät ei saisi niistä penniäkään. Ihme kitinä aina veroista. Verot on veroja ei ne ole teidän rahoja. Niille löytyy kyllä käyttöä vaikka kaikki ajettaisiin kadulle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
04.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Veronmaksajaraataja kirjoitti:

Tämä on vihervasemmiston päiväuni. Pieni joukko raataa töissä ja muut saavat parantaa maailmaa.

Ei ole, vaan nimenomaan kapitalistin märkä unelma että valtion kassasta kaavitaan omaan taskuun asuntotuki verotuloina.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi kuusi