Kokemuksia sosiaalityöntekijänä toimimisesta?
Millaista työ on? Jos toimit/olet toiminut sosiaalityöntekijänä, mitä olet pitänyt työstäsi? Viekö työ kaikki voimat, jääkö panoksia omalle perheelle?
Kommentit (7)
Vastaa kuitenkin? Oletko lastensuojelussa?
Juu olen :) Ja oikeasti pidän työtä arvokkaana ja antoisana, ei joudu miettimään onko työllä merkitystä. Raskas ammatti, niin on kyllä moni muukin. Lastensuojelu on paljon muuta kuin huostaanottoja, ja kun niitä tehdään, ovat joka kerta aiheellisia. Eli ei mitään Iltalehti-kamaa.
Juu olen :) Ja oikeasti pidän työtä arvokkaana ja antoisana, ei joudu miettimään onko työllä merkitystä. Raskas ammatti, niin on kyllä moni muukin. Lastensuojelu on paljon muuta kuin huostaanottoja, ja kun niitä tehdään, ovat joka kerta aiheellisia. Eli ei mitään Iltalehti-kamaa.
Kiitos kun vastasit. Millä tavalla työ on raskasta? Voiko tätä helpottaa jotenkin, ettei tuntuisi niin raskaalta, vai onko yksinkertaisesti niin haastavaa, kiirettä jne. että pakostakin "uupuu"? Olen pienen lapsen äiti ja minulla olisi mahdollisuus hakeutua sos.työntekijäksi, työ kiinnostaa mutta ennen kaikkea haluan jaksaa panostaa omaan lapseen tulevaisuudessakin ja sillä mietin.. että olisiko liian rankka ammatti. Arvostan työtä kuitenkin kovasti, ja mietin voisiko siitä nauttiakin, kun saa toimia lapsiperheitten eteen?
Pienen lapsen äidille en suosittele lastensuojelua.. Voi hakeutua johonkin muuhun ensin, sitten kun lapsi isompi niin lastensuojeluun jos siltä vielä tuntuu :)
Ajanvaraus täyttää kalenterin ihan vittuuttaan niin täyteen kuin vain mahdollista. Jos olis joku meno tai asia hoidettavana viikolla, niin ei mtn mahdollisuuksia päästä niitä hoitamaan. Ellei ole blokannut kalenterista sitä aikaa jotain 6kk aikaisemmin.Ruokatunti 30 min, jona aikana ei tod. ehdi lounaalle talon ulkopuolelle vaan pakko nykertää jotain tupperwarepurkista kolkossa kahvihuoneessa.
Perjantaille iltapäivälle vielä työnnetään uutta asiakasta, niin on siinä voimavaroissa vähän hakemista.
Mitään aikaa tehdä taustatöitä, lukea tai tutustua asiohin ei ole.
Kaupunki ei järjestä mitään koulutuksia eikä satsaa koko osastoon mitenkään.
Kollegoina vakituisessa virassa muutama leipiintynyt dinosaurus, jotka ei osaa sähköistä kalenteria käyttää. "kun sieltä voi tulla viruksia" joo on varmaan tuki kieltänyt käyttämästä sitä joo.
Kaupungin pysyväismääräys on että harkinnanvaraista ei myönnetä. Piste.
Johtava neuvoja ei osaa kuin puhua omista ulkomaanmatkoistaan ja leuhkia tyttärensäki ulkomaanmatkoilla. Tuki työhön sieltä päin nolla.
Työntekijät jatkuvasti sairaslomilla.
Sitten otetaan jonoja purkamaan suhteilla jotain ylioppilastyttöjä jotka ei tajua mistään mitään.
Asiakkaiden kanssa ei saa mitään edistystä aikaan, eikä ne mitään haluakaan.
Yks kävi huutamassa oven välistä, että hän ei missään nimessä lähde mihinkään toimintoihin taikka aktivointeihin, että hänellä on muutaki tekemistä. Laitettiin sille pysyvästi miinus 40 % niin ei tarvi sitten meidänkään tuhlata aikaansa siihen.
Olen sosiaalityöntekijä. En jaksa edes vastata :(