Naapuri antoi meille kalliin sohvan.
Naapuri muuttaa ja kysyi parkkipaikalla olisiko meillä tilaa isolle kulmasohvalle. Ei kuulemma kelpaa kenellekään, kun on niin tuhottoman iso. Yli kolmemetrinen sohva mahtui meillä takkahuoneeseen ja luultiin, että sohva olisi joku IKEAn halpissohva tai huonokuntoinen.
No ei ollut, naapuri tyrkkäsi meille tällaisen: https://www.vepsalainen.com/fi/tuotteet/sohvat/truman-moduulisohva ja ostettu vasta vuosi sitten.
Miten jollain voi olla varaa ostaa kallis sohva ja ANTAA se sitten noin vaan pois? Kiva sohva meillä nyt, mutta ihmisten rahankäyttö ihmetyttää.
Kommentit (13)
Onpas upea! Te olette varmaankin aika mukavat naapurit!
Sohvien jälleenmyyntiarvo on aika lähellä 0, vaikka omistaja kuvittelee mitä vaan.
Kummatkin tässä kaupassa voitti
Jep. Sohvalle voi olla vaikea löytää ostaja. Etenkin tosi isolle. Monille ei mahdu tai mitta/väri väärä. Sitten ostajan pitäisi vielä hankkiutua omasta vanhasta eroon.
Kun tyhjensin veljen kuolinpesää, kukaan ei halunnut ottaa edes ilmaiseksi hyvällä maulla ostettuja ja osa tosi kalliitakin huonekaluja. Veli erosi 2 v sitten ja sitten sairastui ja kuoli. Oli sisustanut ihan uudelleen asuntonsa ja kaikki oli uutta.
Veli asui pääkaupunkiseudulla ja tavara ei vaan kelvannut minnekkään, kuulemma kaikki varastot täynnä. Tarjottiin tosi moniin hyväntekeväisyyspaikkoihin.
Vietiin lopulta kaatopaikalle :(
Ystävällinen naapuri. Saitte kauniin sohvan.
Just möin meidän 10v vanhan sohvakaluston. Pyysin siitä toki vain 100e,mutta meni heti eikä tarvinnut minnekkään ite roudailla.
naapuri sai hyvät myyntivoitot kämpästää, joku sohvan hinta nyt ei tunnu siihen verrattuna missään
Tjooh, aikanaan minäkin annoin puoli-ilmaiseksi ties mitä kalusteita vuokrakämpän seuraaville asukkaille, kun en olisi yksinäni saanut niitä kolmannesta kerroksesta seuraavaan komerokämppään.... Miehen kanssa ne ostettiin, ja kotiinkuljetuksen pojat kanto sisälle. Sitten mies läksikin uuden mukaan BUF ja jätti meikäläisen nauttimaan kaikesta arkisesta...
Fidassa ja kierrätyskeskuksessa on semmosta rojua seassa että ihmettelen jos ei uudet, hyvällä maulla ostetut kelvanneet joukkoon? No, ei voi minkään enää tietenkään. Täällä palstalla luulis myös kelpaavan jos laittaa "ilmaiseksi annetaan".
Hyväkin sohva on ongelmajäte,varsinkin jos siitä on päästävä eroon nopeasti.
Luteiden pelossa harva uskaltaa enää koskea käytettyihin huonekaluihin. Etenkään jos alkuperä ei ole selvillä tai lahjoittaja ei ole tuttu.
Eipä mihinkään palstoille viitsi laittaa mitään ilmaiseksi annettavaa vaiva on hirveä ja saa liikaa huomiota kaikenmaailman sekopäiltä.
Ainoan kerran kun erehdyin tarjoamaan nojatuolia muuton yhteydessä ensimmäinen varaus tuli noin vartissa minkä jälkeen muutama kymmenen tyyppiä osoitti kiinnostusta mutta kukaan ei koskaan tullut hakemaan vaikka oli sovittu :)
Lopulta koitti muuttopäivä sohva lähti kierrätykseen ja seuraavana päivänä tuolin ensimmäisenä varannut naikkonen ilmoittaa hakevansa ja suuttui kun ei ollut enää saatavilla.
No mutta parempihan se on antaa käyttöön kuin viedä kaatopaikalle!