Kenenkään lapsi LUMA-luokalla? Kokemuksia kaipaan
Olisi pian aika päättää, hakeeko lapsi luonnotieteellis-matemaattispainotteiseen yläkouluun. Olisiko täällä jollain äidillä/isällä kokemuksia lapsen opiskelusta sellaisella luokalla?
Kommentit (8)
Olin itse Luma-"luokalla" ollessani yläasteella vuosina 2001-2004. Meidän koulussa ei varsinaista luokkaa siis ollut vaan niillä oppilailla, jotka olivat luman valinneet oli enemmän luonnontieteitä ja matikkaa kuin muilla. Kursseilla tehtiin vaativampia kurssitöitä ja opetus oli muutenkin syvällisempää kuin peruskursseilla. Joku viikonloppuleirikin muistaakseni oli.
Ei ole kyllä aavistustakaan meneekö se kaikissa kouluissa samalla lailla tai onko muuttunut, tästä on kuintekin yli 10 vuotta ja minun yläasteeni oli jo valmiiksi luonnontiede-matikkapainotteisempi kuin normaalia opetussuunnitelmaa noudattava yläaste.
[quote author="Vierailija" time="16.12.2013 klo 09:29"]
Olin itse Luma-"luokalla" ollessani yläasteella vuosina 2001-2004. Meidän koulussa ei varsinaista luokkaa siis ollut vaan niillä oppilailla, jotka olivat luman valinneet oli enemmän luonnontieteitä ja matikkaa kuin muilla. Kursseilla tehtiin vaativampia kurssitöitä ja opetus oli muutenkin syvällisempää kuin peruskursseilla. Joku viikonloppuleirikin muistaakseni oli.
Ei ole kyllä aavistustakaan meneekö se kaikissa kouluissa samalla lailla tai onko muuttunut, tästä on kuintekin yli 10 vuotta ja minun yläasteeni oli jo valmiiksi luonnontiede-matikkapainotteisempi kuin normaalia opetussuunnitelmaa noudattava yläaste.
[/quote]
Mielenkiinnosta; mikä susta tuli/tulee isona ?
Me taas ollaan oltu pettyneitä, tai lähinnä meidän tyttö. Se "painotus" kun on yhteensä 2 tuntia viikossa, joten eipä kummoinen ollut. Muissa aineissa sitä ei oteta mitenkään huomioon, vaikka sellainen kuva ehkä pääsi jossain valintavaiheessa vähän syntymään. Väkeä on myös ihan samanlaista kuin muillakin luokilla, koska vain puolet luokasta on luma-ryhmää ja toinen puoli on tavallinen asuinalueen perusteella kerätty. Ei sillä, että se meitä haittaisi, meidän mielestä on ihan hyvä oppia ymmärtämään koko suomalaisuuden kirjo, mutta ihan tavallista koulunkäyntiä tämä kumminkin on ollut.
Kakkonen jatkaa vielä: Pojan koulu on iso, rinnakkaisluokkia on kai 9 tai 10. Muut luokat ovat kooltaan noin 20-21 oppilasta, lumalla oppilaita on 25.
Ainakin matematiikassa edetään vauhdilla, viime keväänä opiskelivat jo normaalisti kasin syksyyn kuuluvat asiat, ja ysillä tullaan lukemaan jo lukion oppimäärää.
Mun pitäs ihan kohta hakee sinne lumalle, tänään on se infotilaisuus, mut haluisko joku kertoo et onks siel pelkkii nörttei (ite aika toisesta ääripäästä)
ja onks mul mitää mahiksii päästä sinne ku matikka on aina 10 mut luonnontieteet on vähä nii ja Näi?
Moi,
Ite Lumalla ja sanon että ihan sen arvoinen. Toisin kun oletettu meiän luokka ei ole aivan täynnä hikkejä, mutta kaikki paljon aktiivisempia tunneilla ja kannattaa varautua siihen että luokassa syntyy paljon enemmän keskustelua aiheesta kun vois olettaa. Muutama hauska väittely tuli seiskalla fysiikasta nähtyä. Luma-aineiden opettajat pitää meille asiat hieman haastavampina kuin normiluokalla. Esim. Bilsan laijitunnistustestissä oli 56 lajia opiskeltavaa kun normiluokalla oli 20. Sanosin vaan sen että ainakin omasta kokemuksesta että kilpailuhenkisyyttä pitäisi jonkin verran löytyä sillä luokka on muita edistyneempi kaikkialla. Ihan mukavaa porukkaa kuitenkin ja kavereita oli helppo löytää. Ite en tuntenu ketään seiskalle mennessä mut nyt koko luokan ryhmähenki on tosi hyvä ja mul on monia kavereita.
14-vuotias poikamme on luma-luokkalainen, nyt kasilla. Meillä ei lumasta ole kuin positiivista sanottavaa. Parasta on luokassa vallitseva työrauha, koska pääsykokeiden kautta luokkaan on valikoitunut se motivoitunein porukka. Osa porukasta on aika nörttisakkia (kuten arvata saattaa), mutta mukana on myös poikamme kaltaisia ei-niin-hikareita.
Luma-luokkalaiselle (meidän kaupungissa ainakin) tuli seiskalla muutama tunti enemmän koulua kuin muilla, se sitten tasataan kasilla ja ysillä. Valinnaisaineita ei myöskään saa otettua kuten muut, koska luonnontieteellisiä aineita on se verran painotetummin. Minusta tämä on hyvä asia, nyt kasilla pojallamme on kuitenkin jo kuusi tuntia valinnaisia - se riittää oikein hyvin.
Jos vaan yhtään lapsellanne on mahdollisuuksia ja kiinnostusta, niin suosittelen lumalle hakemista. Ja tosiaan ihan kiinnostunut luonnontieteisiin riittää, ei tarvitse olla mikään nero.