Unohdin laittaa joulukortit punaisessa kuoressa, mitäs nyt?
Kortit ja postimerkit on hankittu, vaan kiireissäni unohdin laittaa 13. 12. mennessä joulukortit menemään. Onko peli menetetty jo tältä vuodelta, pitääkö maksaa koko ykkösluokan maksu jos aikoo joulukortteja lähettää vielä?
Kommentit (11)
Eli tarttee ostaa kakkosluokan merkit sitten? Voihan paska. Mulla on 40 joulumerkkiä ostettuna. Taitaa jäädä kortit tänä vuonna postittamatta.
Anna mennä vaan. Tiputa ne niin ilman punaista kuorta heti postilaatikkoon. Viime vuonna laitoin 3 arkipäivää vikan pv jälkeen joulumerkillä ja perille tulivat ajoissa.
Tänä vuonna laitoin jo itsenäisyyspäivänä.
En nyt tiedä mikä se 2lk ja joulumerkin hintaero on, mutta postista saa pienempiarvoisiakin merkkejä. Eli joulumerkin viereen sopivan arvoinen pikkumerkki.
En nyt tiedä mikä se 2lk ja joulumerkin hintaero on, mutta postista saa pienempiarvoisiakin merkkejä. Eli joulumerkin viereen sopivan arvoinen pikkumerkki.
[quote author="Vierailija" time="16.12.2013 klo 08:56"]
Eli tarttee ostaa kakkosluokan merkit sitten? Voihan paska. Mulla on 40 joulumerkkiä ostettuna. Taitaa jäädä kortit tänä vuonna postittamatta.
[/quote]
Ei vaan haet postista tarpeeksi merkkejä, jotka on arvoltaan 10 snt.
Joulukorttitaksa oli tänä vuonna 65 snt ja kakkosluokan halvin taksa on 75 snt.
65+10=75.
Ap joutuu varmaan konkurssiin...olisiko jokin kansalaiskeräys paikallaan.
Mitä ihmettä sinä 8 oikein nälvit? Et ilmeisesti osannut antaa tuota asiallista neuvoa, että joulupostimerkit voi käyttää, kun niiden rinnalle ostaa 10snt lisäpostimerkit?
Typäre olet.
postille se nyt on se ja sama mikä merkki siinä kortissa on, kuhan taksa on riittävä. eli pistät vaan joulumerkit ja lisämerkit kortteihin.
Posti nostaa hintoja tammikuussa niin ei ap saa ensi joulunakaan niitä kortteja lähetettyä noilla merkeillä :)
*REPS ja KOPS* Ei muuta kuin maksat oikean hinnan!
kakkosluokan merkit riittää vielä tällä viikolla - ja loppujen lopuksi, tartteeko niitten korttien olla perillä ennen joulua. ihmiset ovat kiireisiä, paremmin ne jää mieleen jos ne tulee vasta pyhien jälkeen.
se joulumerkkitaksa on ilmeisesti pienempi kuin kakkosluokan merkki. ostin eilen 2-luokan merkkejä, ja niillä postitan tänään.