Trumpin häviö presidentinvaaleissa kuvastaa sitä, että perussuomalaisten ja öyhöttämisen aika meni jo
Mitä perussuomalaiset olivat ennen kuin heistä tuli perussuomalaisia. He olivat demareita, kepulaisia ja vihreitä. Tervetuloa takaisin kunnon politiikan pariin.
Huhtasaari ja persukumppanit varmaan pitävät kovasti kiinni työpaikastaan, kuten ymmärettävää on, mutta maailma muuttuu.
Kommentit (8)
Muistaakseni Trump voitti presidentinvaalit.
Eiköhän heille löydy töitä politiikan ulkopuoleltakin.
Öyh! Öyh! Persut sitä, persut tätä! Öyh! Öyh!
Se että Trump on presidentti kuvastaa minusta sitä että hän voitti vaalit.
Luulen, että EU-sopimuksen myötä ja tuon trollitehdaskohun jälkeen Sanna Marinin aika meni jo.
Ihan tiedoksi, että Perussuomalaisia voi äänestää Suomessa ja Trumpia USA:ssa.
No eivät todellakaan olleet demareita ja vihreitä, kepulaisia kylläkin. Kyllähän persuissa erityispiirteenä nimenomaan on se äärioikeistolaisuus ja aika paha sitä piirrettä on demareihin ja vihreisiin liittää.
Minua aina hieman etoo, kun aletaan tarkasti profiloimaan, mistä minkäkin puolueen äänestäjät tulee ja tyystin unohdetaan nukkuvien valtava reservi, sekä tietenkin se että neljässä vuodessa kerkiää tulemaan kymmeniätuhansia uusia äänestäjiä äänestysikään, sekä saman verran kuolemaan sieltä iäkkäämmästä päästä pois. Eli jonkun puolueen kova nousu voi johtua pääosin ns uusista äänestäjistä, eli nuorista ja nukkuvista ja loput on siirtymää vähän sieltä ja täältä. Viime aikoina kaikkein selvin siirtymä on tietenkin ollut kepusta persuihin.
Lopeta öyhöttäminen.